עקב לוחות זמנים ורגישויות פוליטיות, ריבלין דחה את הצעת אובמה להיפגש עמו

נשיא המדינה מבקר בארצות הברית כדי לנאום באו"ם לכבוד יום השואה הבינלאומי. הביקור מתרחש על רקע הביקורת המוטחת בראש הממשלה נתניהו עקב נאומו הצפוי בקונגרס

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

הבית הלבן פנה אתמול (שבת) ליועציו של נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כדי לבחון את האפשרות לקיים בהמשך השבוע פגישה בינו לבין הנשיא האמריקאי ברק אובמה כחלק מביקורו של ריבלין בארה"ב, אך ריבלין הודיע כי עקב אילוצי לוח זמנים לא ייפגש עמו.

עם זאת, נראה כי גם המתיחות הפוליטית בין הבית הלבן ללשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע נאומו הצפוי של האחרון בקונגרס, תרמה להחלטתו של ריבלין שלא להאריך את ביקורו. בפתח ישיבת הממשלה הבוקר, דחה נתניהו את הביקורת מצד הממשל האמריקאי. "אגיע לכל מקום שאליו אוזמן כדי להשמיע את עמדתה של ישראל בנושא האיראני", אמר.

הנשיא ריבלין מבקר בניו יורק כדי לנאום ביום שלישי במטה האו"ם באירוע המרכזי לציון יום השואה הבינלאומי. בית הנשיא עדכן בתחילת דצמבר את שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, במועד ביקורו של ריבלין והמידע על כך הועבר לבית הלבן.

ריבלין ונתניהו במליאת הכנסת, בשנה שעברהצילום: קובי גדעון / לע"מ

פקיד ישראלי בכיר ציין כי מלכתחילה ריבלין לא רצה לכפות את עצמו על הנשיא אובמה אך הבהיר לאמריקאים שישמח להגיע לוושינגטון אם יוזמן על ידי הבית הלבן. סגן דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, אליסטר בייסקי, אמר כי ריבלין ביקש במהלך דצמבר לבחון את האפשרות לקיים פגישה כחלק מביקורו בניו יורק ובשבועות האחרונים היו מגעים בנושא בין הלשכות.

במשך שבועות ארוכים הבית הלבן לא הציע מועד לפגישה, אולם במוצאי שבת הפכו המגעים קונקרטיים יותר. הבית הלבן הציע לריבלין להגיע לוושינגטון לקראת סוף השבוע, אחרי שהנשיא אובמה ישוב מנסיעתו להודו ולסעודיה. הבית הלבן עדכן בנושא גם את שגרירות ישראל בוושינגטון. העיתונאי צ'יקו מנשה דיווח היום לראשונה ברשת ב' על קיומן של השיחות בנושא.

ריבלין קיים כמה התייעצויות ולבסוף החזיר לאמריקאים תשובה שלילית. יועציו של הנשיא הסבירו לאמריקאים שלוחות הזמנים של שני המנהיגים אינם חופפים כיוון שריבלין צפוי לשוב לישראל לפני שהנשיא אובמה ישוב לוושינגטון. קיום הפגישה עם אובמה היה מחייב את ריבלין להאריך את ביקורו בארה"ב ולשהות בוושינגטון עוד שלושה ימים עד מוצאי שבת, דבר שלא התאפשר.

עם זאת, לצד אילוצי לוחות הזמנים, יש להניח שגם למתיחות הרבה בין הבית הלבן בוושינגטון ללשכת ראש הממשלה בירושלים על רקע נאומו המתוכנן של נתניהו בקונגרס היתה תרומה לכך שריבלין העדיף לא לקיים את הפגישה עם אובמה בעיתוי הנוכחי. הנשיא חשש להיקלע ל"חילופי האש" בין אובמה לנתניהו ולא רצה שקיום הפגישה יתפרש על ידי מי מהצדדים כמהלך פוליטי.

בית הנשיא והבית הלבן פרסמו היום הודעה מתואמת בלשון זהה ולפיה התקיימו מגעים בין הגורמים הרלוונטיים בישראל ובארה"ב בדבר אפשרות פגישה בין הנשיא אובמה והנשיא ריבלין. "בשלב זה סוכם כי פגישה לא תתקיים בזמן ביקורו זה של הנשיא ריבלין בניו יורק מפאת אילוצי לו"ז של שני הנשיאים וכי מועד לפגישה עתידית ייקבע בהמשך", נמסר בהודעה.

בתוך כך, ראש הסגל בבית הלבן, דניס מקדאנה, התראיין היום לתוכניות הבוקר בערוצי הטלוויזיה האמריקאים והתייחס למתיחות ביחסים עם ישראל על רקע נאומו המתוכנן של נתניהו. בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" ברשת NBC אמר מקדאנה שהיחסים עם ישראל נותרו חזקים. "באופן כללי הקפדנו לא להתערב בפוליטיקה הפנימית של בעלות בריתנו", הוא הוסיף. "זה נכון לגבי בריטניה וזה נכון לגבי ישראל".

בראיון לרשת CNN אמר מקדאנה כי עבור ארה"ב היחסים עם ישראל הם "החשובים ביותר בעולם". בראיון לרשת FOX הוא הדגיש כי הנשיא אובמה סבור שיש לנהל את היחסים עם ישראל במנותק מהפוליטיקה ולא על פי שיקולים מפלגתיים.

מקדאנה דיבר כמה שעות אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו דחה בפתח ישיבת הממשלה את הביקורת שמתחו עליו הממשל האמריקאי ויריביו הפוליטיים בישראל בשל הנאום בפני הקונגרס. "אגיע לכל מקום שאליו אוזמן כדי להשמיע את עמדתה של ישראל בנושא האיראני", אמר.

נתניהו ציין כי בשבועות הקרובים עלולות המעצמות להגיע להסכם מסגרת עם איראן, שישאיר אותה כמדינת סף גרעינית. "זה דבר שיסכן בראש ובראשונה את קיומה של מדינת ישראל", אמר. "אסור שאיראן תתקדם לנשק אטומי. אני מחויב לעשות כל מאמץ כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני שיכוון כלפי ישראל".

בכירים אמריקאים אמרו בשבוע שעבר ל"וושינגטון פוסט" כי התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ארה''ב בוושינגטון רון דרמר בעניין ההזמנה לנאום בפני הקונגרס היתה "משחק בפוליטיקה שעלול לפגוע במוטיבציה של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי להמשיך ולהיות המגן העיקרי של ישראל בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ