ביקורת על שגריר ישראל בשבדיה בעקבות פוסט אנטי-מוסלמי בפייסבוק

יצחק בכמן הזכיר מחבלים מוסלמים בצירוף התהייה "זו הכללה?", וטען כי הם מאשימים תמיד את המערב. שגרירות אירלנד פרסמה תמונה של מונה ליזה בכיסוי ראש: "אל תגידו שלא הזהרנו"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

ביקורת על שגריר ישראל בשבדיה, יצחק בכמן, בשל פוסט שפרסם ובו מפורטים מקרים שבהם ביצעו מוסלמים פעולות טרור, תוך תהייה "האם זו הכללה?". בפוסט, שהופיע בעבר באתרים שונים באינטרנט, נטען כי בעוד שבני כל הדתות יכולים לחיות אלה עם אלה בשלום, בכל מקום שבו חיים מוסלמים עם בני דתות אחרות נוצרת בעיה. עוד נכתב כי המוסלמים אינם מאושרים במדינות שבהן רוב מוסלמי, אך בוחרים להאשים במצבם דווקא את מדינות המערב שאליהן היגרו. "מי שאינו רוצה להכליל, שישאל את עצמו מדוע קולם של המוסלמים שוחרי השלום אינו נשמע", כתב השגריר.

לצד תגובות תמיכה רבות, מתחו גולשים ביקורת על הפוסט וטענו כי הוא מכליל וגזעני וכי לא ראוי לפרסמו בעיתוי הנוכחי. אחד מהם כתב לשגריר: "אם אתה מחפש את המוסלמים שוחרי השלום, נסה להשתמש בגוגל". אחר הזכיר כי השוטר שנורה בפיגוע ב"שארלי הבדו" היה גם הוא מוסלמי. בעקבות הביקורת פרסם בכמן הבהרה שלפיה "כוונתי היחידה היתה להסב את תשומת הלב לאיום האיסלאם הרדיקאלי ביותר ויותר מקומות בעולם". לאחר שכתבה בנושא פורסמה באתר וואלה, כתב השגריר כי "חבל שהכתבה מתמקדת בתגובות האנטי ואיננה מדגישה את הלייקים, השיתופים והתגובות של רבים שמבינים היטב את הדברים ומגיבים בחיוב. תגובות חיוביות כאלה יש לנו יותר ויותר כאן כתוצאה מפעילותנו".

באוגוסט 2013, עם שחרור אסירים פלסטינים במסגרת המשא ומתן עם הרשות, השווה בכמן את השחרור לשחרורו של אנדרס ברייוויק, מבצע הטבח בנורבגיה. "הזוועות שהם ביצעו, אם להדגים זאת במונחים סקנדינביים, הם כמו מה שקרה בנורבגיה עם ברייוויק", אמר השגריר הישראלי בראיון לרדיו הממלכתי "דמיינו לעצמכם שברייוויק היה משוחרר כמחווה מסוג כלשהו". דבריו עוררו אז כעס מצד ניצולי הטבח ובני משפחות הנרצחים.

הציוץ שהוסר מחשבון הטוויטר של שגרירות ישראל באירלנד

פרסום נוסף שעורר סערה הוא תמונה שהעלתה שגרירות ישראל באירלנד לחשבון הטוויטר שלה, ובו נראית מונה ליזה בכיסוי ראש כשבחיקה רקטה ולצדה המשפט: "ישראל היום, פריז מחר". לתמונה צורף הכיתוב: "אל תגידו שלא הזהרנו". בימי מבצע "צוק איתן" היתה התמונה אחת מכמה תמונות שפרסמה השגרירות והציגו סמלי ערים גדולות בעולם תחת איום טרור. השבוע, בעקבות רצף הפיגועים בפריז, שוב פרסמה השגרירות את התמונה. דובר משרד החוץ מסר לחדשות 2 כי "מדובר ביוזמה פרטית שאינה עולה בקנה אחד עם מדיניות משרד החוץ", והיא נמחקה מחשבון הטוויטר של השגרירות.

השגרירות באירלנד פעילה מאוד ברשתות החברתיות, ובעבר פרסמה כמה פוסטים מעוררי מחלוקת. ב-2012, לרגל חג המולד, נכתב מטעם השגרירות בפייסבוק כי "אם ישו ואמו מריה היו חיים כיום, הרי שכיהודים חסרי הגנה בבית לחם הם היו נרצחים בלינץ' בידי פלסטינים עוינים". בפוסט אחר בחרה השגרירות לפרסם ציטוט לפיו "היטלר לא יכול היה להיות מרוצה יותר" מהדרך שבה פועל האו"ם נגד ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ