ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה הבוקר (ראשון), בפתח ישיבת הממשלה, את הביקורת שמתחו עליו הממשל האמריקאי ויריביו הפוליטיים בישראל בשל הנאום בפני הקונגרס. "אגיע לכל מקום שאליו אוזמן כדי להשמיע את עמדתה של ישראל בנושא האיראני", אמר.

נתניהו ציין כי בשבועות הקרובים עלולות המעצמות להגיע להסכם מסגרת עם איראן, שישאיר אותה כמדינת סף גרעינית. "זה דבר שיסכן בראש ובראשונה את קיומה של מדינת ישראל", אמר. "אסור שאיראן תתקדם לנשק אטומי. אני מחויב לעשות כל מאמץ כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני שיכוון כלפי ישראל".

בכירים אמריקאים אמרו בשבוע שעבר ל"וושינגטון פוסט" כי התנהלות נתניהו ושגריר ארה''ב בוושינגטון רון דרמר בעניין ההזמנה לנאום בפני הקונגרס היתה "משחק בפוליטיקה שעלול לפגוע במוטיבציה של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי להמשיך ולהיות המגן העיקרי של ישראל בעולם". לפי הדיווח ביומון האמריקאי ביום שישי האחרון, השגריר דרמר פגש את קרי במשך שעתיים ביום שלישי שעבר, אבל הוא לא אמר לו מלה על ביקורו הקרוב של נתניהו בארה''ב, על הנאום המתבשל בקונגרס, או על ההזמנה הפומבית שישגר יו''ר בית הנבחרים ג'ון ביינר לנתניהו פחות מיממה לאחר מכן.

נתניהו נואם בקונגרס ב-2011צילום: אבי אוחיון / לע"מ

הבכירים האמריקאים הוסיפו כי להתנהלות נתניהו ודרמר ולהפרה של הפרוטוקול הדיפלומטי עלולות להיות השלכות ארוכות טווח כלפי נתניהו.

המתיחות בין אובמה לנתניהו בעניין מהלכיו של האחרון בקונגרס החריפה עוד יותר והפכה למשבר פומבי בעקבות ההזמנה שקיבל לנאום בפני שני בתי הקונגרס – הזמנה שבושלה בשיתוף פעולה בין השגריר בוושינגטון רון דרמר להנהגת המפלגה הרפובליקאית בבית הנבחרים ובסנאט.

נתניהו הוזמן לנאום ב–11 בפברואר, אולם ביקש מיו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר לדחות את הנאום בכמה שבועות ל-3 במארס — שבועיים בלבד לפני הבחירות לכנסת. ביינר הבהיר שנתניהו מעוניין לאחד את ביקורו בקונגרס עם נסיעתו המתוכננת לכנס השדולה הפרו־ישראלית איפא''ק בוושינגטון ב-1 במארס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ