צה"ל יעניק ציונים לשבח ועיטורים ל-53 אנשי צבא שהשתתפו בלחימה ברצועה במהלך צוק איתן

סגן איתן פונד, שהוביל כוח של לוחמים במרדף אחרי חוטפיו של סרן גולדין, יקבל את עיטור המופת, העיטור הגבוה ביותר שיוענק. שני קצינים נוספים ולוחם בגדוד הסיור שהיו עמו יקבלו אף הם צל"ש

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הרמטכ"ל בני גנץ אישר היום (שני) הענקת ציונים לשבח ועיטורים ל-53 אנשי צבא שהשתתפו בלחימה ברצועת עזה במסגרת "צוק איתן". סגן איתן פונד מגדוד הסיור של חטיבת גבעתי יקבל את עיטור המופת, העיטור הגבוה ביותר שיוענק, לאחר שהוביל כוח של ארבעה לוחמים שנכנסו למנהרה אליה נחטף סגן הדר גולדין. ביקורת ציבורית נמתחה הערב על ההבדלים בניסוח הנימוקים בין חיילים לחיילות לאחר שבין מקבלי תעודות ההערכה גם חיילות שנכתב עליהן "לא איבדה את עשתונותיה". 

"סגן איתן פונד נכנס למנהרת הטרור כשהוא מצויד באקדח בלבד וללא אמצעי מיגון. בפעולה זו הביא ראיות אשר עזרו לקבוע את מותו של סגן גולדין ז"ל", נכתב בתיאור הנימוקים להענקת העיטור. שני קצינים נוספים ולוחם בגדוד הסיור, שהיו בחוליה עם סגן איתן פונד וירדו אף הם למשימת החיפושים במנהרה - סגן שקד קידר, סג"ם מתן חורש וסמ"ר צ'אלאצ'או מקונן, יקבלו אף הם ציון לשבח מטעם אלוף פיקוד הדרום. סגן שלמה קדוש, שהיה חלק מכוח לוחמים נוסף שנכנס למנהרה, יקבל את צל"ש מפקד האוגדה. קצין נוסף ולוחם שהיו עמו, סרן אבירן אלפסי וסמל יחיאל דן, יקבלו ציון לשבח מטעם מפקד חטיבת גבעתי.

לפי הודעת הצבא, הרמטכ"ל גנץ אישר היום את הענקת העיטורים והציונים האישיים, וכן הענקת ציונים לשבח ואותות הערכה לתשע יחידות צבאיות. החלטות אלו מבוססות על החלטת ועדה בראשות תא"ל (מיל') הראל כנפו, שבחנה את הסיפורים בהם התגלו פעילות יוצאת דופן של חיילים, נגדים וקצינים, ולאחר מכן אושרה על ידי מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן. לבסוף, הגיעו ההמלצות לבחינת הוועדה המטכ"לית לצל"שים ולעיטורים, בראשות נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, האלוף שי יניב, שהחליטה בעניין זה והעבירה את מסקנותיה לאישור הרמטכ"ל גנץ. טקס הענקת העיטורים יתקיים בעוד שבועיים בבסיס חיל האוויר בפלמחים.

סגן איתן פונד בטקס הענקת פרס בגין, השבועצילום: אמיל סלמן

עוד יחולקו ארבעה ציונים לשבח מטעם הרמטכ"ל, ביניהם לרס"ל במיל' עמרי מיחידת דובדבן, שלפי תיאור הוועדה נפגע מהשלכת רימון רסס כאשר זינק לכיוונו של לוחם אחר והגן עליו. עמרי תועד לאחר מכן כשפונה לקבלת טיפול רפואי כשהוא נושא את דגל ישראל על פניו, בתמונה שהפכה במהרה לאחד מסמלי הלחימה.

19 צל"שי אלוף יוענקו גם כן לקצינים ולחיילים שלקחו חלק במבצע "צוק איתן". אחד מהם הוא סגן אלוף דולב קידר, שנהרג במהלך הלחימה בהיתקלות עם חמושים. הוועדה הצבאית שבחנה את המקרה תיארה כי דולב החליט לנסוע לאזור בו הייתה התרעה על דמויות חשודות, והורה לנהגו לעקוף כלי רכב צבאי נוסף שהצטרף אליהם על מנת להגיע במהירות לאזור התקרית. טיל נ"ט נורה לעבר רכבו, ולאחר מכן טיל נוסף. אז ירדו מהרכב סא"ל קידר ושני לוחמים נוספים, ונהרגו בחילופי האש עם החמושים. "במעשה זה מנע סגן אלוף דולב קידר ז"ל פיגוע חבלני קשה בתושבי האזור", נכתב בתיאור. רס"ב קסהון (דני) ביינסאין, גשש בחטיבה הצפונית של אוגדת עזה, שהצטרף לסא"ל קידר ונהרג עמו בהיתקלות, וסמ"ר (במיל') נדב גולדמכר, שהתנדב אף הוא למשימה, נהג ברכב "אל מול אויב ואש חיה" ונהרג אף הוא בהיתקלות, יקבלו ציון לשבח מטעם מפקד החטיבה.

בין 11 מקבלי הציונים לשבח מטעם מפקד האוגדה נמצא גם רס"ן אפרים תהילה, שקיבל בעבר ציון לשבח מטעם אלוף פיקוד הצפון בשל פעילותו במבצע "עופרת יצוקה". תהילה, מ"פ ביחידת אגוז, קיבל את הציון לשבח הנוסף שלו על פעילותו בעת היתקלות מול חמושים, אז הופעל מטען חבלה כנגד כוח מהיחידה, שהביא למותם של שני לוחמים ולפציעתו של מפקד "אגוז". "בקרב זה, נטל רב סרן אפרים את הפיקוד על האירוע עד סיומו", הוסבר בנימוקים להענקת הציון לשבח.

צל"ש מח"ט יוענק לסגן ד"ר רגינה פיקמן, קצינת רפואה בגדוד שריון בחטיבה 188, על כך שלאחר פגיעת פצצת המרגמה בשטח הכינוס של החטיבה ב-31 ליולי, לקחה את הפיקוד על חילוץ הנפגעים, פינויים וטיפול בחלקם, "כל זאת מחוץ למחסה ובזמן שבאזור נשמעו התרעות 'צבע אדום' חוזרות ונשנות".

הענקת תעודת ההערכה ממפקד פיקוד דרום למש"קית התצפיות, ש"לא איבדה את עשתונותיה"

מש"קית תצפיות בגדוד "נשר" של חיל האיסוף הקרבי קיבלה, כאמור, תעודת הערכה מטעם מפקד פיקוד הדרום על פעילותה במבצע. כחלק מנימוקי קבלת התעודה נכתב כי היא "לא איבדה את עשתונותיה", וגילתה נחישות בכך שעקבה אחר דמות שיצאה מתוך האדמה בתוך שטח מדינת ישראל בסמוך לקיבוץ סופה, ב-17 ליולי. נוסח דומה, המציין כי בקרית השליטה ממוצב ארז לא איבדה "את עשתונותיה" בעת חדירת הצוללנים באזור זיקים, מופיע גם ב"סיפור המעשה" בגינו הוענק מכתב הערכה מטעם מפקד חיל הים לחיילת נוספת.

סגנית ראש העיר ירושלים, רחל עזריה, שמתמודדת ברשימת מפלגת כולנו, בירכה את מקבלי הצל"שים, אך ביקרה את המילים שנבחרו לתיאור פועלן של החיילות. "בשנים האחרונות נשים תופסות תפקידי מפתח בצה"ל וממלאות תפקיד משמעותי במבצעים השונים. בחירת המילים "לא איבדו עשתונות" מקוממת ביותר ומחזקת סטריאוטיפים במקום להילחם בהם. הסמלת רני ורב"ט נועה קיבלו את הצל"ש מכיוון שהן עשו עבודה מצוינת ותפקדו למופת בשעת קרב ועל כך יש להעניק להן את כל ההערכה והכבוד המגיעים להן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ