ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שרי ההגנה של איראן ורוסיה חתמו אתמול (שני) על הסכם שיתוף פעולה הגנתי וצבאי והסכימו לקדם את העסקה למכירת סוללות טילי נ"מ מסוג s-300 לטהראן. השר הרוסי סרגיי שויגו והשר האיראני אחמד וואחידי נפגשו בטהראן.

השר הרוסי ציין כי הקשרים הצבאיים והביטחוניים בין טהראן למוסקבה יתרמו לחיזוק הביטחון והיציבות ברמה האזורית והבינלאומית. עוד הוסיף כי שתי המדינות מתמודדות עם איומים ואתגרים דומים, שייפתרו באמצעות שיתוף הפעולה הזה. "אנו מייחסים חשיבות רבה לצעדים של איראן בלחימה נגד הטרור והסחר בסמים, וקוראים לשיתוף פעולה הדדי בתחום הזה", אמר השר.

ב-2007 נחתם הסכם בין שתי המדינות, לפיו רוסיה תספק לאיראן לפחות חמש מערכות הגנה. אך ב-2010 נשיא רוסיה ביטל את העסקה, ככל הנראה בשל לחץ שהופעל עליו מצד גורמים אמריקאים וישראלים. אולם ב-2013 היו דיווחים על חידוש העסקה בין שתי המדינות. העיתון הרוסי "קומרסנט" דיווח כי הקרמלין החליט לחתום על עסקה חדשה עם איראן למכירת מערכת ההגנה האווירית המתקדמת 300-S.

משגר ותחנת מכ"ם עבור טילים מסוג S-300צילום: ASSOCIATED PRESS

על רק דיווחים על העברת משלוח טילים מסוג זה גם לסוריה לפני כשנתיים, אמר שר הביטחון יעלון כי  "כמובן שמבחינתנו זה איום". הוא הוסיף אז כי "יגיעו חס וחלילה לסוריה נדע מה לעשות".

מערכת ה-S-300 נחשבת לאחת ממערכות ההגנה האווירית המתקדמות בעולם. מלבד המכ"מ המתקדם של המערכת שמסוגל לזהות ולעקוב אחרי מטרות רבות בטווחים ארוכים במיוחד, טילי הנ"מ עצמם הם בעלי טווח של 200 ק"מ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ