נתניהו על בדיקת בית הדין בהאג: "החלטה שערורייתית, אין אבסורד גדול מזה"

רה"מ שוחח עם שר החוץ קרי ושלח איגרות לכמה מנהיגים זרים בניסיון לגייס אותם נגד החלטת בית הדין. הבדיקה, עליה הוכרז אתמול, עשויה להתייחס לפשעי מלחמה שביצעו ישראל או הפלסטינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה הערב (שבת) את החלטת בין הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לפתוח בבדיקה ראשונית של אפשרות לביצוע פשעי מלחמה בשטחים הפלסטיניים. במסיבת עיתונאים שנערכה בלשכתו, דחה נתניהו על הסף את "ההחלטה השערורייתית" של התובעת בבית הדין הבינלאומי. "בעקבות ההחלטה האבסורדית הזאת, החמאס כבר הודיע שהוא יגיש תביעות נגד מדינת ישראל, ואני לא אתפלא אם בקרוב נשמע דברים דומים מחיזבאללה, מדעאש ומאל-קאעדה... אין אבסורד גדול מזה", אמר.

אתמול שוחח נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, וביקש ממנו לגייס את הממשל האמריקאי נגד החלטת בית הדין בהאג. במקביל, נתניהו שיגר כבר לפני ימים אחדים איגרת בנושא לכמה מנהיגים, בהם נשיא ארה"ב ברק אובמה, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, וראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט.

באיגרת כתב נתניהו כי בית הדין נוסד על רקע מלחמת העולם השנייה, בה רצחו הנאצים שישה מיליון יהודים. "שבעה עשורים לאחר השואה, מפנים הפלסטינים בעזות מצח אצבע מאשימה כלפי ישראל, שהינה הדמוקרטיה המאוימת ביותר בעולם. במקום לגנות את המשטרים העריצים שמבצעים טבח המוני במאות אלפי אזרחים חפים מפשע, הם מאשימים אותנו, מדינה שנאבקת על קיומה מאז יומה הראשון, בפשעי מלחמה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הערבצילום: עמוס בן גרשום לע"מ

הוא הדגיש כי הדרישה הפלסטינית להעמיד את ישראל לדין בבית הדין הבינלאומי -הנשענת במרומז על הטענה כי בישראל אין מערכת משפט מתפקדת וראויה לשמה - היא שקרית. "מערכת המשפט שלנו עומדות בסטנדרטים הגבוהים ביותר בקהילה הבינלאומית. אם ישראל תיפול קורבן לניסיון הציני לנצל את בית הדין הפלילי הבינלאומי, כל דמוקרטיה בעולם עלולה להיקלע לסכנה דומה".

משרד החוץ האמריקאי פרסם בסוף השבוע הודעה בה התנגד להחלטה. "אנחנו לא מסכימים עם החלטת התובעת", נאמר בהודעה. "כפי שאמרנו בעבר, אנחנו לא חושבים שפלסטין היא מדינה, ולכן אינה כשירה להצטרף לבית הדין. זו אירוניה טראגית שישראל, שספגה אלפי רקטות אותם ירו טרוריסטים על אזרחיה, נבדקת בידי בית הדין. הדרך לפתור את המחלוקות בין הצדדים היא במו"מ ישיר, ולא בפעולות חד־צדדיות". מקורות מדיניים אמרו היום כי חברי קונגרס כבר פועלים לקידום יוזמה שתפגע בהעברת כספי מימון אמריקאים לרשות הפלסטינית בעקבות החלטת התובעת בבית הדין. כמו כן, השבוע צפויה להגיע לישראל משלחת בראשות הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין כדי לדון בהתפתחויות.   

בית הדין הפלילי הבינלאומי הודיע אתמול על פתיחת הבדיקה בעניין פשעי המלחמה בשטחים. הבדיקה עשויה להתייחס לפשעים שביצעו ארגונים פלסטיניים או ישראל - שאינה חברה בבית הדין. למרות שלא מדובר בחקירה, המידע שייאסף כחלק מהבדיקה עשוי להכריע באשר לפתיחת חקירה מלאה. שופטי בית הדין חייבים לאשר כל בקשה של התביעה לפתוח בחקירה כזו.

התובעת הראשית בבית הדין, פאטו בנסודה, הסבירה אתמול כי החלטתה היא צעד פרוצדורלי, בעקבות הצטרפות הרשות הפלסטינית לבית הדין. היא אמרה כי תערוך את הבדיקה "באופן עצמאי וחסר פניות לחלוטין", והוסיפה כי לא הוגדר תאריך יעד להשלמתה. בית הדין, שנוסד ב-2002, מקיים כיום בדיקות דומות בעניינן של שמונה מדינות - הונדורס, אוקראינה, עיראק, אפגניסטאן, קולומביה, גיאורגיה, גיניאה וניגריה - וכמה מהן נמשכות כבר שנים.

במסיבת העיתונאים הערב טען נתניהו כי בהחלטת תובעת בית הדין יש טעם לפגם, לאור העובדה שהתקבלה זמן קצר לאחר הפיגוע בסופרמרקט הכשר בפריז, בו נהרגו ארבעה יהודים. "ימים ספורים אחרי שהטרור של האיסלאם הקיצוני ביצע את הטבח בצרפת, החליטה התובעת של אותו בית דין לפתוח בבדיקה דווקא נגד מדינת ישראל - שמגינה על אזרחיה מפני החמאס, ארגון טרור שאמנתו קוראת לבצע טבח ביהודים באשר הם", אמר. הוא הוסיף כי זהו אותו חמאס שמשתף פעולה עם הרשות הפלסטינית, ו"שפושעי המלחמה שלו" ירו אלפי טילים לעבר ישראל במלחמה בקיץ.

בכירים ישראלים נוספים ביקרו בחריפות את החלטת בית הדין. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון (ליכוד), כינה היום את ההחלטה "צבועה", ואמר כי היא מעניקה רוח גבית לטרור. "בשעה שארגוני טרור יורים לעבר ריכוזי אוכלוסייה בישראל מתוך ריכוזי אוכלוסייה ברצועת עזה, ובעת בה הטרור האיסלאמי מרים ראשו באירופה ומאיים על מדינות העולם החופשי - בוחר בית הדין בהאג בצעד שאין לו כל קשר למציאות".

לדבריו, ישראל וצה"ל מתמודדים עם ארגוני טרור חסרי מעצורים, תוך הקפדה על ערכי מוסר ומתוך ניסיון למנוע ככל שניתן פגיעה באזרחים. יעלון הוסיף כי על בית הדין בהאג לחקור גם את "הטרור וההסתה הפלסטיניים, או את רציחתם השיטתית של מאות אלפי אזרחים במדינות ערב, ולא מדינה דמוקרטית שמגנה על עצמה ומקיימת מערכת משפט עצמאית ובלתי תלויה".

לשכת יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוס עבאס (אבו מאזן) לא הגיבה להחלטת בית הדין, אולם משרד החוץ של הרשות הפלסטינית הגדיר את הבדיקה "צעד חשוב וחיוני מאוד" והודיע כי ישתף איתה פעולה. פקיד פלסטיני בכיר אמר ל"הארץ" כי ברשות בחרו להגיב באיפוק יחסי להחלטה, שכן מדובר בתהליך מתבקש וצפוי לאחר החתימה הפלסטינית על אמנת רומא — שמתוקפה פועל בית הדין.

אחרים ברשות מעריכים כי הסיבה האמיתית לאיפוק בקרב ההנהגה הפלסטינית הוא לחץ שהפעילו בקהילה הבינלאומית, וכן רצון שלא לפגוע במגעים לקראת הגשת הצעת החלטה חדשה למועצת הביטחון בעניין סיום הכיבוש בפרק זמן מוגדר. עבאס אמר בסוף השבוע כי הרשות מתכוונת להגיש הצעה מחודשת, לאחר שבפעם הקודמת לא הצליחה לגייס את הרוב הדרוש של תשע מדינות. מקורות פלסטינים טוענים שכמה מדינות ערביות מפעילות לחץ על הרשות שלא לפנות למועצה כעת, כדי לא לחזק את הימין בישראל בתקופת הבחירות.

בתוך כך, מועצת הליגה הערבית אימצה את הבקשה הפלסטינית להקים ועדה ערבית משותפת כדי לגייס רוב להצעת ההחלטה הפלסטינית החדשה. בוועדה יקחו חלק מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל־ערבי, ונציגי ירדן, שחברה במועצת הביטחון.

את הבקשה להצטרף לבית הדין הפלילי הבינלאומי הגישה הרשות לאחר כישלון המהלך במועצת הביטחון, לפני כשבועיים. מקור פלסטיני אמר אז ל"הארץ" שהפלסטינים יבקשו לחקור פשעים שבוצעו החל מהמבצע הנרחב של כוחות הביטחון בגדה המערבית בעקבות חטיפת ורצח שלושת הנערים בגוש עציון ביוני, ועד סיומה של הלחימה בעזה באוגוסט. השגריר הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, אמר כי הרשות תבקש לחקור גם את סוגיית ההתנחלויות, אותן הגדיר כפשע מלחמה, ושוקלת להתלונן בדיעבד על פעולות שביצעה ישראל בעבר.

מאז הוקם בית הדין הושלמו בו רק שלושה משפטים, כולם של מנהיגי מורדים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ששניים מהם הסתיימו בהרשעה ואחד בזיכוי. לרשות בית הדין אין הכוחות הדרושים לאיסוף ראיות ולמעצר חשודים, ולאורך השנים הוא התקשה לאכוף את החלטותיו, כפי שאירע במקרה של עומר אל-באשיר, נשיא סודאן שהואשם ברצח העם בחבל דארפור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ