רויטל חובל
רויטל חובל

נשיא המדינה ראובן ריבלין תקף היום (רביעי) את החלטת בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לפתוח בבדיקה מקדמית של "המצב בפלסטין", אותה כינה "אומללה". 

ביום שישי האחרון הודיע בית הדין  כי פתח בבדיקה ראשונית באשר לאפשרות לביצוע פשעי מלחמה בשטחים הפלסטיניים. הבדיקה, שעשויה להתייחס לפשעים שביצעו ישראל, שאינה חברה בבית הדין, או ארגונים פלסטיניים, אינה מהווה חקירה, אך המידע שייאסף במסגרתה עשוי להכריע באשר לפתיחת חקירה מלאה. שופטי בית הדין חייבים לאשר כל בקשה של התביעה לפתוח בחקירה כזו.

הנשיא ריבלין, בטקס היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בטקס השבעת שופטים אמר ריבלין כי  "החלטתו האומללה של בית הדין הבינלאומי בהאג לחקור את מדינת ישראל, בין אם היא נובעת מהעדר יכולת להתמודדות עם הטרור המודרני, ובין אם היא נובעת מפוליטיזציה שלו, הרי שהיא מבטאת אובדן דרך מוסרי חמור", אמר הנשיא.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את ההחלטה בחריפות ביום שבת האחרון. "בעקבות ההחלטה האבסורדית הזאת, החמאס כבר הודיע שהוא יגיש תביעות נגד מדינת ישראל, ואני לא אתפלא אם בקרוב נשמע דברים דומים מחיזבאללה, מדעאש ומאל-קאעדה... אין אבסורד גדול מזה", אמר.

באירוע הושבעה השופטת ענת ברון לכהונה כשופטת בבית המשפט העליון. ברון תחל מחר את תפקידה החדש. לצדה הושבע גם השופט אליקים רובינשטיין למשנה לנשיאת בית המשפט העליון. הטקס התקיים בנוכחות צמרת מערכת המשפט ובהיעדרותם של נשיאי בתי המשפט המחוזיים שהפסידו במרוץ לעליון, דבורה ברלינר, יוסף אלון ודוד חשין. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ