ישראל פועלת לפתרון המשבר עם ניו זילנד, שקולה הפך קריטי במועצת הביטחון

המשבר פרץ בשל סירוב ישראל לקבל את כתב האמנה של שגריר ניו זילנד, שנועד להיות אחראי גם על הרשות הפלסטינית. השגריר נעדר מישראל כבר 5 חודשים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל פועלת לסיים את המשבר שפרץ בינה לבין ניו זילנד בחודש ספטמבר, בשל סירובו של משרד החוץ בירושלים להאמנה של שגריר ניו זילנדי חדש, שיהיה אחראי גם על ישראל וגם על הרשות הפלסטינית. ואולם כעת הפך קולה של ניו זילנד במועצת הביטחון קריטי לישראל, בשל המהליכים הפלסטיניים באו"ם. כדי להשיב את היחסים למסלולם בא שליח ישראלי לפני כמה שבועות לוולינגטון, והעביר איגרת בנושא משר החוץ אביגדור ליברמן לעמיתו הניו זילנדי מארי מקולי.

"ברצוני להדגיש את האינטרס המשותף שלנו למצוא פתרון לנושא האמנת שגריר ניו זילנד בישראל", כתב ליברמן למקולי באיגרת מ-28 בדצמבר, שעותק שלה הגיע לידי "הארץ". "אני מאמין שפתרון הנושא הזה ישפר את קיום הקשרים בינינו ויתרום לחיזוק היחסים הבילטראליים".

מי שהעביר את האיגרת היה ראש מחלקת הפאסיפיק במשרד החוץ, מיכאל רונן, שהגיע לפני כמה שבועות לביקור עבודה בוולינגטון. אחד הנושאים המרכזיים שהעלה עם עמיתיו במשרד החוץ של ניו זילנד היה פתרון משבר השגריר.

שר החוץ ליברמןצילום: אוליבייה פיטוסי

פקיד ישראלי בכיר ציין, שמנהל אגף המזרח התיכון ואפריקה במשרד החוץ בוולינגטון אמר לרונן כי יש גם רצון של ניו זילנד לסיים את המשבר בהקדם. "הניו זילנדים אמרו לנו שהם רוצים שהשגריר שלהם יואמן בקרוב כדי שיוכל לשבת בטקס ההשבעה של הממשלה החדשה בישראל", אמר הפקיד הבכיר.

ליברמן ומקולי נפגשו בשולי עצרת האו"ם בניו יורק בספטמבר, שלושה שבועות אחרי התפוצצות הפרשה. הפגישה לא קידמה פתרון ובחמשת החודשים האחרונים אין לניו זילנד שגריר מואמן לישראל. באיגרת לעמיתו הניו זילנדי כתב ליברמן כי באותה פגישה בעצרת האו"ם סוכם שהממשלה בוולינגטון תציע כמה פתרונות אפשריים.

ישראל הציעה לניו זילנד, כבר בתחילת הפרשה, כי סגן השגריר או דיפלומט זוטר יותר בשגרירות יהיה אחראי על הקשרים עם הרשות הפלסטינית. הניו זילנדים דחו את ההצעה. למרות הרצון הטוב בשני הצדדים, בינתיים אין על השולחן הצעה יצירתית שתאפשר את סיום המשבר.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי הרקע למסרי הפיוס שהועברו מירושלים לוולינגטון הוא הצטרפותה של ניו זילנד למועצת הביטחון של האו"ם בתחילת ינואר. באיגרת בירך ליברמן את מקולי על הצטרפות ארצו למועצת הביטחון למשך השנתיים הבאות.

בשל המהלכים הפלסטיניים במועצת הביטחון של האו"ם, ובבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, חשוב לישראל יותר מאי פעם לקיים יחסים תקינים עם ניו זילנד. אחרי שנכשלו הפלסטינים בהצבעה במועצת הביטחון לפני כמה שבועות, ולא הצליחו לגייס את תשעת הקולות הנחוצים, הם הודיעו שיפנו שוב למועצת הביטחון אחרי השינוי בהרכבה בתחילת ינואר.

במשרד החוץ בירושלים מודים היום שהמשבר בעניין האמנתו של השגריר היה מיותר ומזיק וניתן היה למצוא לו פתרון מהיר ויצירתי כבר בספטמבר. כעת, כשקולה של ניו זילנד במועצת הביטחון נעשה קריטי לישראל, נעשים מאמצים למצוא פתרון מהיר ככל האפשר כדי להשיב את היחסים למסלולם.

לניו זילנד אין שגרירות בתל אביב והיחסים עם ישראל מנוהלים על ידי שגרירות ניו זילנד באנקרה, האחראית על כמה מדינות נוספות באזור. שגריר ניו זילנד בטורקיה, ג'ונתן קאר, משמש גם כשגריר שאינו תושב בישראל וברשות הפלסטינית, ובא לפגישות בירושלים וברמאללה פעם בחודש־חודשיים.

קאר היה אמור להגיע השבוע לישראל בתחילת ספטמבר, כדי להגיש בטקס חגיגי את כתב ההאמנה שלו לנשיא ריבלין. אחרי שעידכן את משרד החוץ בירושלים כי מתוכנן לו גם טקס ברמאללה, שבו יעביר לנשיא מחמוד עבאס מכתב המציג אותו כדיפלומט האחראי על הקשרים בין ניו זילנד לפלסטינים, הבהירו בירושלים שמדובר בחריגה מהפרוטוקול הדיפלומטי והפרה של הסכמי אוסלו.

קאר נדהם מהתגובה הישראלית, בין השאר משום שקודמיו בתפקיד שימשו גם הם בו זמנית כשגרירים לישראל ולרשות הפלסטינית, בלי שהדבר עורר כל התנגדות בירושלים. בעקבות העמדה הישראלית נקלעו היחסים בין המדינות למשבר דיפלומטי. השגריר הניו זילנדי ביטל את בואו לטקס בבית הנשיא, ולמעשה לא בא לישראל בחמשת החודשים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ