שתי רקטות התפוצצו ברמת הגולן, צה"ל ירה לעבר לסוריה

בעקבות הירי פונה אתר החרמון ממבקרים. למרות שהרקטות נורו מסוריה, בצה"ל מאשימים את חיזבאללה שאיפשר את שיגורן, ומדגישים כי אין ספק שהיה זה ירי מכוון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארבע רקטות נורו היום (שלישי) לעבר הצד הישראלי ברמת הגולן, שתיים מהן התפוצצו בשטח ישראל. לא דווח על נפגעים או על נזק. צה"ל השיב בירי של 20 פגזי ארטילריה לעבר מוקד הירי, שזוהה בתור עמדה סורית במרחק של כשבעה ק"מ ממקום הנחיתה, ודיווח כי "זוהתה פגיעה במטרה". אתר החרמון, שם שהו בזמן הירי כאלף איש, פונה ממבקרים ונסגר.

בצה"ל מפנים אצבע מאשימה לעבר חיזבאללה כמי שאיפשר את שיגור הרקטות לעבר הגולן, ומדגישים כי אין ספק שהיה זה ירי מכוון, כפי הנראה בשיתוף עם כוחות אסד. בצבא הוסיפו כי על אף זאת, תגובת האש הופנתה לעבר יעד סורי כדי לאותת שישראל לא תאפשר ירי רקטות לכיוונה. בצבא ממשיכים לשמור על כוננות גבוהה בגבול הצפון מחשש לפיגוע נקם, בעקבות התקיפה האווירית בסוריה בשבוע שעבר המיוחסת לישראל.

אתר החרמון, היום. כביש הגישה לאתר נסגר לתנועהצילום: אתר החרמון
אתר החרמון פונה ונסגר למבקרים, היוםצילום: גיל אליהו

לפני הנפילות נשמעה אזעקה בכמה יישובים - בהם אודם, אל רום, בוקעתא, מג'דל שמס, מסעדה, נווה אטי''ב, נמרוד ועין קנייא. תושבים דיווחו כי לאחר מכן נשמעו הדי פיצוצים. המועצה האזורית גולן הפעילה את מרכז ההפעלה שלה בעקבות הנפילות. ביישובים בהם נשמעה אזעקה הונחו התושבים להישאר במרחבים מוגנים, ובהמשך התבקשו להישאר בסביבתם. חקלאים שעבדו בשטחים ממזרח לכביש 98 הסמוך לגבול שבצפון הגולן, הונחו להתפנות מהאזור.

מיקי ענבר, תושבת ובעלת צימרים בנווה אטי"ב, סירבה היום להיכנס להיסטריה, לדבריה. "זה כבר היה פה. זה חלק משגרת החיים של כל המדינה הזאת. זה לא משהו שלא ידענו, לא משהו שלא צפינו. לא צריכים להיות שאננים אבל גם לא להיכנס להיסטריה. השגרה אצלנו ממשיכה כרגיל".

ניסים ואטורי מאלוני הבשן נסע הביתה לאחר שנשמעה האזעקה, באמצע יום העבודה, כדי להיות עם הילד שלו שהרגיש לא טוב ונשאר בבית. גם הוא אמר שתושבי הגולן רגילים לאירועים כאלה. "נראה לי שצפוי קצת רעש. עד עכשיו קראו לזה זליגות, עכשיו זה נראה כמו ירי מכוון. אנחנו משתדלים לשמור על שגרה", אמר.

אלוף-משנה (מיל') קובי מרום, תושב נווה אטי"ב ועמית מחקר במכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי, אמר שהאירוע היה צפוי. "זה אירוע חמור. השאלה היא אם זה מיוחס למה שהיה בשבוע שעבר - ואז זה נראה כמו תגובה מינורית יחסית, או שאנחנו עומדים בפתחה של תקופה חדשה בגולן".

בימים האחרונים הציב צה"ל בטונדות בגבול עם לבנון, כחלק מהכוננות בגזרה הצפונית בעקבות התקיפה האווירית המיוחסת לישראל בסוריה. לדברי גורם בצה"ל, העברת הבטונדות, המוגדרות כאמצעי מיגון, לאזור הצפון נעשתה כחלק מהיערכות המבצעית בגזרה ונועדה להגן על הנמצאים במקום, ככל הנראה מחשש לירי.

עמדות ממוגנות נוספות וכן נגמ"שים הוצבו בגבול הצפוני. לאורך כביש הצפון ובדרך מקרית שמונה למטולה נפרסו כוחות של משטרה צבאית וחצאי מחסומים. בכניסות ליישובי גדר המערכת היו פרוסים כלים צבאיים כבדים וחיילים רבים הסתובבו בשטח. צה"ל תגבר את כוחותיו בצפון בשבוע האחרון, והוסיף כוחות חי"ר, ארטילריה ושריון לפיקוד הצפון. במקביל הוחלט בשבוע שעבר לקצר את זמני הכוננות הנדרשים בעבור חיל האוויר בשל התקיפה בסוריה ולפרוס סוללות כיפות ברזל באזור הצפון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ