לוגו רויטרס
רויטרס

שרת החוץ של שבדיה אמרה כי ישראל "הרגיזה" את בנות בריתה הקרובות בתגובתה הקיצונית להכרה של שטוקהולם במדינה פלסטינית, והוסיפה כי הרטוריקה שבה השתמשו בישראל בנושא "חצתה כל גבול". "הדרך בה הם דיברו עלינו ועל אחרים אינה מתקבלת על הדעת", אמרה השרה, מרגוט וולסטרום, בריאיון לעיתון הדני דאגנס ניהיטר. "זה הרגיז לא רק אותנו, אלא גם את האמריקאים ואת כל מי שיש שנוגע כרגע". 

מרגוט וולסטרוםצילום: אי־פי

וולסטרום מתחה בריאיון ביקורת חריפה על מדיניות ישראל בנושא הפלסטיני, אותה הגדירה "תוקפנית ביותר". לדבריה, "הם המשיכו במדיניות ההתנחלויות שלהם, המשיכו בהריסות, המשיכו במדיניות הכיבוש הכרוכה בהשפלה של פלסטינים, מה שמקשה על תהליך השלום". 

באוקטובר האחרון הודיע ראש ממשלת שבדיה, סטפן לופבן, כי ארצו תכיר במדינה פלסטינית. "הקונפליקט של הפלסטינים עם ישראל יכול להיפתר רק על ידי פיתרון שתי המדינות, אליו יוביל משא ומתן שיתנהל בהתאם לחוק הבינלאומי", אמר בנאום בפרלמנט השוודי. "הדבר מצריך רצון של שתי המדינות להתקיים בשלום אחת לצד השנייה והכרה הדדית. לפיכך, שוודיה בוחרת להכיר במדינה הפלסטינית".

ישראל הגיבה בחריפות להצהרה, שבעקבותיה זומן שגריר שבדיה בישראל לשיחת נזיפה, ובהמשך הוחזר גם השגריר הישראלי בשבדיה להתייעצויות. שר החוץ אביגדור ליברמן אף השווה את המדיניות השוודית לזו של מדינות אירופה, שהפקירו את צ'כוסלובקיה כשזו נכבשה על ידי גרמניה ב-1938. לאחר שממשלת שבדיה אישרה רשמית את ההכרה בפלסטין אמר ליברמן כי עליה "להבין שהיחסים במזרח התיכון מורכבים יותר מרהיט להרכבה עצמית של איקאה". וולסטרום הגיבה אז באמרה: "אשמח לשלוח למר ליברמן חבילה להרכבה של איקאה. הוא יגלה שכדי להרכיב אותה צריך פרטנר, שיתוף פעולה והוראות הרכבה טובות".

וולסטרום היתה אמורה לבקר בקרוב בישראל, אך החליטה לדחות את הביקור. לפני כחודש דווח בערוץ 2 כי ליברמן החליט להחרים את השרה ולא לפגוש אותה בעת הביקור, בשל ההכרה השבדית במדינה פלסטינית. אלא שדיפלומטים שבדים ציינו כי כאשר נבדקה האפשרות לארגן לוולסטרום פגישה עם ליברמן נאמר למשרד החוץ השבדי כי ליברמן לא יוכל לפגוש אותה, משום שהוא עסוק במסע הבחירות של מפלגתו. הדיפלומטים ועמיתיהם הישראלים רמזו כי הצהרת החרם מהווה "ספין" של ליברמן לקראת הבחירות הקרבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ