ח"כ יוגב לנציגי עוטף עזה: "תמכתם בהתנתקות - אכלתם אותה"

בהמשך התנצל יוגב על דבריו: "זה היה משפט לא מוצלח". נציגי היישובים, שהגיעו לדיון בכנסת על הוצאת כוחות צה"ל, הסבירו את הבעייתיות של הוצאת החיילים: "היחסים שלנו עם הצבא זה ענין של חיים ומוות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר היום (שלישי) לתושבי עוטף עזה, שהגיעו לדיון בכנסת בוועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון על הוצאת כוחות צה"ל מהיישובים, "תמכתם בהתנתקות - אכלתם אותה".

הערב התנצל יוגב על דבריו. "אני חושב שזה היה משפט לא מוצלח מצדי, אני מתנצל עליו", אמר בראיון לגלי צה"ל והוסיף: "לא מגיע שייפלו לאף אחד טילים על הראש". 

יוגב אינו חבר הכנסת היחידי שתקף כך את אנשי עוטף עזה. דברים דומים אמר גם שר החקלאות יאיר שמיר (ישראל ביתנו)  באירוע הרמת כוסית לשנה החדשה שהתקיים בספטמבר האחרון בבית תנועת המושבים. "לא נסלח לתושבי נחל עוז על שתמכו בהתנתקות ורקדו על הדם של אנשי גוש קטיף בזמן ההתנתקות. זה פוגע בסולידריות ובכל זאת נעזור להם".

ח"כ מוטי יוגב בדיון בוועדת חוץ וביטחון בנובמבר האחרוןצילום: מיכל פתאל

הנציגים מהיישובים הסמוכים לגדר בשלוש המועצות האזוריות בעוטף עזה הגיעו היום לכנסת כדי להסביר לחברי הוועדה את הבעייתיות של הוצאת החיילים. הם סיפרו גם על בעיות האמון שהתגלעו בין המערכת הצבאית לתושבים מאז ימי "צוק איתן". תושבים קבלו גם על כך שנציגי צה"ל לא השתתפו בדיון, אולם ממשרד הביטחון נמסר כי מערכת הביטחון וצה"ל כלל לא זומנו לדיון. 

"יצאנו די מאוכזבים מהוועדה, בגלל הנציגות הרופפת של חברי כנסת אבל בעיקר כי לא היו שם נציגים מהצבא. זה בעצם מראה את היעדר התקשורת בינינו לצבא, דבר שאנתנו מתלוננים עליו בחודשים האחרונים", אמר ל"הארץ" עדי חמאוי, תושב קיבוץ נירים וחבר בתנועה לעתיד הנגב המערבי שיזמה את הדיון. 

חמאוי סיפר כי נציגי התושבים הציגו את המורכבות ביחסים עם גורמי הביטחון. "הסברנו לחברי הוועדה שלא מדובר ביחסים רגילים של תושב מרכז הארץ והמשטרה, אלא שהיחסים שלנו עם הצבא זה ענין של חיים ומוות. ראינו שחברי הכנסת המעטים שכן הגיעו הסכימו עם הדברים שלנו, גם חברי כנסת מהקצה הימני והקצה משמאל והשאלה היא מה הלאה. הוועדה יכולה להמליץ על החזרת הישובים, אבל הכל תלוי אם צה"ל יקבל את ההמלצה". 

חבר הכנסת עמר בר לב (העבודה) שמלווה את התושבים מאז הוצאת החיילים מהישובים אמר בוועדה: "העובדה שגורמי צה"ל ומשרד הביטחון אפילו לא נכחו בדיון מביעה יותר מהכל את הזלזול בתחושות התושבים. האמת היא שמדינת ישראל הפקירה אתכם. הניסיון להפריד בין 'תחושת ביטחון' לבין 'ביטחון' הוא אקט ציני ושגוי, הנובע מחוסר הבנה בסיסי של שר הביטחון וראש הממשלה בהבנה שלהם מה הוא ביטחון. הם לא מבינים מה יגרום להגירה חיובית לעוטף עזה שזו התשובה הציונית לחמאס ומה יגרום להגירה שלילית".

במהלך דברי בר-לב התפתח ויכוח סוער בינו לבין יו"ר הוועדה, ח"כ יריב לוין (הליכוד), שניהל את הישיבה. לוין טען שבר-לב הופך את הדיון לפוליטי. בר-לב אמר כי "מדובר בדיון ענייני בנושאי ביטחון והוויכוח הקיים מול מערכת הביטחון והשר שלא טרחו להתייחס לנושא". 

חמאוי ציין כי ישיבה סגורה בין הצבא לחברי הוועדה מוסיפה להקשות על יחסים תקינים, "כי בשורה התחתונה אין דיון בין שלושת הצדדים. הצבא מנהל דיון בלעדינו וממשיכים לחזק את בעיית התקשורת והאמון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ