גילי כהן
גילי כהן

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, טען היום (שני) כי הפרקליט הצבאי הראשי מקבל את החלטותיו בעניין "יום שישי השחור" באופן עצמאי, ללא כפיפות פיקודית. בעקבות פנייה של האגודה לזכויות האזרח, השיב היום עו"ד אורן פונו, עוזר בכיר ליועץ המשפטי לממשלה, במכתב מטעמו, כי החלטה בנוגע לחקירת "יום שישי השחור" - פעילות חטיבת גבעתי ברפיח בעקבות חטיפתו של סגן הדר גולדין, טרם התקבלה. בתשובה הודגש כי כאשר מפעיל הפרקליט הצבאי הראשי את סמכויותיו, הוא עושה זאת באופן עצמאי, "כאשר שיקולים הנוגעים לאכיפת החוק, ואלה בלבד, מנחים אותו במילוי תפקידו", נכתב במכתב התשובה שנשלח היום.

בשבוע שעבר אמר שר הביטחון, משה יעלון, כי "האירוע (של חטיבת גבעתי) לא נמצא בחקירת מצ"ח. אני מקווה שאף אחד לא יחליט להכניס אותו לחקירת מצ"ח. זה אירוע מבצעי שהתקבלו בו החלטות כאלו ואחרות, זה לא משהו שבודקים אותו בכלים פליליים". דבריו של יעלון ספגו ביקורת מארגוני זכויות אדם, בטענה כי מדובר בהתערבות חמורה בהליכי חקירה ובעצמאות החקירות של הפרקליטות הצבאית. 

האגודה לזכויות האזרח, באמצעות עורכי הדין דן יקיר ותמר פלדמן, פנו כבר באוגוסט אל היועץ המשפטי לממשלה בעניין הפעלת נוהל חניבעל. במשרד המשפטים סירבו לפרסם את הפקודה הרלוונטית בטענה כי היא מסווגת, אף כי ציינו שבשנים האחרונות עברה הפקודה עבודת מטה יסודית. במסגרת זו, נבחן גם עניין הסיכון שנשקף לחטוף עצמו. "ההוראה שאומצה במסגרת הפקודה בעניין זה משקפת לטעמנו איזון ראוי בין השיקולים השונים הנוגעים לעניין זה", נכתב בתשובה מטעם היועץ המשפטי לממשלה. "נוסיף ונציין כי פעולה צבאית לסיכול חטיפה לאחר התרחשותה (למשל פעולה לחילוץ חטופים) מלווה כמעט תמיד במידה של סיכון לחיי החטוף, ולמרות זאת, איננו סבורים שיש בדין בישראל או במשפט הבין־לאומי כדי לאסור על נקיטת פעולות לסיכול חטיפה, גם בנסיבות בהן פעולות כאמור יכולות לסכן את חיי החטוף". במכתב התשובה מובהר בפירוש כי "הפקודה המבצעית אוסרת על ביצוע ירי שמטרתו מות החטוף". 

רפיח בזמן הפעלת "נוהל חניבעל" ב-1 באוגוסטצילום: רויטרס

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, אמור לקבל בקרוב החלטות בשאלה האם לפתוח בארבע חקירות מצ"ח חדשות בעקבות אירועים שהתרחשו במבצע "צוק איתן". בין היתר, מדובר בפרשת "יום שישי השחור", אך גם בתקריות נוספות - הפצצת בית משפחת אל־בטש, הפגזת בית ספר של אונר"א בג'באלייה ופגיעה באזרחים בשכונת שג'עייה. הסוגיה המרכזית הנבחנת היא האם היו באירועים אלו הפרה של דיני הלחימה הבינלאומיים, במיוחד מבחינת מידתיות הפעלתהאש, וכן שמירה על עיקרון ההבחנה, המחייב להבחין בין מטרות צבאיות לאזרחים בעת פעילות כוחות הצבא. במכתב שנשלח נמסר מטעם היועץ המשפטי לממשלה כי אין בפקודה המבצעית של "נוהל חניבעל" "הוראה ממנה עולה במפורש, או במשתמע היתר לפעול בניגוד לעקרונות המשפט הבין-לאומי, ובכללם עיקרון ההבחנה ועיקרון המידתיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ