יעלון: "כניסה גסה של מערכת משפטית לשיקולים מבצעיים, פוגעת ברוח הלחימה"

שר הביטחון התייחס בשנית לחקירות מצ"ח של פעילות צבאית, והדגיש כי "צריך לאפשר למערכת המשפטית להסתכל על הדברים שהם באמת פליליים" ואת היתר להשאיר לתחקירים פיקודיים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון משה יעלון אמר היום (שלישי) כי הבהרת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בנוגע לנוהל חניבעל - לפיה הפקודה אוסרת על ביצוע ירי שמטרתו מות חטוף -  היא חשובה. "טוב שיש לזה גם גיבוי משפטי", אמר יעלון בסיור שערך ביישובי הצפון. 

יעלון חזר על דבריו בנוגע לחקירות הפליליות על רקע האפשרות כי חטיבת גבעתי תיחקר על פעולותיה באירועי "יום שישי השחור" ברפיח, והבהיר כי יש לפתוח בחקירה כשיש חשד לפלילים כמו מעשי ביזה בשדה הקרב, אך לא על נושאים מבצעיים של ממש. "אני חושב שהתבטאתי בצורה מאוד ברורה: אם יש משהו שהוא פלילי בתוך העשייה הצבאית המבצעית המלחמתית, אם מישהו חס וחלילה בזז, אנס, ירה לא בהתאם לכללים ובהתאם לחוק, זה המקום לפתוח בחקירה פלילית. במידה ולא - צריך להשאיר את זה לתחקירים הפיקודיים", טען יעלון. "כניסה גסה של מערכת משפטית לתוך שיקולים מבצעיים פוגעת ברוח הלחימה. מצד שני צריך לאפשר למערכת המשפטית להסתכל על הדברים שהם באמת פליליים ובהם לעסוק, ולא בנושאים שאין בהם שום היבט פלילי". 

שר הביטחון נשאל גם על המגעים בנוגע להשבת גופתו של חייל גולני אורון שאול, ואמר כי במערכת הביטחון לא מרפים בנושא זה. "כמובן שזה לא נושא פשוט, ואיננו רוצים לשלם מחירים מופקעים כמו שלצערנו שולמו בעבר במקרה הזה, ולכן הנושא מנוהל ומנווט: יש מי שזו משימתו לעסוק בזה יומם ולילה, והמשפחה מקבלת מעת לעת עדכונים מאתנו".

יעלון בקרית שמונה במהלך סיור ביישובי הצפון, היוםצילום: אריאל חרמוני / משר

אתמול, טען וינשטיין כי הפרקליט הצבאי הראשי מקבל את החלטותיו בעניין "יום שישי השחור" באופן עצמאי, ללא כפיפות פיקודית. בעקבות פנייה של האגודה לזכויות האזרח, השיב עו"ד אורן פונו, עוזר בכיר ליועץ המשפטי לממשלה, במכתב מטעמו, כי החלטה בנוגע לחקירת "יום שישי השחור" - פעילות חטיבת גבעתי ברפיח בעקבות חטיפתו של סגן הדר גולדין, טרם התקבלה. במכתב התשובה מובהר בפירוש כי "הפקודה המבצעית אוסרת על ביצוע ירי שמטרתו מות החטוף".

הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, אמור לקבל בקרוב החלטות בשאלה אם לפתוח בארבע חקירות מצ"ח חדשות לאירועי המלחמה ברצועת עזה בקיץ האחרון. אף שאת עיקר תשומת הלב מעוררת פרשת "יום שישי השחור" ברפיח, צריך עפרוני להכריע בשלוש פרשות נוספות, הנוגעות להרג פלסטינים רבים בזמן המלחמה: הפצצת בית משפחת אל־בטש, הפגזת בית ספר של אונר"א במחנה הפליטים ג'באליה ופגיעה באזרחים בשכונת שג'עייה בעזה. עד כה הורה הפצ"ר על פתיחת 13 חקירות מצ"ח בשל אירועי "צוק איתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ