הבית הלבן: הזמנת נתניהו לנאום בקונגרס - חריגה מהנוהל המקובל

יו"ר בית הנבחרים הזמין את רה"מ לנאום על איראן חודש לפני הבחירות. דובר הבית הלבן: אם נתניהו מתכוון לבקר עליו לפנות אלינו, נקבע עמדה רק כשנדע מה הוא מתכוון לומר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט מתח היום (רביעי) ביקורת על הדרך בה הזמין יו"ר בית הנבחרים האמריקאי ג'ון ביינר את ראש הממשלה בנימין נתניהו לנאום בפני הקונגרס. "זו סטייה מהפרוטוקול", אמר ארנסט בתדרוך היומי לכתבים. "הזמנות מסוג זה נעשות בדרך כלל ישירות בין מנהיג למנהיג".

ארנסט ציין כי הבית הלבן לא ידע על ההזמנה עד הבוקר, זמן קצר לפני שביינר פרסם הודעה בנושא. ביינר עצמו אמר מוקדם יותר כי לא התייעץ עם הבית הלבן לגבי הזמנת נתניהו לנאום בפני הקונגרס ואף לא עדכן את הבית הלבן לפני ששלח את ההזמנה לנתניהו או לפני שפרסם הודעה בנושא.

ארנסט הוסיף כי הבית הלבן עדיין לא דן עם לשכת ראש הממשלה באפשרות שיבקר בארה"ב וייפגש עם אובמה, וציין כי ארה"ב תקבע את עמדתה לגבי הביקור רק לאחר שתקיים קשר רשמי עם ישראל ותבין מה מתכוון נתניהו לומר בנאומו. הוא הוסיף כי לפי הפרוטוקול הדיפלומטי המקובל מנהיג של מדינה זרה צריך ליצור קשר עם הבית הלבן לפני שהוא מגיע לביקור בארה"ב.

הביקורת של הממשל על הזמנת נתניהו לנאום בקונגרס נשמעה גם בתדרוך היומי של משרד החוץ בוושינגטון. דוברת המשרד ג'ן סאקי אמרה כי הממשל לא שמע על כל כוונה של נתניהו לבקר בארה"ב במגעיו השוטפים עם ישראל. "באופן מסורתי, איננו שומעים על תוכניות של מנהיג זר לבקר בארה"ב מיו"ר בית הנבחרים", אמרה סאקי.

ח"כ איתן כבל (העבודה) ביקר את נתניהו ומסר: "גם ביבי קורא סקרים, וכדרכו בקודש מגיב בהיסטריה ורץ לארגן לעצמו 'הזמנה' לנאום בוושינגטון. לרוע מזלו תם עידן נתניהו, ובמצבו אפילו הקונגרס האמריקני לא יוכל לעזור לו. ההזמנה הזו, שכפי הנראה נעשתה ללא תיאום עם הבית הלבן, עלולה לפגוע עוד יותר ביחסים המעורערים ממילא של ביבי עם הממשל, אך לנתניהו מעולם לא הייתה בעיה להקריב את האינטרסים החיוניים של ישראל למען פוטו-אופ (הזדמנות צילום)".

ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארה"ב אובמהצילום: אמיל סלמן

מוקדם יותר היום דווח כי נתניהו הוזמן לנאום בפני הקונגרס האמריקאי בנוגע לסוגייה האיראנית ב-11 בפברואר. ההזמנה, ביוזמת בכירי המפלגה הרפובליקאית, נראית כניסיון להתערב לטובת נתניהו בבחירות בישראל, שיתקיימו כחודש לאחר הנאום המתוכנן, ולאתגר את הנשיא אובמה בסוגיה האיראנית על רקע העימות הפוליטי החריף בסוגיה בארה"ב. בלשכת ראש הממשלה אישרו כי ההזמנה התקבלה, ואמרו כי היא התקבלה מטעם הנהגת שתי המפלגות בקונגרס.

קבוצה גדולה של חברי קונגרס וסנאטורים, בעיקר רפובליקאים, מנסה לקדם בימים אלה הליך חקיקה להטלת סנקציות נוספות על איראן, תוך כדי המגעים בינה לבין מעצמות המערב. הנשיא ברק אובמה אמר כי יוזמות מסוג זה יפגעו במשא ומתן והבהיר כי אם יונחו על שולחנו, הוא יסכל אותן באמצעות הטלת וטו.   

בנאום מצב האומה שנשא לפנות בוקר אמר כי לראשונה נעצרה התקדמותה של תוכנית הגרעין האיראנית וכי כעת "יש לנו הזדמנות לדון בהסכם מקיף שימנע מאיראן נשק גרעיני". לדבריו, "אין ערובות לכך שהמגעים יצליחו, ואני מותיר את כל האפשרויות על השולחן. אבל אם הקונגרס יעביר סנקציות חדשות כעת, הדבר רק יבטיח שהדיפלומטיה תיכשל, יבודד את ארה"ב מבעלות בריתה ויביא בוודאי לכך שאיראן תחדש את תוכנית הגרעין. אין בכך כל היגיון, ולכן אטיל וטו על כל חוק להטלת סנקציות. העם האמריקאי מצפה מאתנו לצאת למלחמה רק כמוצא אחרון ואני מתכוון לדבוק בכך".

נתניהו הקדיש חלק גדול מנאומו הקודם בקונגרס, במאי 2011, לאיום הגרעין האיראני. הוא שיבח אז את הקונגרס ואת הנשיא אובמה על כך שפעלו להטלת סקנציות על איראן בהנהגת מחמוד אחמדינג'אד, אך הזכיר כי אלו לא גרמו להפסקת תוכנית הגרעין האיראנית. הוא אמר כי כדי להשיג מטרה זו, איראן צריכה להאמין ש"כל האפשרויות על השולחן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ