בעקבות תלונות תושבים: צה"ל מבצע קידוחים בגבול לבנון בחשד לחפירת מנהרות

תושבי היישוב זרעית, בו נעשים הקידוחים, התלוננו על פעילות חשודה מעבר לגבול ועל רעשים משונים בלילות. צה"ל: בדקנו תלונות דומות בעבר; התושבים: לא נבדק תוואי מנהרה שנמצא בבדיקות אזרחיות

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

>> עדכון: אירוע ביטחוני חמור בצפון: טיל נ"ט פגע בכוח צה"לי בהר דוב

צה"ל מבצע משעות הבוקר היום (רביעי) קידוחים במושב זרעית שבגבול לבנון לאיתור מנהרות שייתכן ונחפרו על ידי חיזבאללה לתוך שטח ישראל. תושבים בזרעית טוענים כי בשנים האחרונות, לאחר מלחמת לבנון השנייה ב-2006, קמו מעברה השני של הגדר מבנים "משונים למראה" שלא היו שם קודם לכן. לדבריהם, המבנים הוקמו במרחק של כ-450 מטרים בלבד מהגדר. בנוסף, מעל לעשרה מתושבי המושב, שמתגוררים כולם באותו הרחוב, התלוננו מזה כמה חודשים כי הם שומעים רעשים בלילות.

בצבא אמרו היום כי אין זו הפעם הראשונה בה נבדקות תלונות של תושבים בסוגיה. על הקידוחים דיווח לראשונה הבוקר כתב רשת ב', עידן אבני. לטענת מזכיר המושב, עופר שמיר, בשתי בדיקות שביצעו בעבר שני גופים אזרחיים שונים בעקבות תלונות התושבים, נמצא חשד לחפירת מנהרה מלבנון לישראל בתוואי זהה. אף על פי כן, בתחילת השבוע התלוננו תושבי זרעית כי צה"ל לא בדק את התוואי שזוהה בבדיקות.

לטענת התושבים, בשנים האחרונות נצפו בכמה מקרים שונים לוחמי חיזבאללה המגיחים מהאדמה סמוך לגדר הגבול, מציבים את דגלי הארגון במקום ונעלמים. לטענת תושב היישוב, שלמה אזולאי, "ב-2006, בזמן החטיפה, הם (חיזבאללה) כבר חצבו מתחת להר את המנהרות כדי שצה"ל לא יראה אותן עם המצלמות". לדברי תושבי המקום, הצבא הפקיר אותם בהחלטתו "ההזויה" לבטל את האבטחה ביישובים הצמודים לגדר. "אנחנו מבקשים ממשרד הביטחון להשיב את האבטחה ואת הכספים שקוצצו, כדי שתחושת הביטחון תשוב".

יו"ר ועד המושב וסגן ראש המועצה האזורית מעלה יוסף, יוסי אדוני, אמר היום כי יש ליישוב "עשרות אינדיקציות" לחפירת מנהרות באזור. "ברגע שאנחנו מצליבים את מקורות המידע שברשותנו אנחנו מגיעים לאותה נקודת מוצא - שמצביעה על חשד למנהרות. זה התחיל עם דיווחים של תושבים בשנתיים-שלוש האחרונות, גם על שמיעת רעשים באמצע הלילה וגם על תנועה על הגבול של משאיות בטון ומשאיות עפר".

צה"ל הצהיר בעבר כי לא ידוע לו על מנהרות התקפיות - כאלו החוצות את קו הגבול - באזור הצפון. בראיון לגלי צה"ל, אמר מפקד פיקוד הצפון היוצא, האלוף יאיר גולן (המשמש כיום סגן הרמטכ"ל), כי אין שום מידע על מנהרות בצפון. "המצב לא דומה למה שהיה סביב רצועת עזה, אך עם זאת - הרעיון של לחפור מנהרות לא זר לא ללבנון ולא לחיזבאללה", אמר גולן לתחנה הצבאית. "לכן, אנחנו צריכים להניח כהנחת עבודה שיש מנהרות ושצריך לחפש אותן ולהיערך לזה", הבהיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ