בגלל ההזנחה והלכלוך: המיגוניות בשדרות ייפתחו רק בעת אזעקה

לאחר עשרות הפגנות של התושבים שמחו על מצב המיגוניות, תתקין העירייה מערכת אוטומטית שתפתח את הדלתות בהישמע "צבע אדום" ותנעל אותן לאחר מכן

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

בשבע השנים שחלפו מאז שהוצבו המיגוניות הציבוריות ברחבי העיר שדרות, שנועדו לתת מענה בזמן אזעקה לתושבים, הן סובלות מהזנחה רבה בשל אשפה שנזרקת לתוכן וחלקן אף הפכו לשירותים ציבוריים מאולתרים. כדי להילחם בתופעה, עיריית שדרות מתכוונת להתקין מערכת לנעילה אוטומטית של המיגוניות בשם "שומר סף". בשעת אזעקת "צבע אדום" הדלתות ייפתחו באופן אוטומטי, ולאחר השימוש במיגוניות הן יינעלו שוב, וכך תישמר תקינותן.

לאורך השנים הפגינו תושבי שדרות עשרות פעמים בעקבות הזנחת המיגוניות, כשהכניסה לתוכן הפכה לכמעט בלתי אפשרית בשל הצחנה, ורבים אף נמנעו מלהשתמש בהן על אף היותן מצילות חיים. לכן, לפני כמה חודשים פנתה העירייה לפיקוד העורף כדי למצוא פתרון יעיל. תחילה חשבו על סגירת הדלת באופן הרמטי, אלא שהנחיות פיקוד העורף לא מאפשרות זאת.

מערכת "שומר הסף" שתותקן הינה מערכת לנעילה אוטומטית עם מנעול אלקטרו־מכני ופתרון תקשורת ייחודי, המאפשר פתיחה אוטומטית של המיגוניות עם הישמע האזעקה, ללא תלות ברשתות הסלולר או בגורם אנושי. כמו כן היא מופעלת על ידי רשת חשמל סולארית שאינה תלויה במתח רשת. הדלתות מותאמות למיגוניות ולדרישות שהציבו בפיקוד העורף.

מיגונית בשדרות צילום: אילן אסייג

המערכת מאפשרת פתיחה ידנית על ידי מפתח, וניתן להפעילה על ידי פיקוד העורף או על ידי נציגי המוקד העירוני. כמו כן, המערכת מאפשרת לקבל דו"חות שונים כמו לדוגמה מספר הפעמים שהדלת נפתחה ונסגרה.

בעיריית שדרות מציינים כי המערכת תחסוך את עלויות התחזוקה השוטפת של המיגוניות הפזורות בעיר. התקציב הראשוני, על סך 80 אלף דולרים, הועבר מהעמותה לביטחון העורף, והעירייה התחייבה להוסיף סכום דומה להצלחת הפרויקט.

המיגוניות ברחובות ובתחנות האוטובוס של שדרות הוצבו בשנת 2008 בהוראת שר הביטחון דאז, אהוד ברק, לאחר שבדיקה של מערכת הביטחון העלתה כי מרבית הנפגעים מירי הרקטות הם עוברי אורח. להבדיל ממיגוניות ישנות יותר, בהן היתה מדרגה קטנה בכניסה, 120 המיגוניות שנפרסו אז בשדרות ויישובי עוטף עזה היו מעט רחבות יותר ונטולות מדרגה, כדי לאפשר כניסה נוחה של נכים והורים עם עגלות ילדים.

ראש העיר שדרות אלון דוידי אמר בעניין כי "ביטחונם של תושבי העיר ושמירה על חייהם היא המשימה החשובה ביותר המוטלת על כתפיי, לכן ראיתי לנכון לקדם את התקנת המערכת בעיר. מדובר בפיילוט של מערכת חדשנית, פורצת דרך, שתוסיף ממד נוסף לביטחונם של התושבים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ