גילי כהן
ניר חסון

השב"כ והמשטרה סגרו היום (שני) את משרדיהן של ״עמותת אלפג׳ר לאומנויות וספרות", עמותת ״מוסלמיות למען אל־אקצא״ ו״רואד אל־אקצא״ בנצרת, שפעלו כדי להתריע מפני עליית יהודים להר הבית.

בסוף דצמבר הכריז שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בהתבסס על המלצת השב"כ, כי גופים אלו יוגדרו כהתאחדויות בלתי מותרות. חוות הדעת של השב"כ גרסה כי המוסדות, שהוקמו על ידי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, נועדו לממן את פעילות משמרות הפלסטינים בהר הבית, "פעילות שנועדה לערער את ביטחונם של המבקרים בהר הבית וכן לגרום להסלמת המתיחות ואף להפרות סדר, תוך פגיעה בריבונות ישראל במתחם", כך לשון הודעת השב"כ.

בנובמבר פורסם ב"הארץ" כי השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', מקדם הצעת חוק שתהפוך את המשמרות להתאחדות בלתי חוקית - ובכך הן יוצאו מחוץ לחוק.

חיילות מג"ב בהר הבית, בנובמבר האחרוןצילום: רויטרס

העמותות מגייסות פעילים בשכר, המכונים "מורביטון" או "מורביטאת" (בעבור הנשים הפעילות), על מנת שיגיעו מדי יום להר הבית בשעות הביקור הקבועות. במערכת הביטחון מצאו כי שכרם של הפעילים נאמד בכ-3,000 עד 4,000 שקלים, כאשר חלק מהכסף מגיע ממדינות המפרץ לשטחים, דרך בלדרים, ומשם מועבר למזרח ירושלים. "עם הגעת קבוצת מבקרים להר הבית, נוהגים הפעילים להשתמש באלימות מילולית ואף פיזית כלפי המבקרים תוך פגיעה בחופש הדת ובאופן המאיים על ביטחונם האישי של המבקרים במתחם", טוענים בשב"כ. "יודגש כי פעילות מוסדות אלו גרמה לתסיסה, לליבוי יצרים במתחם, תוך ניצולו של האתר הקדוש לאסלאם וליהדות. נוכח זאת, הוחלט להכריז על המוסדות כהתאחדות בלתי מותרת".

זה תקופה ארוכה שבמשטרת ירושלים ובשב"כ מתייחסים למורביטון (גברים) והמורביטאת (נשים) כאחד הגורמים המתסיסים והפרובוקטיביים בהר הבית. הגברים והנשים האלו מובאים בהסעות מאורגנות על ידי התנועה האיסלאמית, לרוב מכפרי הגליל. הם מגיעים בשעות הבוקר המוקדמות ועוסקים רוב היום בתפילה על הר הבית, אך תפקידם האמיתי הוא להתנכל לקבוצות המבקרים היהודים שעולים להר. בכל פעם שמבקרים יהודים מגיעים, נכנסים המורביטון לפעולה. הם מתקרבים ככל שמתירים להם השוטרים ומקללים ומגדפים את המבקרים היהודים. פעילי הר הבית היהודים מוחים זה תקופה ארוכה על מה שהם רואים כהתנהלות רופסת של המשטרה כלפי התופעה, בניגוד ליחס הנוקשה כלפי המבקרים היהודים.

רק הבוקר עוכבו לחקירה שני מבקרים יהודים לאחר שבתגובה לקריאות מצד המוסלמים פרצו בשירת "עם ישראל חי". פעילויות המורביטון הופכות לתקריות אלימות כמעט מידי יום, במיוחד כאשר השוטרים מתקשים בהפרדה פיזית בין הצדדים. באוקטובר הוגש כתב אישום נגד יהודה גליק, פעיל הר הבית שמחבל ניסה להתנקש בחייו, לאחר שלטענת המשטרה דחף ופצע את אחת מהנשים המוסלמיות שצעקו לעברו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ