ארגון "בצלם": 70% מההרוגים בעשרות הפצצות בתים ב"צוק איתן" שבדקנו היו אזרחים

הארגון, שבחן 70 אירועים בהם נהרגו 606 פלסטינים, טוען כי לפחות בחלק מהמקרים צה"ל פעל בניגוד להוראות המשפט הבינ"ל. לצד זאת, מציין כי גם חמאס הפר את החוק

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

ארגון "בצלם" טוען כי "דגל שחור מתנוסס מעל מדיניות הפצצת הבתים בעזה" בעת מבצע "צוק איתן", זאת בהסתמך על דו"ח שערך, בו נבחנו חלק מתקיפות צה"ל שכוונו לעבר בתים ברצועה. לפי הדו"ח, שנשלח גם לראש הממשלה בנימין נתניהו, מתוך 70 אירועים - בכל אירוע נהרגו יותר משלושה אנשים בתוך ביתם כתוצאה מתקיפה צבאית - שנבדקו בעזרת תחקירני הארגון, רבים מההרוגים לא לקחו חלק בלחימה.

לפי הפילוח של הארגון, באירועים שנבחנו נהרגו 606 פלסטינים. מתוך הרוגים אלו, כך לפי הדו"ח, 93 היו פעוטות עד גיל חמש, 129 ילדות וילדים בגילאי חמש עד 14, 42 נערים ונערות בני 14 עד 18, 135 נשים בגילאי 18 עד 60 ו-37 בני אדם בני יותר מ-60. בדו"ח נכתב כי "בצלם לא הכריע עדיין בשאלת ההשתתפות בלחימה של כל אחד מההרוגים, אולם כבר עכשיו ניתן לקבוע שיותר מ-70% מהם לא השתתפו בלחימה".

בצלם טוען כי עשרות המקרים שבהם תקף הצבא בתים מעלים כי לפחות בחלקם פעל צה"ל בניגוד להוראות המשפט הבינלאומי. כיום מתקיימת חקירת מצ"ח הבודקת את הפגיעה בבית משפחת אבו ג'אמע בחאן יונס, בה נהרגו 27 אזרחים.

לצד זאת, בבצלם מציינים כי גם חמאס הפר את הוראות המשפט הבינלאומי, ואת חובתו להבחין בין מטרות אזרחיות למטרות צבאיות. בדו"ח נכתב כי חמאס ירה לעבר אזרחים ישראלים דווקא כשהוא פועל מתוך אוכלוסייה אזרחית, דבר החותר "תחת הכלל הבסיסי ביותר במשפט ההומניטארי, שנועד לצמצם את הפגיעה באזרחים ככל שניתן ולהרחיקם מאזורי לחימה".

לטענת הארגון, הפגיעה באזרחים פלסטינים נגרמה בשל הגדרה רחבה של אותה "מטרה צבאית", המותרת לפגיעה, כך שבתים רבים הותקפו. בצבא טענו כי מפקדים רבים בחמאס הפכו את דירותיהם לבסיסים או לחמ"ל מבצעי. בכך, קובעים בפרקליטות הצבאית, הפכו אותם מבנים לכאלו המשמשים "לצורך צבאי", ולכן הם מטרה צבאית לגיטימית.

ב"בצלם" סבורים כי האזהרות אותן סיפק הצבא לאזרחים, בדמות נוהל "הקש בגג" או אזהרתן של שכונות שלמות, לא היו מספיקות. "גם אם סברו קברניטי המדינה והצבא כי יישום מדיניות זו יביא להפסקת הירי לעבר יישובים ישראליים, אסור היה ליישם אותה בשל תוצאותיה הצפויות והמחרידות, ובשל הדגל השחור המתנוסס מעליה", נכתב בדו"ח.

בצה"ל סירבו להגיב על הדו"ח ועל טענות "בצלם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ