שבעה תושבי הגליל מואשמים שניסו להצטרף לדאעש: "קנו כבשים להתאמן בשחיטה"

המדינה טוענת כי הנאשמים הביעו תמיכה בארגון ואף החלו בהכנות "לבצע ג'יהאד בעת הצורך" - כולל ניסיון לרכוש נשק לפיגוע ירי. אחד הנאשמים: עורך דין שעבד בעבר בסנגוריה הציבורית

נעה שפיגל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
גילי כהן

בבית המשפט המחוזי בחיפה הוגש הבוקר (ראשון) כתב אישום כנגד שבעה תושבי הגליל, בגילי 25–40, שהחליטו לתמוך בדאעש ואף להצטרף לארגון. השבעה נאשמים בחברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, תמיכה בארגון טרור ונסיון מגע עם סוכן חוץ.

לפי כתב האישום, שישה מהנאשמים - כרים אבו סאלח, שריף אבו סאלח, פאדי בשיר, מוחמד אבו סאלח, חוסאם מריסאת, עלאא אבו סאלח - נהגו להפגש באזור סכנין ולדבר על רעיונות הג'יהאד הסלפי. הם התווכחו בנוגע לשאלה אם לתמוך בדעאש או בג'בהת אל נוסרה, המזוהה עם אל־קאעדה בסוריה. לבסוף, טוענת המדינה, החליטו השישה לתמוך בדאעש ולהצטרף אליו.

בשלב מסוים, לטענת הפרקליטות, הצטרף לשישה עדנאן עלא א-דין, עורך דין בן 40 שעבד בעבר כפרקליט חיצוני בסנגוריה הציבורית, אולם ההתקשרות איתו נפסקה לאחר שבמהלך "צוק איתן" התבטא בפייסבוק בגנות יהודים. השבעה נפגשו במועדים שונים וא־דין לימד חלק מהם לרכב על סוסים בחווה שבבעלותו בכפר מנדא, כדי שיהיו בכושר גופני "ומסוגלים לבצע ג'יהאד בעת הצורך", כך לפי כתב האישום.

הוצאה המונית להורג, מתוך סרטון שפרסם דאעש בנובמברצילום: אי־אף־פי

בהמשך, נטען, החליטו הנאשמים לרכוש כבשים כדי לשחוט אותם ובכך להתרגל למראות הדם ו"לחזק את הלב, במידה ויצטרכו לשחוט כופרים בסוריה או במקומות אחרים". הם רכשו כבשים וא-דין הסביר להם כיצד יש לשחוט. במקביל ניסה אחד הנאשמים, כרים אבו סאלח, לצאת לסוריה לאחר שתודרך על ידי א-דין לגבי איש קשר שעליו לפגוש - אולם הוא נעצר בנתב"ג ועוכב על ידי השב"כ. מי שייצג אותו הוא לא אחר מאשר א-דין עצמו.

בשב"כ טוענים כי כרים אבו סאלח הודה בחקירתו שפעל לרכישת אמצעי לחימה כדי לבצע פיגוע ירי בישראל, כנגד כוחות הביטחון ובני העדה הדרוזית. בעקבות זאת, אמרו בשב"כ, נעצרו מספר תושבי סכנין נוספים החשודים כמעורבים בניסיון לרכוש אמצעי לחימה.

בכתב האישום נכתב כי חלק מהנאשמים למדו להכין ולזרוק בקבוקי תבערה, וכי חלקם החזיקו בביתם חפצים שמעידים על תמיכה בדעאש כמו דגלים וטבעות. בנוסף, הם הפיצו סרטוני תעמולה של דאעש, לכאורה כדי לנסות לגרום לתמיכה בארגון.

נגד אדין הוגש כתב אישום נוסף, לפיו התראיין לתוכנית טלוויזיה לאחר הכרזת שר הביטחון משה יעלון על דעאש כהתאחדות בלתי מותרת, וקרא לכאורה לתמיכה בארגון טרור. בנוסף הוא פרסם בפייסבוק פוסטים המביעים תמיכה בדעאש. בפתח הדיון אמר ראש עיריית סכנין לשעבר מוחמד בשיר, אביו של הנאשם פאדי בשיר, כי לדעתו "ההר יוליד עכבר".

עו"ד אחמד מסאלחה, שמייצג שלושה מהנאשמים - האחים כרים ושריף אבו סאלח וקרוב משפחתם עלאא סאלח - אמר בתום הדיון בבית המשפט כי מדובר בבחורים נורמטיביים שמעולם לא נעצרו. "הנושא לא נוגע כלל וכלל לביטחון מדינת ישראל,, אמר מסאלחה. "הם תומכים בדעאש, (אבל) לא התכוונו לפגוע בביטחון מדינת ישראל. הם רצו לתמוך בהרמת ח'ליפות איסלאמית והאויב שלהם הוא בכלל המשטר הסורי. הם מלח הארץ,  בחורים נורמטיבים ומעורים בחברה הישראלית, שמעולם לא אמרו שהתכוונו לפגוע בביטחון המדינה".

במקביל הודיע שב"כ כי אזרח מהישוב ערערה שבנגב נעצר והוגש נגדו כתב אישום בגין השתייכותו לכאורה לדאעש. הנאשם, עומר אבו כוש, בן 28, סיים לאחרונה לימודי רפואה בירדן. הוא נעצר ב-20 בנובמבר ומואשם במגע עם סוכן חוץ, תמיכה בארגון טרור, כתיבה, הכנה ייצור ופרסום של מסמכים ורכוש של התאחדות בלתי מותרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ