בניגוד לעמדת נתניהו |

בכירים במוסד הזהירו את ארה"ב מפני הטלת סנקציות נוספות על איראן

סוכנות בלומברג מדווחת כי הגורמים הביעו בפני הממשל האמריקאי וסנאטורים אמריקאים את חששם מכך שעיצומים חדשים יכשילו את המשא ומתן עם הרפובליקה האיסלאמית

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

סוכנות בלומברג מדווחת כי גורמים בכירים במוסד העבירו מסר למחוקקים אמריקאים ולגורמים רשמיים במדינה, לפיו הטלת סנקציות על איראן תפגע בשיחות הגרעין, זאת בניגוד לעמדתו של ראש הממשלה נתניהו. על פי הדיווח, גורמי מודיעין רשמיים בישראל הביעו בפני גורמים בממשל אובמה וסנאטורים אמריקאים את חששותיהם מהצעת חוק שהועלתה בארצות הברית, לפיה כל הסכמה שתושג במשא ומתן בז'נבה תובא להצבעה בסנאט.

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ציטט אתמול את דבריו של גורם מודיעיני בישראל, אשר את שמו לא הזכיר, לפיהם הטלת סנקציות חדשות על טהראן תהיה כמו "השלכת רימון לתוך התהליך". על פי המחוקקים האמריקאים שביקרו בשבוע שעבר במדינה, האזהרה הראשונית מבכירים במוסד הועברה אליהם כבר בעת הביקור.

אחד המחוקקים ששמע על התדרוך אך לא נכח בו, טלפן במהירות לשגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר וביקש הבהרות. הסנאטור הרפובליקאי ג'ון בראסו אמר שלשום לבלומברג כי הממשלה בישראל מעבירה מסרים סותרים לחברי המשלחת. "נפגשנו עם מספר גורמי ממשלה רשמיים מחלקים שונים בה", אמר. "אך לא היתה שם עמדה אחידה".

שני גורמים בכירים בארצות הברית מסרו עוד לסוכנות בלומברג כי אנשי המוסד אף שיתפו את חששותיהם עם ממשל אובמה, לפיהם כאמור אם יוטלו סנקציות על איראן הדבר יגרום לכישלון השיחות עמה. בנאום "מצב האומה" שנשא נשיא ארצות הברית ברק אובמה, הוא איים להטיל וטו על הצעות החוק שינסו להכשיל את שיחות הגרעין עם הרפובליקה האיסלאמית.

אתמול פורסם כי יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב, ג'ון ביינר, הזמין את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנאום בפני הקונגרס האמריקאי בנוגע לסוגייה האיראנית ב-11 בפברואר. ההזמנה, ביוזמת בכירי המפלגה הרפובליקאית, נראית כניסיון להתערב לטובת נתניהו בבחירות בישראל, שיתקיימו כחודש לאחר הנאום המתוכנן, ולאתגר את הנשיא אובמה בסוגיה האיראנית על רקע העימות הפוליטי החריף בסוגיה בארה"ב. בלשכת ראש הממשלה אישרו כי ההזמנה התקבלה, ואמרו כי היא התקבלה מטעם הנהגת שתי המפלגות בקונגרס.

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט מתח ביקורת על הדרך בה הזמין ביינר את נתניהו לנאום בפני הקונגרס. "זו סטייה מהפרוטוקול", אמר ארנסט בתדרוך היומי לכתבים. "הזמנות מסוג זה נעשות בדרך כלל ישירות בין מנהיג למנהיג". ארנסט ציין כי הבית הלבן לא ידע על ההזמנה עד הבוקר, זמן קצר לפני שביינר פרסם הודעה בנושא. ביינר עצמו אמר מוקדם יותר כי לא התייעץ עם הבית הלבן לגבי הזמנת נתניהו לנאום בפני הקונגרס ואף לא עדכן את הבית הלבן לפני ששלח לו את ההזמנה או לפני שפרסם הודעה בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ