דו"ח רופאים לזכויות אדם על צוק איתן מביא עדויות לשימוש במגן אנושי ופגיעה בצוותים רפואיים

המסמך מבוסס על ביקור של מומחי רפואה ברצועה ומתאר מקרים בהם הותקפו אזרחים שנשאו דגל לבן ונפגעו אמבולנסים. פרק מיוחד מוקדש לאירועים בח'וזעה שנחקרים גם על ידי מצ"ח

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

דו"ח של ארגון "רופאים לזכויות אדם" מביא את סיפורו של תושב ח'וזאעה שבדרום רצועת עזה שעל פי החשד כוחות צה"ל עשו בו שימוש כמגן אנושי, בניגוד לדין הבינלאומי. עוד מובאות בו עדויות לתקיפה של מתקנים וצוותים רפואיים.

הדו"ח, שאורכו 93 עמודים, מתבסס על ביקורם של שמונה מומחי רפואה בינלאומיים שערכו שלושה ביקורים ברצועת עזה, ומתאר את הרצועה שלאחר המבצע וכן היבטים שונים של הלחימה. פרק מיוחד בדו"ח הוקדש לנעשה בח'וזאעה, שהיתה תחת מתקפה צבאית בין 21 ל-25 ביולי. צוות המומחים הבינלאומי ביקר בח'וזאעה פעמיים וראיין רופא מקומי, ד"ר כאמל קדייח, בחן תצלומים וראיות רפואיות ושמע עדויות מפצועים במהלך האירועים.

אחד מהתושבים ששוחחו עם הצוות הבינלאומי הוא רמדאן קדייח, שאביו, מוחמד בן ה-65, נורה פעמיים ממרחק קצר ונהרג על ידי חייל ישראלי בפתח ביתו, כך לפי התיאור בדו"ח. רמדאן, כך נכתב, החל לצעוק במקום בעקבות הירי ורותק על ידי החיילים לרצפה. לאחר מכן, הוא מתאר, נעשה בו שימוש כמגן אנושי על ידי כוחות צה"ל. לדבריו, החיילים הכריחו אותו לרדת לפניהם במדרגות למרתף הבית, והוא הוזהר שאם יימצא מישהו מסתתר שם, החיילים יהרגו אותו מיד.

ח'וזאעה כמה ימים לאחר התקרית המתוארת בדו"ח, באוגוסט 2014 צילום: אי־פי

"בדלת המרתף, הניח אחד החיילים את הקנה של רובהו על כתפו של רמדאן וירה אל תוך המרתף. כאשר רמדאן החל לצעוק בפחד, הוא הוכה בקת הרובה והחיילים הישראלים קיללו אותו", נכתב בדו"ח. צוות המומחים התרשם כי הוא סובל מתסמינים מובהקים של פוסט־טראומה. אין ציטוטים ישירים של רמדאן בדו"ח ודבריו בפני המראיינים לא תועדו, אך לפי המידע שמפורסם נראה כי מדובר בתקרית מוכרת לצה"ל הנחקרת על ידי מצ"ח, שבה לפי החשד חיילים ירו במוחמד קדייח ועשו שימוש בבני משפחתו כמגן אנושי.

מלבד רמדאן הוחזקו שבעה גברים צעירים יותר בבית ועיניהם נקשרו. לדברי רמדאן, הם נלקחו לקומה השנייה ושניים מהם הועמדו מול חלונות הבית, שנותרו ללא זכוכיות. "החיילים הישראלים הניחו את קני הרובים על כתפי הגברים וירו מבעד לחלונות. הם לא ירו ברצף אלא מדי פעם במשך כשעה שלמה", נכתב בדו"ח.

לפי עדויות נוספות בדו"ח, יומיים קודם לתקרית בבית משפחת קדייח, בבוקר 23 ביולי, קיבלו רבים מתושבי המקום החלטה לעזוב את העיר, כקבוצה גדולה הנושאת בידיה דגלים לבנים. ישנם דיווחים סותרים לגבי מספר המשתתפים בצעדה, אך מדובר בכמה מאות אזרחים. לפי ד"ר כמאל קדייח, שצעד בשורה הקדמית, כאשר התקרבה הקבוצה אל מספר טנקים וחיילים באזור נמסר להם במגאפון כי עליהם לשוב לאחור, וכי אין להם רשות לעזוב את האזור.

ד"ר קדייח אף מתאר כי ראה חיילים ישראלים יורים בנשקיהם על הקבוצה. לטענתו, 31 איש נפצעו מקליעים ומרסיסים, והוא אף הציג לצוות המראיינים תמונות וצילומי רנטגן של כמה מן הפצועים. הוא תיאר כי פינה את הפצועים למרפאתו אך זו היתה קטנה מלהכיל את כולם. לגרסת הרופא ואזרח נוסף, על אף שהמרפאה סומנה בבירור כמתקן לטיפול רפואי, היא הותקפה — וטיל נורה לעבר החצר הפנימית במקום. כתוצאה מכך, רסיסים הביאו לפגיעה בכמה אנשים, בהם הרופא עצמו. טיל נוסף שנורה לעבר המתקן, כך לפי הדו"ח, הביא למותו של אח הרופא, אחמד.

המרואיינים סיפרו לצוות כי לאחר תקיפה נוספת במקום, הם החליטו לעזוב ביציאה המונית, ב-24 ביולי. אז, כך מתארים שלושה עדים, הם ראו על הכביש ילד קטן הניגש אליהם ומתחנן כי יקחו אותם איתו, כשהוא סובל מפגיעת רסיסים בבטנו. "נשאתי בזרועותיי את בני שלי והוא היה מבועת...לא יכולתי לטפל בילד הקטן הזועק לעזרה, אבל הבטחתי לו שאקרא לצלב האדום ואזמין לו אמבולנס", אמר ד"ר קדייח למומחים, "וכך אכן עשיתי ברגע שהצלחנו להגיע למקום מבטחים. עכשיו אני חש בושה ואשמה על שהשארתי את הילד הזה מאחור". לאחר מכן דיווח הרופא לצוות כי הילד, כבן שש, מת מפצעיו לאחר שהגיע לבית החולים.

במקביל מתמקד הדו"ח בתיאור התקפות על צוותי רפואה ומתקנים רפואיים בעזה במהלך המבצע. לפי נתוני הדו"ח, 23 אנשי צוות רפואי נהרגו כתוצאה מהעימות, 16 מהם בזמן מילוי תפקידם. עוד 83 נפצעו, רובם נהגי אמבולנס. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, 45 אמבולנסים ניזוקו או הושמדו, חלק בהתקפות ישירות וחלק כנזק אגבי. מצ"ח חוקרת בימים אלו את נסיבות מותם של שני נהגי אמבולנס, אחד בחאן יונס והשני בבית חאנון.

צוותי הרפואה שרואיינו על ידי המשלחת בעזה תיארו כי הירי המתמשך הוא שהביא לנפגעים בקרב צוותי הפינוי הרפואיים וכי מנגנון התיאום, שהוקם על ידי הוועד הבינלאומי של הצלב האדום וצה"ל ונועד להביא לפינוי בטוח בהתקפות, כשל. פעמים רבות, מציינים המומחים, הותקפו אמבולנסים למרות תיאומים שאושרו מראש על ידי הצלב האדום. יוסף אל־כחלוט, אחד מהפרמדיקים שרואיינו, אמר כי "הסיכונים וההתקפות שהיינו נתונים להם במלחמה זו היו חמורים בהרבה בהשוואה למלחמה הקודמת. בדרך כלל, אנחנו דבקים בכלל 'הגן על עצמך, הגן על המקום'. לא נהגנו לצאת ללא תיאום. הפעם, לעומת זאת, קרה לעתים קרובות מדי שהתיאום לקח המון זמן או בכלל לא אושר, כך שיצאנו לדרך בכל מקרה, גם אם ידענו שאנחנו מעמידים את חיינו בסכנה".

הדו"ח מתאר כי בתקיפה בשג'עייה, בקשות לפנות את הפצועים נדחו. משלחת המומחים, שראיינה 68 מפצועי המבצע, תיארה כי רבים מהפצועים חשו שאין מקום בטוח ברצועת עזה, וכי מספרם האדיר של העקורים מבתיהם הקשה על מציאת מקלט. בראיונותיהם עם הפצועים התמקדו המחברים בשאלות הנוגעות לאזהרות שניתנו לתושבי הרצועה טרם תקיפה. לפי הדו"ח, מתוף 68 פצועים שרואיינו, חמישה דיווחו על התרעות. שלוש מתוך ההתרעות הללו כללו ירי "אזהרה" שקדם לתקיפה העיקרית. עוד נכתב כי נעשה שימוש בכמויות גדולות של חומרי נפץ רבי עוצמה, לטענתם באופן חסר הבחנה, "כזה שמחק רצועות גדולות של אזורי מגורים והביא לפגיעה המונית, לא רק בבתים שאליהם כוונה התקיפה אלא גם בבתי מגורים סמוכים".

מנכ"ל "רופאים לזכויות אדם", רן גולדשטיין שלח את הדו"ח אל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקש ממנו לפתוח בוועדת חקירה ממלכתית לבירור אירועי הקיץ. "אין הדו"ח של המשלחת מתיימר או יכול להביא את האמת כולה. מכיוון שכך דרושה ועדת חקירה ממלכתית, רק היא תוכל לדרוש את חשיפת הפקודות, ואת תהליך קבלת ההחלטות בדרג הפיקודי והמדיני, ולהביא את המידע שהיה בידי מקבלי ההחלטות בכל רגע נתון", כתב.

גולדשטיין הוסיף: "הקמה של ועדת חקירה ממלכתית תהיה צעד בדרך ללמידה והכרה של הפרות זכויות אדם שאירעו ובמיוחד לקיחת אחריות של המעורבים בהפרות אלו והעמדתם לדין. על המדינה לבדוק עצמה ולדרוש אחריות בעת הצורך ולא להעלים עין ולעבור לסדר היום על הפרות חמורות של זכויות אדם. בירור האמת וההתמודדות עימה הם תנאים הכרחיים לחוסנה של כל חברה".

מצה"ל נמסר בתגובה כי "הדו"ח לא הועבר להתייחסות צה"ל בטרם פורסם. מובן, כי קבלת התייחסות מקיפה מגורמי הצבא הייתה מביאה להסרת הנתונים השגויים והמוטים הרבים הכלולים בו. הדו"ח מבוסס בעיקר על נתונים חד צדדיים, דלים ולא מדויקים ממקורות המוטים מראש נגד ישראל. המסקנות הגורפות של הדו"ח והמתודולוגיה הבעייתית בה הוא משתמש מטילים צל כבד על תוכנו ומהימנותו".

עוד נכתב בהודעת דובר צה"ל כי "במהלך המבצע פעל צה"ל על מנת להזהיר את תושבי השכונות שבהן תוכנן להתבצע תמרון של הכוחות בערוצים מגוונים, ניתנו אזהרות לאזרחים בטרם תקיפה של מטרות צבאיות שעלולה היתה לגרום לנזק אגבי. לאורך המבצע מנהלת התיאום והקישור במעבר ארז נמצאה בקשר רציף והדוק עם גורמי רפואה מקומיים ובינלאומיים בעזה. זאת, על מנת לתאם, בין היתר, את פעילותם של צוותים רפואיים בשטח. בכפוף לנסיבות הלחימה האינטנסיבית בשטח, נעשו מאמצים רבים לאפשר גישה עבור צוותי הצלה וחירום מקומיים לאזרחים שנפגעו עקב הלחימה ואת פינויים המהיר והבטוח מהשטח. בקשות לתיאום כאמור נבחנו באופן פרטני על רקע הנסיבות הרפואיות ובשים לב ללחימה בשטח, לרבות הסיכון לכוחות ולביטחונם האישי של צוותי החירום וההצלה, ונעשה מאמץ מרבי לאפשר את ביצוען ככל הניתן. 

"מנגנון הבירור המטכ"לי אשר בודק את התנהלות כוחות צה"ל באירועים חריגים במבצע 'צוק איתן', הוקם כמנגנון קבוע, כחלק מתהליך יישום המלצותיה של הוועדה הציבורית בראשות שופט העליון בדימוס יעקב טירקל, אשר בחנה את ההתאמה של מנגנוני הבדיקה והחקירה בישראל של תלונות וטענות בדבר הפרות של דיני הלחימה לכללי המשפט הבינלאומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ