מבקר המדינה שכר יועצים מומחים לחקירת צוק איתן

מתוך שלושת היועצים, רק אחד הוא מומחה למשפט בינלאומי. בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, שייעצה לצה"ל בזמן הלחימה, מסתייגים מהתערבותו של המבקר שפירא בחקירת המבצע

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

על רקע הודעת בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג על בדיקה ראשונית לגבי ביצוע פשעי מלחמה בשטחים הפלסטינים, הודיע אתמול מבקר המדינה יוסף שפירא כי שכר שלושה יועצים מומחים לביקורת שהוא עורך על תהליכי קבלת ההחלטות של הדרג הצבאי והמדיני במבצע צוק איתן.

המבקר הודיע באוגוסט האחרון כי יחקור את ההתנהלות במבצע ויבדוק את ההתמודדות עם המנהרות, סוגיות המיגון, טיפול צה"ל בחפים מפשע ועמידה של צה"ל בכללי הדין הבינלאומי בזמן הלחימה. במסגרת הנושא האחרון ייבדק גם המערך הפנימי שהוקם בצה"ל לצורך תחקור, ואף מה הוחלט לתחקר ומה הוחלט שלא לתחקר.

ל"הארץ" נודע כי בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, שייעצה לצה"ל לאורך הלחימה, מסתייגים מהתערבותו של המבקר בבדיקת המבצע.

מבקר המדינה יוסף שפירא בכנס משפטי בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

רק אחד מתוך שלושת היועצים הוא מומחה במשפט בינלאומי, פרופ' מייקל ניוטון, ששימש בעבר יועץ לבית הדין המיוחד אשר שפט את סדאם חוסיין. המומחה השני הוא פרופ' משה הלברטל, העוסק בתחום מחשבת ישראל וככל הנראה נבחר לתפקיד משום שהשתתף בניסוח הקוד האתי של צה"ל. המומחה השלישי הוא חברו האישי של המבקר, פרופ' מיגל דויטש, מומחה בדיני חוזים, שהיה חבר בוועדת טירקל שבדקה את אירועי משט המרמרה.

עיקרון יסוד בדין הבינלאומי קובע כי כאשר מדינה עורכת חקירה כנה ואובייקטיבית של טענות על הפרת דיני מלחמה לפי המשפט הבינלאומי, היא מייתרת את החקירה על ידי גורמים בינלאומיים חיצוניים, כדוגמת בית הדין הפלילי בהאג. בהמשך צפויה להתעורר שאלה אם חקירת המבקר עונה על הגדרה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ