מסרים עקיפים בין ישראל לחיזבאללה: מסתמן כי שני הצדדים חותרים לרגיעה

חיזבאללה אותת כי הוא רואה בירי תגובה מספקת לתקיפה המיוחסת לישראל ■ ההרוגים מפגיעת הנ"ט הם רס"ן יוחאי קלנגל וסמ"ר דור חיים ניני ■ כלי הרכב בהם נסעו החיילים לא היו ממוגנים ■ קצין בכיר הגיב לביקורת: למיגון אין משמעות רבה לאור סוג הטיל ■ צה"ל חידש החפירות בזרעית לאיתור מנהרות ■ שגריר ספרד באו"ם מאשים את ישראל במות חייל יוניפי"ל ■ עדכונים שוטפים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טילי נ"ט נורו אתמול (רביעי) לעבר כלי רכב של צה"ל בהר דב שבגבול לבנון, שני חיילי צה"ל נהרגו ושבעה נפצעו באורח קל-בינוני. כמו כן, נורו כמה פצצות מרגמה לעבר הר דב, החרמון וכפר רג'ר, שם נפגע בית. חיזבאללה נטל אחריות למעשה. אתרים ערביים דיווחו כי צה"ל השיב בירי ארטילרי לכיוון העיירה הלבנונית כפר שובא. רה"מ ושר הביטחון קיימו התייעצות בקריה. צה"ל תקף הלילה יעדים בסוריה שבשליטת משטר אסד בעקבות ירי הרקטות אתמול לישראל.

סיקור נרחב: חיזבאללה דבק בינתיים בהתכתשות מחושבת ומוגבלת | עמוס הראל ■ לא למלחמה הצינית | טל ניב ■ ההרוגים בפגיעת טיל הנ"ט בצפון: רס"ן יוחאי קלנגל וסמ"ר דור חיים ניני

10:00: צה"ל החל להעביר אמצעי מיגון ובטונדות לאזור הכביש המוביל לרג'ר. במקביל, כתבים בדרום לבנון מדווחים כי השקט נשמר בגבול, וכוחות צבא לבנון ויוניפי"ל מסיירים לאורכו. שדה התעופה בחיפה חזר הבוקר לפעול באופן מלא, ושדה התעופה בראש פינה פתוח רק לטיסות קו (גילי כהן, ג'קי חורי ונעה שפיגל).

08:05: שר הביטחון משה יעלון אמר בריאיון לרשת ב' כי ישראל קיבלה דרך יוניפי"ל מסרים מחיזבאללה, כי מבחינת הארגון האירוע הסתיים. יעלון התייחס גם לביקורת בדבר כלי הרכב הלא ממוגנים, ואמר כי מדובר בנסיעה באזור בו נוסעים גם אזרחים, ועל כן לא היה מקום להשתמש בכלים ממוגנים (גילי כהן). 

7 מתוך 7 |
ירי ישראלי לשטח לבנון, הבוקרצילום: רויטרס
1 מתוך 7 |
סמ"ר דור חיים ניני ז"לצילום: ללא קרדיט
2 מתוך 7 |
רס"ן יוחאי קלנגל ז"לצילום: ללא קרדיט

07:30: לאחר לילה שקט, צה"ל חידש את החפירות שהחלו אתמול לזיהוי מנהרות חיזבאללה בזרעית (נעה שפיגל).

02:15: שגריר ספרד באו"ם, רומן אויארזון מרצ'סי, האשים את ישראל במותו של חייל יוניפי"ל שנהרג במהלך חילופי האש עם חיזבאללה. "מותו נגרם כתוצאה מהסלמת האלימות, שהגיעה מהצד הישראלי", אמר מרצ'סי לעיתונאים וקרא לחקירה מלאה של האירועים. בהודעה שהוציאה מועצת הביטחון של האו"ם נאמר שהיא מגנה באופן נרחץ את הרג החייל הספרדי במהלך חילופי האש בין ישראל לחיזבאללה, אולם לא נקבע מי מהצדדים אחראי למותו. 

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, כתב למועצה כי ישראל "תנקוט בכל האמצעים המתבקשים על מנת להגן על עצמה, ולא תשלים עם מציאות בה חיזבאללה יורה לעברה". הוא ציין שישראל שולחת את תנחומיה לכוח יוניפי"ל ולממשלת ספרד.

28.1.15

טיפול בפצועים הבוקר בהר דבצילום: אי־אף־פי

23:13: יוניפי"ל הודיעה כי היא חוקרת את מותו של פקח הארגון בלבנון הבוקר, ככל הנראה מירי צה"לי. בהודעה רשמית מטעם הארגון נמסר כי נסיבות מותו אינן ידועות כעת (גילי כהן). 

21:01: בתיאום עם צה"ל, אתר החרמון ייפתח מחר למבקרים. (נעה שפיגל)

20:33: על פי מסרים שעברו בשעות האחרונות בעקיפין בין חיזבאללה לישראל נוצר הרושם כי שני הצדדים יעדיפו להרגיע את הרוחות אחרי תקיפת השיירה הצה"לית היום ולהימנע מהתלקחות כוללת. בשעות האחרונות העביר חיזבאללה מסרים דרך קציני יוניפי"ל שלפיהם הארגון רואה בירי היום תגובה מספקת לתקיפה המיוחסת לישראל בסוריה בשבוע שעבר, בה נהרגו שבעת הפעילים. בצד הישראלי עדיין מתקיימות התייעצויות, אולם בשלב זה נראה כי ישראל אינה מבקשת להסלים את העימות. (עמוס הראל)

20:28: ארה"ב גינתה את ההתקפה של חיזבאללה הבוקר וקראה לצדדים להימנע מהסלמה. (רויטרס) (עמוס הראל)

19:25: ראש הממשלה בנימין נתניהו מכנס כעת הערכת מצב ביטחונית בקריה בתל אביב בהשתתפות שר הביטחון משה יעלון, הרמטכ"ל בני גנץ, ראש השב"כ יורם כהן ונציגי גופי הביטחון.

בפתח הדיון אמר נתניהו: "מי שעומד מאחורי ההתקפה היום ישלם את מלוא המחיר. מזה זמן איראן מנסה באמצעות חיזבאללה להקים חזית טרור נוספת נגדנו מרמת הגולן. אנחנו פועלים בתקיפות ובאחריות נגד הניסיון הזה. ממשלת לבנון ומשטרו של אסד שותפים באחריות להשלכות של ההתקפות שיוצאות משטחם נגד מדינת ישראל. בכל האירועים הללו, המשימה שלנו היא להגן על מדינת ישראל. השיקול היחיד שעומד לנגד עיננו הוא ביטחון מדינת ישראל וביטחון אזרחי ישראל. כך פעלנו וכך גם נמשיך לפעול". 

19:16: הותרו לפרסום שמות ההרוגים בתקרית בהר דב: רב-סרן יוחאי קלנגל, מפקד פלוגה בגדוד "צבר" בחטיבת "גבעתי", בן 25 מהר גילה, וסמל ראשון דור חיים ניני, לוחם בגדוד "צבר" בחטיבת "גבעתי", בן 20 משתולים. הכוח מחטיבת גבעתי הגיע היום לגזרה, לאחר שהוקפץ לצפון כדי לתגבר את גזרת הר דב בעקבות המתיחות.

אחד הרכבים שנפגעו, הערבצילום: גיל אליהו

18:07: מתחקיר ראשוני שערך צהל לגבי התקרית הבוקר מתברר כי כמה כלי רכב נפגעו ממטח טילי נ"ט, ככל הנראה חמישה טילי קורנט שפגעו בכלי רכב צבאיים ואזרחיים. עוד עלה מהתחקיר כי המפקדים שהיו בסיור ירדו מהר דב ויצאו לכיוון כביש המוביל אל הכפר רג'ר.באזור נוסעים הן כלי רכב צבאיים והן מכוניות של תושבי הכפר. 

כשכלי הרכב היו מרוחקים כ-200 מטר מהפנייה המובילה לכפר ושני קילומטרים מהגבול, נורה מטח הטילים.  הרכב הראשון שנפגע הוא ג'יפ הדי-מקס בו שהו שני ההרוגים. לאחר הפגיעה יצאו יתר החיילים מהמכוניות ולכן, מעריכים בצבא, הם סובלים מפגיעות קלות יותר.

צה"ל אמור לבחון את התנהלות הכוח, ואת סדר הפעולות בו נקט. לגבי הביקורת שהושמעה על כך שהרכב שבו נסעו הכוח היה ג'יפ רגיל ללא מיגון, אמר קצין בכיר בצבא כי הוא "לא חושב שיש לדבר זה משמעות רבה לאור סוג הנ"ט שפגע בהם".

כמו כן נבדק אם הבית ברג'ר שנפגע ממה שהגדירו תחילה כפצמ"ר, למעשה ספג פגיעה של טיל נ"ט נוסף. בצבא סבורים כי יתכן שאחד מהטילים שנורו לעבר שטח ישראל במרחק של כ-4 ק"מ מהבית, כוונו נמוך והביאו לפגיעה. אחת מפצצות המרגמה שנורו על ידי כוח צה"ל בתגובה פגעה בחייל יוניפי"ל ספרדי והרגה אותו. לדברי הקצין הבכיר, נסיבות הפגיעה עדיין לא ברורות. הוא הוסיף כי הוא "מצר על האירוע".

לדברי הקצין, בצה"ל עורכים דיונים נוספים בעקבות התקרית. לדבריו, "אנחנו שוקלים את הצעדים קדימה, המוכנות היא מאוד גבוהה, יש דיונים ברמות השונות ואנחנו נראה לאן זה הולך", אמר הקצין. (גילי כהן)

17:20: צה"ל הכריז על המרחב שבין קיבוץ דפנה למסעדה שברמת הגולן כשטח צבאי סגור עד מחר (חמישי) בשעה 12:00. (נעה שפיגל) 

16:56: ראש ממשלת לבנון תמאם סלאם אמר כי ארצו "עדיין מחויבת להחלטה 1701 של האו"ם", החלטה שהביאה לסיומה של מלחמת לבנון השנייה ב-2006. סלאם הביע דאגה רבה מהאירועים והוסיף כי יכולות להיות להם השלכות מסוכנות על האזור. הוא קרא לקהילה הבינלאומית "לפעול לאלתר כדי לעצור את ישראל ולא לאפשר לה להמר על ביטחון ויציבות האזור". (ג'קי חורי) 

16:50: שדות התעופה בראש פינה וחיפה נפתחו לטיסות קו של חברות תעופה מסחריות. טיסות פרטיות ומטוסים קלים עדיין אינם רשאים לפעול אווירית בשדות אלה. (זוהר בלומנקרנץ)

16:35: שר החוץ, אביגדור ליברמן, שוחח עם שר החוץ של ספרד, חוזה מנואל גרסיה מרגאיו, והביע את תנחומיו על מותו של החייל הספרדי ששירת בכח יוניפי״ל ונפגע בארועים היום בגבול הצפון. ליברמן אמר למרגאיו כי החיזבאללה הוא שאחראי לארועי הטרור היום וכי ישראל רואה בממשלת לבנון אחראית לכל פעולת טרור היוצאת משטחה והוסיף כי "אנו לא נאפשר מציאות שבה החיזבאללה ישתמש בשטח הסורי בכדי לתקוף את ישראל". 

בנוסף, הורה שר החוץ להעביר לנציגויות ישראל בעולם שורה של מסרים בנוגע לאחריותם של שלטון אסד וממשלת לבנון לפעולות החיזבאללה הקורות משטחן נגד ישראל. הנציגויות הונחו להעביר את המסרים הללו ומסרים נוספים לגורמים הרלוונטיים בכל מדינה ובאמצעותם גם לגורמים המתאימים בסוריה ובלבנון. (ברק רביד)

16:24: הותר לפרסום כישני חיילי צה"ל נהרגו בתקרית הבוקר בהר דב ושבעה נפצעו באורח קל-בינוני. הודעות נמסרו למשפחות ההרוגים. למרות הכוננות הגבוהה בצפון בימים האחרונים, כלי הרכב שנפגעו מירי הנ"ט לא היו ממוגנים. החיילים שנפגעו נסעו ככל הנראה ברכבים מנהלתיים מסוג איסוזו D-Max. (גילי כהן) 

16:20: שר החוץ של ספרד אישר את מותו של חייל יוניפי"ל ספרדי בחילופי האש הבוקר, כך לפי העיתון אל-מונדו. על פי הדיווח, ההרוג הוא פרנסיסקו חאווייר סוריה טולדו, בן 36 ממלגה, נשוי וללא ילדים. הוא שהה בלבנון מאז נובמבר.

15:11: שבעה חיילים שנפגעו בתקרית בהר דב הועברו לקבלת טיפול בבתי החולים זיו ורמב"ם. מצבם של ארבעה מוגדר קל והשאר קל-בינוני.

על פי דיווח באל ג'זירה, יוניפי"ל אישרה כי חייל ספרדי בכוח המשקיפים שלה בלבנון נהרג מאש צה"ל. (עידו אפרתי וג'קי חורי)

14:48: שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר בפגישה עם שר החוץ של סין בבייג'ין כי "יש לשנות את הגישה שבה נקטה ישראל עד היום ולהגיב על ירי של טילים לעבר שטחנו הריבוני בצורה קשה מאוד ולא פרופרציונאלית, כפי שהיו מגיבות סין או ארה"ב לארועים דומים". השר ליברמן אמר לעמיתו הסיני כי הוא "מצפה שישראל תקבל תמיכה מידידותיה בעולם לתגובה כזו, כחלק מכך שהעולם כולו צריך לאמץ גישה חדשה להתמודדות עם הטרור, גישה שתהיה קשה וחמורה ולא תסבול פרובוקציות כמו אלו שראינו היום מחיזבאללה".

לפי דיווח בלבנון, יש מגעים בין צבא לבנון ויוניפי"ל לבין ישראל במטרה להביא להפסקת אש. על פי דיווח אחר, בערוץ MTV הלבנוני, סירות של חיל הים הישראלי חצו את המים הטריטוריאליים הלבנוניים ומסיירות באזור קו החוף. גורמים בלבנון אמרו בשיחה עם "הארץ" כי "התגובה של החיזבאללה היתה צפויה, לפי נאומו של המזכ"ל חסן נסראללה ביום שישי". לפי אותם גורמים, הירי לעבר רכב צבאי אינו מקרי והארגון לא ביקש לפגוע באזרחים. (ברק רביד וג'קי חורי)

14:26: ראש הממשלה נתניהו מקיים כעת התייעצות עם שר הביטחון יעלון. אחר כך תתקיים הערכת מצב אצל שר הביטחון ואחרי כן אצל ראש הממשלה. הרמטכ"ל, בני גנץ, הגיע למפקדת פיקוד הצפון בצפת וקיים במקום הערכת מצב עם מפקד הפיקוד, האלוף אביב כוכבי וקצינים נוספים. בשל האירועים, הופסקו קדיחות צה"ל בזרעית.

מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי פנה למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון ולמועצת הביטחון להתערב באופן מיידי כדי למנוע הסלמה בין לבנון וסוריה לישראל. (ברק רביד גילי כהן, נעה שפיגל וג'קי חורי)

13:45: כמה חיילים שנפגעו בצפון הועברו לבית החולים זיו בצפת, מצבם מוגדר קל. כמה נפגעים הועברו גם אל בית החולים רמב"ם. בלבנון דווח כי חייל יוניפי"ל מספרד נפצע בתקיפת ישראל בדרום המדינה. בינתיים, כל הכבישים בצפון נפתחו לתנועה, למעט כביש הגישה לכפר רג'ר. (עידו אפרתי ונעה שפיגל)

13:28: בצה"ל שללו חשש לחטיפה בתקרית בגבול הצפון. דובר צה"ל, תת אלוף מוטי אלמוז, אישר כי ישנם נפגעים מירי טיל הנ"ט לעבר כלי רכב צבאי הר דב. באירוע נוסף שהתרחש לאחר מכן, ובו נורו פצצות מרגמה לעבר מוצבי החרמון והר דב, לא ידוע על נפגעים. צה"ל השיב באש לעבר כמה מטרות בדרום לבנון. לדברי אלמוז, בצבא רואים בחיזבאללה אחראי למתרחש. "התגובה הזו היא לא בהכרח התגובה האחרונה לאירוע הזה".

בצה"ל אמרו כי "הותקפה מטרה של ארגון הטרור חיזבאללה בתגובה לירי לעבר שטח מדינת ישראל מוקדם יותר היום. התקיפה בוצעה בנוסף לתגובה מיידית של צה"ל לעבר מקורות הירי". חיזבאללה נטל אחריות על ירי טיל הנ"ט ואמר כי זו "פעולת נקם על האירוע בקוניטרה. לדבריהם, החוליה שביצעה את האירוע נקראת "יחידת חללי אל קוניטרה". בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי בירכו על התקיפה. (גילי כהן וג'קי חורי)

13:07: לפי דיווחים בתקשורת הזרה, יש נפגעים בתקרית בה פגע טיל נ"ט בכלי רכב צבאי בהר דב. כמו כן, כמה בני אדם נפצעו בנחיתת פצצת המרגמה בבית ברג'ר בשטח הישראלי; שריפה פרצה בבית, וכובתה. לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, לא היו נפגעים בירי האחרון לעבר הר דב והחרמון. בבית חולים רמב"ם בחיפה נערכים לקליטת פצועים מהתקריות השונות.

המועצה האזורית גליל עליון מוציאה בשעה זו הסעות בטוחות ממוסדות חינוך אל יישובי הסביבה בתאום עם כוחות הביטחון. גיורא זלץ , ראש המועצה האזורית גליל עליון, אמר כי "אנחנו נמצאים בתוך אירוע שונה וגדול יותר מהקודמים, הוא נמשך כבר שעתיים, כרגע הוא עוד לא הסתיים. הנחנו את התושבים באזור עצמו להישאר בבתים". עוד אמר זלץ כי אין הנחיה לרדת למקלטים אך הציבור מתבקש שלא לשהות בחוץ. בצפת, מבצעת העירייה תרגיל פתיחת מקלטים ציבוריים. התושבים קיבלו הנחיות מיוחדות. לפי דיווח בדרום לבנון, הרשויות מפנות בתי ספר ביישובים לאורך הגבול עם ישראל (נעה שפיגל וג'קי חורי).

12:53: ירי פצצות המרגמה נמשך: בדקות האחרונות זוהו נפילות במוצבי הר דב והחרמון; לא ידוע על נפגעים או נזק. (גילי כהן)

12:49: עקב ירי פצמ"רים לעבר האתר: צה"ל הורה לפנות את החרמון ממטיילים. 
כביש 99 לצומת הטיס נחסם לתנועה בשני הכיוונים. כמו כן, שדות התעופה בחיפה ובראש פינה הושבתו בשל הפעילות האווירית הצבאית. (נעה שפיגל)

12:47: ראש הממשלה בנימין נתניהו, קיצר את ביקורו בשדרות ועושה דרכו לקריה בתל אביב להתייעצויות ביטחוניות. נתניהו, שהשתתף בטקס הנחת אבן פינה לשכונה חדשה בשדרות, אמר כי "אני מציע לראות מה קרה כאן. לא רחוק מהעיר שדרות ברצועת עזה, החמאס ספג בקיץ האחרון את המכה הקשה ביותר מאז הקמתו. צה"ל ערוך לפעול בעוצמה בכל הגזרות. הביטחון קודם לכל. הביטחון הוא גם התשתית לכל השאר". כמו כן נודע כי הרמטכ"ל בני גנץ מכנס הערכת מצב מיוחדת. (ברק רביד וגילי כהן)

12:23: לפחות אחת מפצצות המרגמה שנורו לעבר הכפר רג'ר פגעה בבית. כוחות צבא רבים נמצאים באזור הר דב בסריקה אחר מטענים. על פי דיווח בלבנון, חיזבאללה לקח אחריות על האירוע. תושבי מטולה הורשו לצאת מבתיהם. (גילי כהן, נעה שפיגל וג'קי חורי)

12:11: בכלי תקשורת ערביים מדווחים כי כוחות צה"ל השיבו בירי ארטילרי לכיוון הכפר הלבנוני שובא. ערוץ אל מיאדין ואתר שנקרא אל-נשרה מדווחים על תנועה ערה מאוד של צבא לבנון שהם מעבירים כוחות ומבצעים סיורים באזור רג'ר וחוות שבעא. אתר אל נשרה דיווח שהחיזבאללה לקח אחריות על האירוע. (ג'קי חורי)

12:10: טיל נ"ט פגע בכלי רכב של צה"ל בהר דב סמוך לגבול לבנון. כמו כן, כמה פצצות מרגמה התפוצצו בכפר רג'ר, וקיים חשד להימצאות מטען. (גילי כהן ונעה שפיגל)

11:53: תושבי מטולה והקיבוצים דן, דפנה, שניר, מעיין ברוך והגושרים הונחו להישאר בבתיהם. (נעה שפיגל)

11:41: דיווח ראשוני: אירוע ביטחוני בהר דב. (נעה שפיגל)

09:59: צה"ל מבצע משעות הבוקר קידוחים במושב זרעית שבגבול לבנון לאיתור מנהרות, שייתכן ונחפרו על ידי חיזבאללה לתוך שטח ישראל. תושבים בזרעית טוענים כי בשנים האחרונות, לאחר מלחמת לבנון השנייה ב-2006, קמו מעברה השני של הגדר מבנים "משונים למראה" שלא היו שם קודם לכן. לדבריהם, המבנים הוקמו במרחק של כ-450 מטרים בלבד מהגדר. בנוסף, מעל לעשרה מתושבי המושב, שמתגוררים כולם באותו הרחוב, התלוננו מזה כמה חודשים כי הם שומעים רעשים בלילות.

בצבא אמרו היום כי אין זו הפעם הראשונה בה נבדקות תלונות של תושבים בסוגיה. על הקידוחים דיווח לראשונה הבוקר כתב רשת ב', עידן אבני. לטענת מזכיר המושב, עופר שמיר, בשתי בדיקות שביצעו בעבר שני גופים אזרחיים שונים בעקבות תלונות התושבים, נמצא חשד לחפירת מנהרה מלבנון לישראל בתוואי זהה. אף על פי כן, בתחילת השבוע התלוננו תושבי זרעית כי צה"ל לא בדק את התוואי שזוהה בבדיקות. לידיעה המלאה (נעה שפיגל)

06:35: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מסר כי התקיפה הלילה בוצעה בשטח שבשליטת הנשיא אסד בסוריה, כלפי מטרות משטרו, כדי להבהיר שישראל לא תסבול ירי לשטחה. בהודעת יעלון נכתב עוד כי "כפי שמשטר אסד אחראי לירי משטחו לעבר ישראל, כך נדע לגבות מחיר כבד מכל משטר או ארגון שמשטחו תופר ריבונותנו ויבוצע ירי לעבר ישראל. אין לנו כל כוונה לעבור לסדר היום ולהיות סובלניים כלפי פעולות טרור וניסיונות לפגוע באזרחינו ובחיילינו". (גילי כהן)

00:46: צה"ל תקף יעדי ארטילריה של הצבא הסורי בשטח סוריה, בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל אתמול (שלישי). התקיפה בוצעה על ידי כוח תותחנים, ולפי הצבא זוהתה פגיעה מדויקת במטרה. בהודעת צה"ל נאמר כי הירי מסוריה "היווה הפרה בוטה של ריבונות מדינת ישראל", וכי הצבא "רואה במשטר הסורי האחראי לנעשה בשטחו". לידיעה המלאה (גילי כהן)

00:38: אזעקות נשמעו ביישובי רמת הגולן. לאחר בדיקה, מסרו בצה"ל כי לא אותרו נפילות בשטח ישראל. ככל הנראה מדובר באזעקת שווא (גילי כהן ונעה שפיגל).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ