לאחר תקרית הירי: תושבי רג'ר לא הורשו להיכנס לכפר עד הערב

התושבים שרצו לחזור למשפחותיהם בכפר חיכו משעות הצהרים המוקדמות עד אחרי שבע בערב, שעות לאחר שחילופי האש עם חיזבאללה הסתיימו

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

חילופי האש בין צה"ל לחיזבאללה הסתיימו היום (רביעי) בשעות הצהרים, אבל רבים מתושבי רג'ר נאלצו להמתין שעות רבות עד שקיבלו אישור לשוב לבתיהם.

בכניסה לכביש הגישה לכפר התחילו להתאסף בשעות הצהרים המוקדמות תושבים שעזבו את יום העבודה ומיהרו הביתה לאחר ששמעו על התקרית הקשה בגבול. שורת מכוניות ארוכה נפרסה לאורך הכביש בהמתנה שצה"ל יאשר את הכניסה - המתנה שארכה עד שעות הערב. רק ב-19:20 אושרה כניסת התושבים חזרה לכפרם. 

סלמן, צעיר תושב המקום סיפר שהוא עובד בקיבוץ דן, לא רחוק מהכפר. ״שמעתי את הטילים ורצתי מהר לפה. יש לי אשה וילדה בבית, הבית שלי ממש על הגבול״, אמר.  

תושבים על הכביש לרג'רצילום: גיל אליהו

הוא סיפר שכבר הספיק לדבר עם אשתו והיא בסדר, אבל הוא הוסיף להיות מודאג מאוד. ״אין לנו מקלטים, כל עשרה בתים יש מקלט בערך. לא צפינו אבל חשבו שיהיה משהו, פשוט לא כל כך בקרוב״.

סלמן סיפר ששמע כי אחד הבתים בכפר ספג פגיעה ישירה ובתים נוספים ניזוקו. "לדעתי זה הולך למלחמה, זה הפתרון היחידי, אין מצב לחיות ככה כל החיים, כשמפחדים. רוצים עתיד טוב, רוצים שלום, אבל כנראה שצריך שתהיה מלחמה בשביל שיהיה שלום״.

מערוף חטיב, צלם תושב רג'ר, היה בביתו כשקרתה התקרית. ״כששמעתי את הבום, מהניסיון שלי הבנתי שקורה משהו בגזרה. הדבר הראשון שעשיתי היה ללכת לקחת את הילדים מבית הספר שנמצא בתוך הכפר. שמתי את הילדים בבית ויצאתי החוצה. ראיתי עשן מאוד חזק שיוצא ממקום מסויים, צילמתי שם ויצאתי לשער. היתה פגיעה ממש באופן ישיר, לפחות ארבעה רכבים שנפגעו, רכבים שנשרפו כליל״. לאחר שיצא מהכפר לא אפשרו לו כוחות הצבא לחזור לביתו והוא הצטרף לתושבים שמחכים בחוץ.

איתן רחימי, מנכ״ל מלון הגושרים שנמצא פחות מעשר דקות נסיעה מרג׳ר, סיפר שלשמחתו עד היום היתה תקופה יחסית יפה במלון, אבל הוא כבר מרגיש את השפעת האירוע. ״מתקשרים, מבררים, רוצים לדעת אם להגיע או לא להגיע. אנחנו מנסים להרגיע ולהעביר את המסר שחזרנו לשגרה. אנחנו חיים כאן ובהתאם להנחיות שכרגע קיימות של כוחות הבטחון והרשויות המוסמכות אנשים רשאים לחזור ולחדש הזמנות למלון שלנו ובכלל לאזור״.

אתר החרמון פונה היום בצהריים שוב ממבקרים בהוראת צה״ל  לאחר שפונה גם אתמול בעקבות המצב הבטחוני. אמש אמר יעקב שוחט, יושב ראש מועצת המנהלים של האתר ותושב נווה אטי״ב, כי כבר בשבוע האחרון, עוד לפני התקריות שהתרחשו אתמול והיום, הורגשה ירידה במספר המבקרים באתר ובצימרים של הישוב. אתמול אחרי הצהריים התקבלה החלטה לפתוח הבוקר את האתר אבל בשל התקרית הקשה בצה״ל לא לקחו סיכון.

״היום היתה עליית מדרגה״ אמר בצהריים בני בן מובחר, ראש המועצה האזורית מבואות החרמון. ״זה נסיונות 'להציל את הכבוד' מהצד השני, אבל אנחנו ערוכים ומוכנים. עליית המדרגה מבחינתנו, בתוך הישובים שלנו היא זה שקיצרנו את יום הלימודים הארוך, וילדים בגנים עשו את יום הפעילות שלהם המלא רק מבלי לצאת החוצה, ואחר הצהריים הצוות של המתנ״ס ואחרים שעוסקים בתחום החינוך הבלתי פורמלי יפעילו את הילדים במבנים המרכזיים של היישובים שהם צמודים כמובן למקלט ממוגן, ואנחנו דואגים שלא יסתובבו בחוץ״. 

הוא הוסיף כי גם המבוגרים ביישובים שקרובים התבקשו להימנע ככל האפשר מיציאה החוצה. ״זה לא היום לבתי קפה ולשבת על המרפסת״, אמר. המצב לא ישתנה גם מחר, הוא הסביר והוסיף שאינו מתכוון להוריד את רמת הכוננות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ