התגובה האמריקאית

אובמה וקרי לא יפגשו את נתניהו במהלך ביקורו בוושינגטון

בממשל הסבירו את ההחלטה בחוסר הרצון להתערב בבחירות בישראל: "אנו עושים זאת כדי להימנע ממראית עין של ניסיון להשפיע על בחירות דמוקרטיות במדינה זרה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אחרי שבממשל האמריקאי הביעו כעס אתמול על אופן הזמנתו של בנימין נתניהו לנאום בקונגרס, הערב (חמישי) מגיעים צעדי התגמול. הבית הלבן הודיע כי הנשיא אובמה לא יפגוש את ראש ממשלת ישראל במהלך ביקורו בוושינגטון בתחילת חודש מארס. הנימוק הרשמי של הבית הלבן לאי-קיומה של הפגישה הינו הסמיכות לבחירות בישראל וחוסר הרצון לעשות מהלכים שיהוו התערבות בהליך הדמוקרטי. הערב נמסר ממשרד החוץ האמריקאי כי גם שר החוץ, ג'ון קרי, לא ייפגש עם נתניהו בעת ביקורו בוושינגטון. 

"יש לנו עיקרון רב שנים במסגרתו איננו נפגשים עם ראשי מדינות או עם מועמדים במועד שקרוב לבחירות שלהם", אמרה דוברת המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן ברנדט מיהאן. "אנחנו עושים זאת כדי להימנע ממראית עין של ניסיון להשפיע על בחירות דמוקרטיות במדינה זרה. בהתאם לכך, הנשיא אובמה לא יפגוש את ראש הממשלה נתניהו בשל הסמיכות לבחירות בישראל שיתקיימו שבועיים בלבד אחרי נאומו המתוכנן בפני הקונגרס".

במה שנראה כמסר לנתניהו לקראת נאומו אמרה מיהאן כי הנשיא אובמה היה ברור מאוד בהתנגדותו לחקיקת סנקציות חדשה של הקונגרס נגד איראן כיוון שזו עלולה לחתור תחת המשא ומתן הדיפלומטי ולפצל את הקהילה הבינלאומית. "לנשיא היו שיחות רבות עם ראש הממשלה בנושא הזה ואני בטוחה שהם ימשיכו לשמור על קשר בסוגיה החשובה הזו", הוסיפה מיהאן. 

מוקדם יותר הערב פורסם כי נתניהו ביקש לדחות את מועד נאומו בקונגרס בכמה שבועות ל-3 במארס - שבועיים לפני הבחירות לכנסת. יו''ר בית הנבחרים האמריקאי מטעם המפלגה הרפובליקאית, ג'ון ביינר, צייץ כי נתניהו מעוניין לאחד את ביקורו בקונגרס עם נסיעתו המתוכננת לכנס השדולה הפרו-ישראלית איפא''ק בוושינגטון.

לשכת ראש הממשלה אישרה את הדברים, ומסרה כי נתניהו נענה בחיוב להזמנת ביינר לשאת דברים בפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס. "ראש הממשלה צפוי  להגיע לארה"ב בתחילת חודש מארס וישתתף גם בוועידת איפא"ק", נכתב בהודעה.

בלשכה הדגישו כי ההזמנה לנאום בקונגרס הועברה "בשם ההנהגה הדו-מפלגתית של בית הנבחרים והסנאט", והוסיפו כי "הנאום יעניק לראש הממשלה אפשרות להודות לנשיא ברק אובמה, לקונגרס ולעם האמריקאי על תמיכתם בישראל". נתניהו עצמו ציין כי הזמנתו לקונגרס "משקפת את הידידות המיוחדת בין ישראל לארה"ב, כמו גם את התמיכה הדו-מפלגתית החזקה בישראל ברחבי ארה"ב". 

אתמול שיגר ביינר הזמנה רשמית לנתניהו להגיע לנאום בפני שני בתי הקונגרס בנושא הגרעין האיראני ב-11 בפברואר. פקיד ישראלי בכיר ציין כי להזמנה קדמו מגעים בין יועצי נתניהו לביינר ולרפובליקאים בקונגרס, מהם הודר לחלוטין הבית הלבן.

נתניהו בישיבת ממשלה, בתחילת החודשצילום: אי־פי

ההזמנה שנשלחה לנתניהו נראית כניסיון להתערב לטובתו בבחירות בישראל. בנוסף, המהלך יאתגר את הנשיא אובמה בסוגיית הגרעין האיראני, על רקע העימות הפוליטי החריף בנושא בין הבית הלבן למתנגדי המשא ומתן עם איראן בקונגרס, שרובם נמנים עם המפלגה הרפובליקאית.

פקיד ישראלי בכיר שעודכן בפרטי המגעים בין הצדדים, אך ביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא, ציין כי מי שהוביל את המגעים עם ביינר ועם מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל וצוותיהם, היה שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר. השגריר דרמר הוא מינוי פוליטי של נתניהו. הוא כיהן כיועצו במשך שנים רבות ונחשב לאחד האישים המקורבים אליו ביותר.

הפקיד הבכיר הוסיף כי דרמר קידם את הנושא כחלק משיחות שהוא מנהל זה כמה שבועות עם בכירים בקונגרס בעניין האיראני. דרמר מעודד סנאטורים וחברי קונגרס בכירים לקדם חקיקה חדשה להטלת סנקציות נוספות על איראן, וזאת בניגוד לעמדת הבית הלבן, שסבור שסנקציות חדשות בעת הזו יפגעו במשא ומתן ובסיכוי להגיע לפתרון דיפלומטי עם האיראנים. הנשיא אובמה אף הבהיר בנאום "מצב האומה", שנשא אתמול לפנות בוקר, כי יטיל וטו על כל חוק שיעבור בנושא.

לדברי הפקיד הבכיר, דרמר פנה בהנחיית נתניהו כבר לפני כמה שבועות לביינר, למקונל ולרפובליקאים בכירים נוספים, והציע להם את רעיון הנאום. "דרמר בישל יחד עם ביינר את כל ההזמנה הזו לקונגרס", אמר הפקיד.

לפי אתר החדשות האמריקאי "פוליטיקו", רעיון הנאום הגיע מצד הנהגת המפלגה הרפובליקאית בקונגרס. הנושא עלה בשיחת טלפון בין ביינר לדרמר ב-8 בינואר, והאחרון התבקש להעביר מסר בנושא לראש הממשלה נתניהו ולבדוק אם הוא מעוניין. גורם במפלגה הרפובליקאית אמר לפוליטיקו כי התשובה של שגרירות ישראל להצעה היתה מהירה וחיובית. ביינר סיפק לדרמר רשימת תאריכים אפשריים לקיום הנאום וזה החזיר תשובה כי המועד המתאים ביותר הוא בשבוע שמתחיל ב-8 בפברואר.

הבית הלבן, משרד החוץ בוושינגטון ושגרירות ארה"ב בישראל מודרו לחלוטין מהמגעים שהתנהלו בין אנשי נתניהו לבכירי הקונגרס. ביינר עצמו הודה אתמול כי לא התייעץ או עדכן את הבית הלבן לפני שהזמין את נתניהו. דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר אתמול בתדרוך לכתבים כי בממשל גילו על קיומה של ההזמנה זמן קצר לפני שביינר פרסם את ההודעה לתקשורת בנושא.

הבית הלבן הביע כעס רב הן על ביינר והן על נתניהו בשל הדרך שבה התבצע המהלך. ארנסט הגדיר את ההתנהלות בפרשה מצד ביינר ומצד נתניהו כ"הפרה של הפרוטוקול הדיפלומטי", וציין כי הזמנות מסוג זה מועברות בדרך כלל ישירות בין מנהיג אחד למנהיג שני. "לפי הפרוטוקול הדיפלומטי המקובל, מנהיג של מדינה זרה צריך ליצור קשר עם הבית הלבן לפני שהוא מגיע לביקור בארה"ב", אמר ארנסט. הוא הוסיף כי בבית הלבן מעוניינים לדבר באופן רשמי עם ישראל כדי להבין מה נתניהו מעוניין לומר בנאומו, ורק אז לקבוע עמדה לגבי ביקורו.

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, התייחס גם הוא לדברים ואמר כי הממשל תמיד שמח שראש ממשלת ישראל מגיע לנאום בארה"ב, "אך זה היה מעט חריג לשמוע על הזמנה לנאום כזה מיו"ר בית הנבחרים". קרי ציין כי לארה"ב ולישראל אין מחלוקת על המטרה - למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, אולם קיימות מחלוקות על הטקטיקה של איך להשיג זאת. "אנחנו נחושים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ