אם נתניהו איבד את פוקס, הוא איבד את אמריקה

שניים מבכירי השדרנים ברשת החדשות הימנית, תומכת ישראל מובהקת ומבקרת חריפה של אובמה, תקפו בחריפות את התרגיל שרקם נתניהו עם מנהיג הרפובליקאים "כדי להתגנב מאחורי גבו של הנשיא", והוסיפו "הם בטח חושבים שאנחנו מטומטמים". כך זה נשמע

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

כריס וואלאס מתארח בתוכניתו של שפרד סמית' (FoxNews)

ניו יורק טיימס במאמר מערכת: חוסר כבוד לאובמה לא יועיל לנתניהו

בימים כתיקונם, הבית הלבן מארגן ביקורים של מנהיגי מדינות. ואולם, תוך הפרה של כללי ההיגיון והדיפלומטיה, יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר ושגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, לקחו על עצמם את היוזמה להזמין את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לקונגרס, על מנת לאתגר את גישתו של הנשיא אובמה למגעים עם איראן על הסכמי הגרעין.

נתניהו, שעומד לפני בחירות ב-17 במארס, ככל הנראה מאמין שלזכות בתשואות הקונגרס על ידי נזיפה באובמה יסייע לו ליצור דימוי של מנהיג המסוגל להגן על ביטחון ישראל. ביינר נראה נחוש להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו על מנת לערער את סמכותו של אובמה ולתקוף אותו בסוגיות של ביטחון לאומי.

למחוקקים – ולמנהיגים זרים - שמורה הזכות שלא להסכים עם נשיאים. אבל האירוע הזה, המתרחש במארס קילומטר וחצי מהבית הלבן, הוא ניסיון עוין ללחוץ על הקונגרס להטיל עוד סנקציות על איראן – מהלך שעליו איים אובמה להטיל וטו, ובצדק.

בנאום מצב האומה שנשא השבוע, אובמה הציג מדיניות לגבי מעורבותה של ארה"ב בזירה הבינלאומית שכללה צמצום כוחות צבאיים מעבר לים ומשא ומתן עם איראן כדי להגביל את פעילותה הגרעיני בתמורה להרמת הסנקציות בהדרגה. ניסיון מצד הקונגרס לחוקק חוק המטיל סנקציות חדשות על איראן עלול לפוצץ את המגעים עמה ולפצל את המעצמות הגדולות שהיו מאוחדות עד כה בהפעלת הלחצים על איראן. ברגע שיהיה לה תירוץ לסגת מהמגעים, איראן יכולה להאיץ את תוכנית הגרעין שלה, לאחר שנאלצה להגביל אותה במשך שנה תחת הסכם הביניים. כך, היא עלולה לחייב את ארה"ב או ישראל להשתמש בכוח צבאי או במתקפת סייבר כדי למנוע מטהראן לפתח נשק גרעיני.

במאמר מערכת בוושינגטון פוסט שפורסם לאחרונה, שרי החוץ של בריטניה, צרפת, גרמניה והאיחוד האירופי הפצירו אף הם בקונגרס האמריקאי להימנע מהטלת סנקציות חדשות על איראן. מסרים דומים הגיעו ממומחים רבים נוספים, כולל שני יועצים לביטחון לאומי לשעבר בממשלות ארה"ב – ברנט סקאוקרופט, רפובליקני, וזבגנייב בז'ז'ינסקי, דמוקרט. לפי שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אפילו המוסד הישראלי הזהיר את הקונגרס שהטלת סנקציות יסכנו את השיחות ואמר כי "זה יהיה כמו להשליך רימון על התהליך". המוסד ניסה, בהמשך, להסדיר כל רמז לחילוקי דעות עם נתניהו.

נתניהו מגדיר את איראן בתור האיום הגדול ביותר על ישראל כבר זמן רב, והוא הבהיר את סלידתו מהמשא ומתן עמה. יחד עם זאת, כמו עמיתיו בקונגרס האמריקני, הוא מעולם לא הציע חלופה הולמת מלבד הטלת סנקציות נוספות (שלא יכולות לעזור אם שאר העולם מקל בעיצומים שלו), או פעולה צבאית. אם הצדדים יגיעו לבסוף להסכם והקונגרס ימצא בו ליקויים, הוא יוכל להטיל סנקציות נוקשות יותר אז.

גם הפוליטיקה המקומית משחקת  תפקיד. הרפובליקאים ככל הנראה רואים ערך פוליטי בניסיונות לחבל בהצלחותיו הפוטנציאליות של אובמה, גם אם האינטרסים של ארה"ב ייפגעו בדרך.

ובכל הנוגע לנתניהו, קשה לראות איך מפגן של חוסר כבוד לנשיא אמריקאי שלדבריו סייע בחיזוק ביטחונה של ישראל יסייע בצורה כלשהי למדינתו.

אין ספק שאובמה ישמור על מחויבויותיה הביטחוניות של ארה"ב כלפי ישראל, ללא קשר למתיחות סביב הסוגייה האיראנית. אבל האירוע הזה סופו להזיק עוד יותר ליחסים ההדדיים בין המדינות, שספגו זעזועים רבים בשש השנים האחרונות. הבית הלבן הודיע שהנשיא לא ייפגש עם נתניהו במהלך ביקורו בעיר, וזה מובן. אפילו קרי, שלאחרונה התקשר לחמישים מנהיגי מדינות בניסיון לבלום את המאמץ הפלסטיני להצטרף לבית הדין הבינלאומי בהאג, מאבד את סבלנותו עם החלטתו של נתניהו "לשחק בפוליטיקה", כפי שמקורביו אמרו. האם נתניהו באמת יכול להרשות לעצמו לזלזל בעמיתים כאלה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ