מינויים בצה"ל: האלוף רוני נומה יהיה מפקד פיקוד מרכז; האלוף נועם תיבון שהיה מועמד לתפקיד צפוי לפרוש

מינויו של נומה קורה ארבעה חודשים בלבד אחרי שמונה למפקד מפקדת העומק ולמפקד המכללה לפיקוד ולמטה; האלוף ניצן אלון ימונה לראש אגף המבצעים, האלוף במיל' טל רוסו יחליף את נומה

גילי כהן
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
עמוס הראל

האלוף רוני נומה ימונה בקרוב לתפקיד אלוף פיקוד המרכז. זהו המינוי החשוב הראשון בצמרת צה"ל שעליו החליט הרמטכ"ל המיועד, האלוף גדי איזנקוט. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התכוון תחילה למנות לתפקיד את האלוף נועם תיבון ואף גיבש הבנות ברוח זו עם הרמטכ"ל המכהן, בני גנץ. אולם, איזנקוט עמד על דעתו ויעלון אישר את המלצתו על מינוי נומה. בעקבות ההחלטה הודיע האלוף תיבון על פרישתו מצה"ל בתום יותר משלושים שנות שירות.

מערכת היחסים בין איזנקוט ותיבון אינה טובה והרמטכ"ל המיועד הסתייג מכוונת יעלון לשבצו בתפקיד הקריטי בפיקוד המרכז. השיבוץ לתפקיד זה נחשב רגיש במיוחד בתקופה הנוכחית, בשל החשש כי המבוי הסתום בתהליך המדיני ופניית הרשות הפלסטינית למוסדות הבינלאומיים עלולים להביא להתפרצות מחודשת של אלימות בגדה המערבית בשנה הקרובה. גם הערכת אמ"ן לשנת 2015 ייחסה סבירות גדולה יותר לעימות בגדה בהשוואה לשנים קודמות.

התעקשות איזנקוט על מינוי נומה משקפת רצון לשמור בידיו השפעה מקסימלית על איוש המטכ"ל תחתיו. מסורתית, ההחלטות על רוב מינויי האלופים מתקבלות בהסכמה - הרמטכ"ל מציע ושר הביטחון מאשר - אולם בדרך כלל מתנהל תהליך ארוך למדי של התייעצויות ומשחק כוחות בין השניים בטרם קבלת ההחלטה המשותפת. איזנקוט, אם על רקע החשיבות שהוא מייחס לאיוש המשרה ואם כדי לסמן טריטוריה בשלב מוקדם, התעקש - ויעלון החליט לקבל את עמדתו. בעקבות זאת, עוזב תיבון בטריקת דלת.

טקס מינוי של נומה האלוף רוני נומה למפקד מפקדת העומק, בספטמבר צילום: דובר צה"ל

תיבון מכהן כיום כמפקד הגיס הצפוני, המופקד בעת מלחמה על גזרת לבנון. אחרי המלחמה האחרונה ברצועת עזה מונה לרכז את התחקירים המטכ"ליים באשר לתקריות חריגות, ובראשן תקריות שבהן נהרגו אזרחים פלסטינים רבים. היום הודיע לגנץ וליעלון על כוונתו לפרוש מיידית, עוד בטרם ייכנס איזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל באמצע החודש הבא.

נומה קיבל דרגת אלוף רק בחודש ספטמבר האחרון, כשנכנס לתפקיד אלוף פיקוד העומק. הוא יכהן בתפקידו הנוכחי תקופה קצרה מאוד שבה לא יספיק להשאיר בו חותם משמעותי. יחליף אותו במפקדת העומק האלוף (מיל') טל רוסו, שימלא את התפקיד במסגרת שירות מילואים. המהלך יאפשר חיסכון תקציבי מסוים, משום שעלות תקן אלוף בשירות קבע גבוהה יותר. נראה שאיזנקוט מבקש לקצץ עוד תקני אלופים בקבע, אולי גם באחת ממפקדות הגיס, כמהלך סמלי על רקע המחלוקת בדבר גודלו של תקציב הביטחון.

האלוף נומה יחליף בפיקוד המרכז את האלוף ניצן אלון, שיתמנה לראש אגף המבצעים במטכ"ל. הבחירה באלון, אלוף מנוסה הנחשב לאחד הבולטים במטה הכללי, נועדה לשדר שהרמטכ"ל החדש מייחס חשיבות גדולה יותר לתפקיד אגף המבצעים ורואה בעומד בראשו את האיש מספר שלוש במטכ"ל, אחרי הרמטכ"ל וסגנו. עם זאת, רעיון קודם ששקל גנץ לאחד בין אגפי המבצעים והתכנון לא ימומש כנראה.

מינוי נוסף שעליו הוכרז היום הוא קידומו של תת־אלוף יואל סטריק לתפקיד אלוף פיקוד העורף. סטריק בן ה-49 עשה את רוב שירותו בחטיבת גבעתי, שעליה גם פיקד. בין השאר היה ראש חטיבת המבצעים במטכ"ל ומפקד עוצבת הגליל, המופקדת על גבול לבנון. סבב המינויים הראשון של איזנקוט מסמן הצערה מסוימת של המטה הכללי, עם קידומו של נומה לתפקיד מרכזי והעלאתו בדרגה של סטריק. שני אלופים ותיקים יותר — מפקד פיקוד העורף אייל אייזנברג וראש אגף המבצעים הנוכחי יואב הראבן, טרם קיבלו תפקידים חדשים. ייתכן שאחד מהם, ועמו גם אחדים מהאלופים הוותיקים המכהנים כעת, יצטרפו בקרוב אל האלוף תיבון ויפרשו מצה"ל, במסגרת חילופי הדורות שבהם מעוניין איזנקוט, בהסכמתו של יעלון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ