בית הדין בהאג פתח בבדיקה ראשונית לגבי פשעי מלחמה בשטחים

הבדיקה עשויה להתייחס לפשעים שביצעו ישראל או הפלסטינים, והמידע שייאסף בה יכריע אם תיפתח חקירה. נתניהו וליברמן: "החלטה שערורייתית"; ארה"ב: "לא מסכימים עם ההחלטה"

אי-פי
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
יהונתן ליס

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הודיע היום (שישי) כי פתח בבדיקה ראשונית באשר לאפשרות לביצוע פשעי מלחמה בשטחים הפלסטיניים. הבדיקה עשויה להתייחס לפשעים שביצעו ישראל, שאינה חברה בבית הדין, או ארגונים פלסטיניים. היא אינה מהווה חקירה, אך המידע שייאסף במסגרתה עשוי להכריע באשר לפתיחת חקירה מלאה. שופטי בית הדין חייבים לאשר כל בקשה של התביעה לפתוח בחקירה כזו.

התובעת הראשית בבית הדין, פאטו בנסודה, הסבירה כי מדובר בצעד פרוצדורלי, בעקבות הצטרפות הרשות הפלסטינית לבית הדין. היא אמרה כי תערוך את הבדיקה "באופן עצמאי וחסר פניות לחלוטין", והוסיפה כי לא הוגדר תאריך יעד להשלמתה. בית הדין, שנוסד ב-2002, מקיים כיום בדיקות דומות בעניינן של שמונה מדינות - הונדורס, אוקראינה, עיראק, אפגניסטאן, קולומביה, גיאורגיה, גיניאה וניגריה - וכמה מהן נמשכות כבר שנים.

בישראל ביקרו את ההחלטה בחריפות. מלשכת ראש הממשלה נתניהו נמסר כי "ישראל דוחה על הסף את הודעת התובעת של בית הדין הפלילי על פתיחת בדיקה מקדמית על בסיס הפנייה השערותיית של הרשות הפלסטינית. הרשות איננה מדינה ולכן אין מקום לבית הדין, גם על פי כלליו, לבצע בדיקה כזאת".

עוד נמסר מהלשכה כי "האבסורד בהחלטה גדול עוד יותר משום שהרשות משתפת פעולה עם ארגון הטרור חמאס שמבצע פשעי מלחמה, בניגוד לישראל שנלחמת בטרור תוך שמירה קפדנית על הדין הבינלאומי ופועלת בה מערכת משפט עצמאית ובלתי תלויה. מדובר בהיפוך מוחלט של המטרות המקוריות שבגינן הוקם בית הדין הבינלאומי, שנוסד בין היתר בעקבות רצח העם שבוצע בשישה מיליון יהודים על ידי הנאצים, ועכשיו מבקשים לנצל בית דין זה כנגד מדינת היהודים המתגוננת מפני הטרור הרצחני שתוקף אותנו ואת העולם כולו".

בית הדין בהאגצילום: אי־פי

 "זאת שערורייה שימים ספורים אחרי שטרוריסטים טבחו ביהודים בצרפת, התובעת הכללית של בית הדין הבינלאומי פותחת בבדיקה נגד מדינת היהודים, וזאת בגלל שאנחנו מגינים על אזרחינו מפני חמאס, ארגון טרור שנמצא בברית עם הרשות הפלסטינית ושפושעי המלחמה שלו ירו אלפי טילים לעבר אזרחי ישראל. לצערי זה הופך את בית הדין לחלק מהבעיה ולא לחלק מהפתרון".

שר החוץ, אביגדור ליברמן, גינה גם הוא את הבדיקה. "מדובר בהחלטה שערורייתית שכל מטרתה היא לנסות ולפגוע בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני הטרור", אמר. "נפעל בזירה הבינלאומית על מנת להביא לפירוקו של בית הדין, שהוא גוף שמייצג את הצביעות ונותן רוח גבית לטרור".

לדברי ליברמן, "אותו בית דין שלאחר יותר מ-200 אלף הרוגים בסוריה לא מצא לנכון להתערב בנעשה שם, בלוב או במקומות אחרים, מוצא לנכון 'לבחון' את הצבא המוסרי בעולם, בהחלטה שכולה נובעת משיקולים פוליטיים אנטי-ישראליים. המשוואה שכביכול בוחנת את שני הצדדים היא כסות למטרה של פגיעה בישראל, משום שברור שכלל לא ניתן לשים באותה משוואה את צה"ל, שעושה הכל על מנת שלא לפגוע בחפים מפשע, לעומת ארגוני הטרור שיורים מתוך אזורי אוכלוסיה אזרחית על מנת לפגוע באוכלוסיה אזרחית. אנו לא נקבל זאת ואני אמליץ שלא לשתף פעולה עם ה'בדיקה' הזו".

גם משרד החוץ האמריקאי הביע התנגדות לבדיקה. ארצות הברית כבר טענה בעבר כי היא אינה רואה ברשות כזכאית להצטרף לבית הדין הפלילי הבינלאומי, שכן אינה מדינה. "אנו לא מסכימים עם החלטת התובעת בבית הדין בהאג", אמר דובר משרד החוץ, ג'ף רת'קי. "בניגוד לצעדים חד צדדיים, רק משא ומתן ישיר בין הצדדים הוא הדרך לפתור את המחלוקות".

ברשות הפלסטינית, מנגד, בירכו על ההחלטה. שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאליכי, הבהיר כי הרשות תשתף פעולה עם בית הדין. לדבריו, "העם הפלסטיני קרא לנו לפנות לבית הדין ולבקש חקירה, ולכן אנחנו רואים בהודעה היום אירוע היסטורי".

מאז הוקם בית הדין הושלמו בו רק שלושה משפטים, כולם של מנהיגי מורדים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ששניים מהם הסתיימו בהרשעה ואחד בזיכוי. לרשות בית הדין אין הכוחות הדרושים לאיסוף ראיות ולמעצר חשודים, ולאורך השנים הוא התקשה לאכוף את החלטותיו, כפי שאירע במקרה של עומר אל-באשיר, נשיא סודאן שהואשם ברצח העם בחבל דארפור.

לפני כשבועיים הגישה הרשות בקשות רשמיות להצטרפות ל-22 אמנות בינלאומיות, ובהן אמנת רומא שמתוקפה פועל בית הדין בהאג. לצד הבקשות, הגישה הרשות גם תלונה על פשעי מלחמה שביצעה לכאורה ישראל. המהלך בוצע לאחר שהצעת החלטה פלסטינית שקראה לסיום הכיבוש נדחתה על ידי מועצת הביטחון של האו"ם. לאחר הגשת מסמכי ההצטרפות מסר דובר מטעם האו"ם כי הם "נבדקים כעת במטרה לבחון את הצעדים הבאים".

מקור פלסטיני אמר אז ל"הארץ" שהפלסטינים יבקשו לחקור פשעים שבוצעו החל בחטיפת שלושת תלמידי הישיבה בגוש עציון ביוני האחרון, שבעקבותיה החל מבצע נרחב של כוחות הביטחון בגדה המערבית, ועד סיומה של הלחימה בעזה באוגוסט. השגריר הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, אמר כי הרשות תבקש לחקור גם את סוגיית ההתנחלויות, אותן הגדיר כפשע מלחמה, ושוקלת להתלונן בדיעבד על פעולות שביצעה ישראל בעבר.

"הפנייה לבית הדין לא תלויה אך ורק ברשות. משמעות ההצטרפות היא שסמכות הארגון חלה על שטחי הרשות וכל אזרח יכול לפנות", הסביר פקיד פלסטיני בכיר ל"הארץ". "התיק הראשון שהרשות מכינה לבית הדין הוא 'תיק ההתנחלויות', אבל במקביל אזרחים וארגונים רבים הן בעזה והן בגדה התחילו בבדיקת הליכים מול עורכי דין המומחים בחוק הבינלאומי". 

בעקבות הפנייה הפלסטינית החליטה ישראל להקפיא חצי מיליארד שקלים מכספי המסים שגבתה עבור הרשות. פקיד ישראלי בכיר ציין אז כי מדובר בתגובה ראשונית בלבד למהלך, וכי נשקלה גם אפשרות להגיש לבית הדין תביעות נגד הפלסטינים. "בכל מה שקשור לפשעי מלחמה, החמאה מרוחה לאבו מאזן ולחבריו על הראש", אמר הבכיר. "הם בחרו לצאת לשמש, ויהיה לזה מחיר".

היום התייחס הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, לבדיקת אירועי "צוק איתן", ואמר כי אינה נובעת מחשש מבית הדין בהאג. לדבריו, אף שבתקשורת "דיברו על זה שכל מה שאנחנו עושים זה כי אנחנו חוששים מה-ICC (בית הדין בהאג), האירועים נחקרים קודם כל כי אנחנו צבא שמקיים את החוק, ושיש לו ערכים שלא נגמרים במלחמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ