הרשות למעמד האשה בלשכת רה"מ: על צה"ל לשנות התיאור "לא איבדו עשתונות" לחיילות שיקבלו צל"ש

ההבדל בניסוח הנימוקים להענקת העיטורים בין חיילים לחיילות גרר ביקורת. לדברי מנכ"לית הרשות ורד סויד, הצמדת המושג "איבוד עשתונות" לנשים - סטריאוטיפית ופוגענית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האשה בלשכת ראש הממשלה, ורד סויד, דורשת מצה"ל לשנות את הניסוח המתאר את פעולותיהן של שתי חיילות שזכו לשבחים, בשל "אי איבוד עשתונותיהן". לדברי סויד, הצמדת המושג "איבוד עשתונות" לנשים מעידה על תפיסה סטריאוטיפית המדירה נשים ומתייחסת אליהן בצורה פוגענית. "האם ייתכן שימוש בקריטריונים שונים בין חיילות לחיילים?", היא  תהתה. "יש להסיק מסקנות לניסוחים באופן שיכללו הטמעת חשיבה מגדרית והתייחסות שוויונית".

אתמול (שני) אישר הרמטכ"ל בני גנץ הענקת ציונים לשבח ועיטורים ל-53 אנשי צבא שהשתתפו בלחימה ברצועת עזה במסגרת "צוק איתן". בין היתר, תקבל מש"קית תצפיות בגדוד "נשר" של חיל האיסוף הקרבי תעודת הערכה מטעם מפקד פיקוד הדרום על פעילותה במבצע. כחלק מנימוקי קבלת התעודה נכתב כי היא "לא איבדה את עשתונותיה", וגילתה נחישות בכך שעקבה אחר דמות שיצאה מתוך האדמה בתוך שטח מדינת ישראל בסמוך לקיבוץ סופה, ב-17 ביולי. נוסח דומה, מופיע גם ב"סיפור המעשה" בגינו הוענק מכתב הערכה מטעם מפקד חיל הים לחיילת נוספת. בתיאור נכתב כי בקרית השליטה במוצב ארז החיילת לא איבדה "את עשתונותיה" בעת חדירת הצוללנים באזור זיקים. ניסוחים אלה עוררו ביקורת ציבורית.

המנכ"לית סוידצילום: ניר קידר

סגנית ראש העיר ירושלים, רחל עזריה, שמתמודדת ברשימת מפלגת כולנו, בירכה אתמול את מקבלי הצל"שים, אך ביקרה את הניסוח לתיאור פועלן של החיילות. "בשנים האחרונות נשים תופסות תפקידי מפתח בצה"ל וממלאות תפקיד משמעותי במבצעים השונים. בחירת המילים "לא איבדו עשתונות" מקוממת ביותר ומחזקת סטריאוטיפים במקום להילחם בהם. הסמלת רני ורב"ט נועה קיבלו את הצל"ש מכיוון שהן עשו עבודה מצוינת ותפקדו למופת בשעת קרב ועל כך יש להעניק להן את כל ההערכה והכבוד המגיעים להן".

את עיטור המופת, העיטור הגבוה ביותר שיוענק, יקבל סגן איתן פונד מגדוד הסיור של חטיבת גבעתי, לאחר שהוביל כוח של ארבעה לוחמים שנכנסו למנהרה אליה נחטף סגן הדר גולדין. שני קצינים נוספים ולוחם בגדוד הסיור, שהיו בחוליה עם סגן איתן פונד וירדו אף הם למשימת החיפושים במנהרה - סגן שקד קידר, סג"ם מתן חורש וסמ"ר צ'אלאצ'או מקונן, יקבלו אף הם ציון לשבח מטעם אלוף פיקוד הדרום. סגן שלמה קדוש, שהיה חלק מכוח לוחמים נוסף שנכנס למנהרה, יקבל את צל"ש מפקד האוגדה. קצין נוסף ולוחם שהיו עמו, סרן אבירן אלפסי וסמל יחיאל דן, יקבלו ציון לשבח מטעם מפקד חטיבת גבעתי.

עוד יחולקו ארבעה ציונים לשבח מטעם הרמטכ"ל, ביניהם לרס"ל במיל' עמרי מיחידת דובדבן, שלפי תיאור הוועדה נפגע מהשלכת רימון רסס כאשר זינק לכיוונו של לוחם אחר והגן עליו. עמרי תועד לאחר מכן כשפונה לקבלת טיפול רפואי כשהוא נושא את דגל ישראל על פניו, בתמונה שהפכה במהרה לאחד מסמלי הלחימה. 19 צל"שי אלוף יוענקו גם כן לקצינים ולחיילים שלקחו חלק במבצע "צוק איתן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ