נתניהו בפריז: "ישראל תומכת באירופה במאבקה בטרור והגיע הזמן שאירופה תתמוך בה"

במפגש עם ראשי הקהילה היהודי בצרפת, אמר ראש הממשלה כי האירוע בפריז הוא "רגע של סולידריות אנושית כללית", והסביר כי לאחר שנפתרה בעיית האבטחה "היה טבעי" שיבוא

יאיר אטינגר
שליח "הארץ" לפריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר
שליח "הארץ" לפריז

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר (שני) בפריז עם ראשי הקהילה היהודית בצרפת. "יש הרבה משמעות למה שהעולם ראה, את ראש ממשלת ישראל צועד עם כל מנהיגי העולם במאמץ אחד נגד הטרור, או לפחות בקריאה להתאחד", אמר נתניהו. "אם העולם לא יתאחד עכשיו נגד הטרור, מכות הטרור שחווינו כאן ילכו ויגדלו בהיקפים שאנשים אינם משערים אותם, ולכן אני מקווה שאירופה תתאחד, אני מקווה שהיא גם תתעשת. ישראל תומכת באירופה במאבקה בטרור והגיע הזמן שאירופה תתמוך בישראל בדיוק באותו מאבק".

כמו כן, אמר נתניהו כי האירוע אתמול בבית הכנסת הגדול בפריז היה "רגע של סולידריות יהודית אמתית". הוא הוסיף כי "הביקור בפריז הוא גם רגע של סולידריות אנושית כללית". נתניהו גם התייחס לבעיית האבטחה, שבעקבותיה נאמר תחילה בלשכתו כי הוא לא ייסע לפריז, ואמר כי "מהרגע שבעיית האבטחה נפתרה והתאפשר לי להגיע הנה, היה טבעי שאבוא הנה, היה חשוב שאגיע הנה, ולכן באתי הנה".

נתניהו ביקר היום גם בסופרמרקט "היפר כשר ונסן", שבו בוצע הפיגוע ביום שישי. "פגשתי במקום את סלין, שהיתה בין בני הערובה במקום וסיפרה לי על שאירע במהלך הפיגוע", כתב נתניהו בתום הביקור בעמוד הפייסבוק. "קו ישר מוביל בין ההתקפות של האסלאם הקיצוני ברחבי העולם להתקפה שהיתה פה, בהיפר מרקט הכשר בלב פריז. אני מצפה מכל המנהיגים, אחרי שצעדנו יחד ברחובות פריז, שיילחמו בטרור באשר הוא, גם כשהוא מופנה כלפי ישראל ויהודים. במידה שהדבר תלוי בי, אני תמיד אדאג לכך שישראל תצעד בשורה הראשונה של המדינות בכל מה שקשור לביטחונה ולעתידה".

אתמול דווח כי נתניהו נדחף לשורה הראשונה הראשונה של מנהיגי העולם בעצרת בפריז, למרות שלא הוצב שם. אולם לפי השבועון הצרפתי פארי מאץ', מקומו של נתניהו בשורה הראשונה נקבע מראש בידי הממונים. לפי הדיווח בשבועון, האחראים על האירוע קבעו בקפדנות את סדר שיבוצים של מנהיגי העולם, כך שבשורה הראשונה הוצבו, בין היתר, מלך ירדן עבדאללה, נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא מאלי איברהים בובאכר קייטה וראש הממשלה נתניהו. בשורה השנייה צעדו שומרי הראש של ראשי המדינות והמלכים ומאחוריהם אישים כראש ממשלת צרפת מנואל ואלס והנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי עם אישתו קרלה ברוני.

בתגובה לפרסומים אלה, לעג היום שר האוצר לשעבר יאיר לפיד לנתניהו. "פתאום יצא שם הישראלי הלא מנומס - ראש ממשלה נדחף לשורה הראשונה בתור. אני לא רוצה שנתניהו יהרוס לנו את היחסים עם האירופאים, אחרי שהוא כבר הרס לנו את היחסים עם בעלת הברית הכי חשובה שלנו - ארה"ב", אמר לפיד בכנס השיווק הישראלי.

מיליון וחצי בפריז, ועוד שני מיליון בערים אחרות, צעדו אתמול דוממים, בלי נאומים, כמעט בלי מלים. כחמישים ממנהיגי העולם השתתפו בה. עיקר המלל היה בטקסט כתוב, על פני השלטים שנשאו הצרפתים. "אני יהודי", "אני שארלי הבדו", "שארלי אכבר", "אני שוטר", נכתב בשלטים.כוכבי השלטים היו הקריקטורות. חלקן היו הדפסי שערים היסטוריים של שארלי הבדו, חלקם שלטים צבעוניים, יצירתיים, מלאי השראה. העיפרון הפך לסמלה הרשמי של צרפת: דיפלומט נעץ חופן עפרונות צבעוניים בכיס חליפת השרד שלו, מפגין התהלך מחופש לאינדיאני שנוצותיו עפרונות, אנשים נשאו על חזם ועל גבם שלטים ובהם ניצבים זה מול זה הקלצ'ניקוב נגד העיפרון, ולהיפך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ