עבאס: נגיש הצעת החלטה חדשה למועצת הביטחון לסיום הכיבוש

לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם דחתה בחודש שעבר את הצעת ההחלטה הפלסטינית, אישרה הליגה הערבית הקמתה של ועדה ערבית משותפת במטרה לגייס רוב להצעה המחודשת

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אמר אתמול (חמישי) כי הרשות מתכוונת להגיש הצעת החלטה מחודשת למועצת הביטחון של האו"ם לסיום הכיבוש, הכרה בגבולות 67' וסיום הסכסוך על פי החלטות קודמות במועצה ויוזמת השלום הערבית. זאת לאחר שההצעה הפלסטינית הקודמת נדחתה בחודש שעבר. הוא נשא את דבריו בכנס חירום של הליגה הערבית בדרג שרי חוץ שהתקיים בקהיר. 

גורמים פלסטינים טוענים כי כמה מדינות ערביות מפעילות לחץ על הרשות שלא לפנות למועצת הביטחון של האו"ם בעת הזו, כדי לא לחזק את מפלגות הימין בישראל בתקופת הבחירות. ההצעה הקודמת נפלה לאחר שהפלסטינים לא הצליחו להשיג את הרוב הנדרש של תשע מדינות. ארצות הברית הצביעה נגד, אך לא נדרשה להטיל וטו. 

מועצת הליגה הערבית אימצה אתמול את הבקשה הפלסטינית להקמת ועדה ערבית משותפת במטרה לגייס רוב להצעת ההחלטה הפלסטינית המחודשת בקרב המדינות החברות במועצה. בוועדה יקחו חלק מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, ונציגי ירדן, החברה במועצת הביטחון. עבאס אמר כי ההנהגה הפלסטינית תהיה מחוייבת להחלטות הוועדה שתוקם. דבריו נאמרו על רקע הביקורת של כמה ממדינות ערב שטענו כי ההחלטה לפנות לאו"ם היתה החלטה פזיזה.

עבאס לצדו של מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-עמרו בקהיר, היום. הבחירות בישראל אינן סיבה לאי חידושו של התהליך המדיניצילום: אי־אף־פי

כמו כן, מועצת הליגה הערבית הביעה התנגדות נחרצת להכרה בישראל כמדינה יהודית ולסנקציות שהטילה ישראל על הרשות וקראה ליישום ההחלטה לספק לרשות רשת ביטחון כלכלית. במהלך הכנס בקהיר הזהיר עבאס מהשלכות הסנקציות של ישראל ושל ארצות הברית על עתיד הרשות, וביקש ליישם החלטות קודמות של הליגה לתת רשת ביטחון כלכלית של 100 מיליון דולר בחודש. הוא הבהיר כי אם ישראל תמשיך בסנקציות וארה"ב תפסיק את הסיוע, הפלסטינים יפנו לישראל שתיקח אחריות על המצב ברשות. "לא נסכים להישאר רשות בלי רשות ומדינה בלי ריבונות", אמר עבאס. "שיבואו ויקבלו את הנדוניה הזו. אנחנו לא יכולים להמשיך כך.

במקביל, דווח היום בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני כי עבאס אמר כי הרשות לא תפנה בתלונות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, אם יחודש המשא ומתן עם ישראל. בכירים ברשות הטילו ספק באמינות הדיווח הן משום שחידושו של התהליך המדיני אינו נראה באופק, והן משום שהרשות כבר הצטרפה לבית הדין בהאג ולכן כל אזרח או ארגון אזרחי פלסטיני יכול לפנות אליו בתביעה נגד הכיבוש, ללא קשר להסכמת הרשות או אי הסכמתה.

עבאס טען בכנס של הליגה הערבית כי הבחירות בישראל אינן סיבה לאי חידושו של התהליך המדיני. "חידוש השיחות מחייב עמדה בינלאומית, בעיקר מצד ארה"ב", אמר הנשיא הפלסטיני. "האמריקאים כבר תקופה ארוכה מדברים על רעיונות למשא ומתן, אבל בינתיים לא הוגש כלום. אנחנו לא מוכנים למשא ומתן לצורך משא ומתן בלי תוכן ובלי אסטרטגיה". 

"הפנייה לבית הדין לא תלויה אך ורק ברשות. משמעות ההצטרפות היא שסמכות הארגון חלה על שטחי הרשות וכל אזרח יכול לפנות", אמר פקיד פלסטיני בכיר ל"הארץ". "התיק הראשון שהרשות מכינה לבית הדין הוא 'תיק ההתנחלויות', אבל במקביל אזרחים וארגונים רבים הן בעזה והן בגדה התחילו בבדיקת הליכים מול עורכי דין המומחים בחוק הבינלאומי".  

אתמול נפגש עבאס עם הנשיא המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי על רקע המשבר החמור ברצועת עזה וברשות הפלסטינית, בעקבות אי תשלום משכורות הפקידים והעובדים. לפי דיווחים בתקשורת הערבית א-סיסי אמר לעבאס כי מעבר רפיח לא ייפתח להעברת סחורות וחומרי בניין כל עוד אין התקדמות לגבי העברת ניהול הרצועה לידי הרשות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ