שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תושבים מעוטף עזה העידו בפני ועדת האו"ם החוקרת את "צוק איתן"

על אף סירובה של המדינה לשתף פעולה עם ועדת שאבאס, החליטו ארגוני זכויות אדם ותושבים להעיד על "החלק הטראומטי והכלכלי של המבצע". העיתונאי אור הלר העיד אף הוא

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

משלחת של תושבי עוטף עזה העידה היום (רביעי) בפני חברי ועדת האו"ם בז'נבה החוקרת את אירועי מבצע "צוק איתן", שבראשה עומד פרופסור וויליאם שאבאס הקנדי. המשלחת יצאה אתמול ומונה שבעה ישראלים, רובם מהמועצה האזורית אשכול, ובהם ראש המועצה ומועמד רשימת "יש עתיד" חיים ילין, ועיתונאי ערוץ 10 אור הלר. חברי המשלחת גוללו בפני חברי הוועדה עדויות מזוויות שונות על שהתרחש בישראל במשך ימי הלחימה. על ביקור המשלחת פורסם היום ב"ידיעות אחרונות". 

ויליאם שאבאסצילום: AP

לאחר שהמדינה החליטה כי לא תשתף פעולה עם הוועדה, החלו ארגונים לזכויות אדם - ובראשם הארגון הבינלאומי של עורכי דין ומשפטנים יהודים - לאסוף עדויות כדי להציגן בפני האו"ם. עשרות תושבי עוטף עזה התנדבו לספר על מה שאירע בצוק איתן והחומרים נשלחו לוועדה. היום, כאמור, מסרו נציגי התושבים את עדויותיהם בפני חברי הוועדה. 

עדותיהם של חברי המשלחת בפני שלושת חברי הוועדה נמשכו תשע שעות. כל עדות נמשכה קרוב לשעה, כשעוד שלושה חוקרים האזינו לדברים. רוני קיסין מכרם שלום סיפרה על החוויות הלא פשוטות בלהיות חלק מצוות החירום של הקיבוץ; נדב גולדשטיין, מנכ"ל חברת כפרית מכפר עזה, שפך אור על ההתמודדויות האישיות והכלכליות של עסק בעוטף עזה; ואסתר בוכשטב, אחראית הרווחה, בקיבוץ נירים תיארה בעיקר את היום הקשה שעבר על הקיבוץ בעקבות מותם של שני החברים זאב עציון ושחר מלמד מפגיעת פצצת מרגמה באוגוסט.

ראש המשלחת, עו"ד רונית גדרון צמח סיפרה כי "היתה התעניינות רבה מצידם. תחילה נתנו לכל אחד לספר את סיפורו ללא הפרעה כדי לא לקטוע את המחשבה, ולאחר מכן שאלו שאלות, הדגישו דברים מסוימים שהיו להם חשובים. ראינו שהוועדה התכוננה למפגש, שהם בקיאים בחומר וקראו את כל העדויות. הם לא הכירו את הסיפורים ברזולוציות כפי שהצגנו אותם שם. לא התביישנו להפגין רגשות, והיו כאלה שבכו אחרי שפרקו את החוויות שלהם".

חברי המשלחת סיפרו כי בתום יום העדויות, פרופסור שאבאס פנה אליהם והודה להם על שהגיעו עד ז'נבה, "אמר שחבל שלא פגש אותנו בישראל, והוסיף שיש לו ביקורת על זה שהמדינה לא שיתפה פעולה". 

תושבי עוטף עזה מפגינים מול הקריה בתל אביב, לפני כחודשצילום: מוטי מילרוד

נשיאת ארגון המשפטנים, עו"ד עירית קאהן, ציינה כי בעקבות המצוקה הגדולה שעלתה מצד תושבי עוטף עזה ואי-שיתוף הפעולה של מדינת ישראל עם הוועדה, בגלל טענות לעוינות העמדות המוצהרות של העומד בראשה כלפי ישראל, הם הבינו כי גוף חיצוני שאינו פוליטי צריך להציג את העדויות הישראליות כדי שיופיעו בדו"ח. 

לדברי קאהן, המדינה לא משתפת פעולה עם הארגון, אך לא מפריעה להם בפעילותם. "החלטנו להוציא משלחת כדי שתדבר בעיקר על החלק הטראומטי והכלכלי של המבצע. אנחנו לא נאיביים. אני לא בטוחה שזה ישפיע אבל אני כן בטוחה שהוועדה לא יכולה להגיד 'לא ראיתי לא ידעתי'".

הצוות במועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה החל לחקור את האירועים כבר בחודש אוגוסט, וישראל הודיעה כי היא לא תשתף פעולה, שכן חברי הוועדה והעומד בראשה מוטים נגד ישראל. עם קבלת ההודעה אמר נתניהו כי המועצה לזכויות אדם הפכה מזמן למועצה לזכויות הטרוריסטים ולגוף שתוצאות "חקירותיו" ידועות מראש. 

"אם היה צורך בראיה נוספת לכך, הרי שמינוי יו"ר הוועדה, שדעותיו ועמדותיו המוטות נגד ישראל ידועות לכל, מוכיח מעל לכל ספק שישראל לא יכולה לצפות לצדק מגוף כזה ושדו''ח הוועדה כבר נכתב וכעת רק נקבע מי יחתום עליו", הוסיפו אז במשרד החוץ.

בין המעידים הישראלים היום בפני הוועדה בז'נבה נמנה גם הכתב הצבאי של ערוץ 10, אור הלר. הלר התכוון להציג בפני הוועדה תצלומים המראים ירי של חמאס מאזורים מאוכלסים, תיעוד של המבצע מצדו הישראלי של הגבול, וכן כתבות שהכין בעת "צוק איתן", מהגבול ומתוך רצועת עזה. המשלחת היא זו שהציעה להביא את הלר כמומחה בפני הוועדה, שאישרה את המהלך. בדף הפייסבוק שלו כתב הלר כי העדים מתכוונים להציג את שראו בחודשי הקיץ האחרון "בניסיון לאזן את מסקנות הוועדה הנחשבת למוטה ואנטי-ישראלית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ