השגריר דרמר: "לנתניהו יש חובה למחות בקונגרס נגד הסכם גרעין עם איראן"

בהתייחסות פומבית ראשונה למתיחות שנוצרה בעקבות הזמנתו של נתניהו לנאום בקונגרס, דחה שגריר ישראל בארה"ב את הטענה כי בהיענות להזמנה יש משום פגיעה בנשיא אובמה

חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו

שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, התייחס אמש (ראשון) לביקורת שמתח הממשל האמריקאי על הזמנתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לנאום בקונגרס. לדברי דרמר, לנתניהו יש "חובה קדושה" לנאום בקונגרס כנגד הסכם הגרעין המתגבש עם איראן, שלדבריו "מסכן את עצם קיומה של מדינת ישראל".

דרמר אמר את הדברים בנאום שנשא באירוע של הבונדס בבוקה רטון שבפלורידה. "יכול להיות שישנם אנשים הסבורים שראש הממשלה היה צריך לדחות הזמנה לנאום בפני הפרלמנט החזק בעולם בנושא שקשור לעתידה וקיומה של ישראל. אבל אנחנו כבר למדנו מההיסטוריה שלנו שהעולם הופך למקום מסוכן יותר עבור העם היהודי כאשר העם היהודי נותר אילם".

נוסח הערותיו הפומביות של דרמר, הראשונות מאז פרוץ המשבר שנוצר בעקבות ההזמנה שהושיט יושב ראש בית הנבחרים, ג'ו ביינר לנתניהו לנאום בקונגרס, הופץ אמש על ידי שגרירות ישראל בוושינגטון. הערותיו של דרמר אינן כוללות התייחסות לביקורת על תפקודו של דרמר עצמו בסוגיה. על פי דיווחים שונים, דרמר נפגש עם שר החוץ ג'ון קרי בשבוע שעבר במשך שעתיים, אך לא הזכיר את ההזמנה שביינר עמד להוציא למחרת כתוצאה מדיונים ממושכים שבהם דרמר מילא תפקיד מרכזי.

רון דרמר וראש הממשלה נתניהוצילום: אבי אוחיון / לע"מ

לעומת זאת, דרמר דחה טענות שבהיענות להזמנה יש משום פגיעה בנשיא ברק אובמה. "אין בביקורו של ראש הממשלה כל הפגנה של חוסר כבוד כלפי הנשיא אובמה", אמר דרמר. "ישראל מעריכה מאוד את התמיכה שקיבלנו מהנשיא אובמה בתחומים רבים - שיתוף פעולה ביטחוני מורחב, שיתוף מודיעיני מוגבר, סיוע צבאי נדיב ומימון לכיפת ברזל והתנגדות ליוזמות אנטי-ישראליות באו"ם". ביקורו של ראש הממשלה גם לא נועד להתערב בוויכוח הפוליטי הפנימי באמריקה, הוסיף דרמר, משום ש"ישראל מעריכה את התמיכה הדו-מפלגתית בישראל ואת התמיכה הרחבה והעמוקה מהציבור האמריקאי".

תחת זאת, אמר דרמר, ביקורו של נתניהו נועד למטרה אחת בלבד: "לדבר, כל עוד אפשר; לדבר כל עוד נותר זמן להשפיע. ואם היה חשוב שראש הממשלה יתבטא (בביקורו לפני שבועיים - ח"ש) בפריז על האנטישמיות והאיום מצד האיסלאם המיליטנטי, עוד יותר חשוב שהוא יתבטא בוושינגטון על הסכנות של איראן גרעינית".

דרמר תקף בחריפות את ההסכם המתגבש בין המעצמות לאיראן, שלדבריו "לא יפרק את יכולת ההתחמשות הגרעינית של איראן, אלא יותיר אותה כמדינת סף גרעינית. זהו הסכם שיוכל לסכן את עצם קיומה של מדינת ישראל".

דרמר כינה את איראן "השושבינה הגדולה ביותר של טרור בעולם", והזהיר כי איראן תהיה הרבה יותר מסוכנת כשלרשותה נשק גרעיני. הוא חזר על הטענה השגורה בפיו של נתניהו עצמו, על פיה תכנית הטילים הבין-יבשתיים של איראן לא נועד לפגוע בישראל אלא "להגיע לניו יורק, וושינגטון ומיאמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ