הנשיא ריבלין באו"ם: "אין למערב, לנוצרים או ליהודים מלחמה עם האיסלאם"

בנאום לרגל יום השואה הבינלאומי אמר הנשיא כי השאלה "אם נזיל אנחנו דמעות דם גם על שברם של אחרים" עדיין נותרה תלויה ועומדת. ריבלין ביקש לקצר את ביקורו בארה"ב בעקבות האירועים בצפון

חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הצהיר היום (רביעי) מעל בימת האו"ם ש"אין למערב, לנוצרים או ליהודים מלחמה עם האיסלאם" וכי ל"ברבריות האכזרית ולטרור הנפשע" הגובה מאות אלפי קורבנות בימים אלה "אין דבר עם הדת אם עם דברי הנביא".

"האיסלאם מכיל תחת כנפיו האדירות את קורבנות הרדיפה והטרור, כשם שהוא משמש דגלם של התוקפים", אמר ריבלין בטקס לציון יום השואה הבינלאומי שנערך באולם העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. אף שאין דבר הדומה לאכזריותה, להיקפה או לממדיה של השואה היהודית באירופה, ציין הנשיא, "הרוע אינו נחלתה של דת כזו או אחרת, כפי שהוא אינו מאפיין של מדינה או קבוצה אתנית".

ריבלין, שדיבר באנגלית ובעברית בפני אולם מלא בפעילים יהודיים בחר לפתוח את נאומו באזכור שואת הארמנים. בדברים שעשויים לעורר רוגז בטורקיה, הזכיר ריבלין את הפליטים הארמנים שהגיעו לירושלים בשנת 1915 — ונצפו על ידי הוריו ובני משפחתו — ואמר "איש לא התכחש לרצח שאירע". הוא ציטט דברים שכתב ממנהיגי מחתרת ניל"י אבשלום פיינברג ואמר שבאותם ימים נשאלו שתי שאלות: מי הבא בתור, "והאם נזיל אנחנו היהודים דמעות דם גם על שברם של אחרים?" התשובה לשאלה הראשונה היתה, כמובן — השואה של היהודים — אבל השאלה השנייה "נותרה תלויה ועומדת עד היום".

הנשיא ריבלין באו"ם, הערבצילום: אי־פי

לפני הנאום הודיע ריבלין כי לנוכח האירועים בצפון הוא מקצר את ביקורו בארצות הברית ב-24 שעות "מתוך רצון להיות בישראל עם המשפחות השכולות והפצועים ולעקוב אחר ההתרחשויות מהארץ". זהו השיבוש השני ללוח הזמנים המתוכנן של הביקור, לאחר שסופת השלגים הביאה לביטול או דחיית האירועים שריבלין היה אמור להשתתף בהם ביום שלישי.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון קיבל את פניו של ריבלין בחום וכינה אותו "קול חיוני ולעתים בודד למען הסובלנות". הוא הוסיף כי "האנטישמיות נותרה אלימה ויהודים עדיין נרצחים רק משום שהם יהודים". לדבריו, "עוד לא מצאנו את תרופת הנגד לרעל שהוביל לרצח עם לפני שבעים שנה".

הטקס, שבו השתתפו גם מספר נציגים אחרים לאו"ם, כלל גם עדות אישית מפורטת של ניצולת השואה יונה לקס על העינויים המחרידים שעברה יחד עם אחותה התאומה מרים בידי ד"ר מנגלה באושוויץ. יושב ראש יד ושם אבנר שלו שהיה אמור להשתתף בטקס כאשר זה נועד להיערך ביום שלישי, נשא נאום שהוקרן בווידאו. "השואה מסרבת להפוך להיסטוריה", אמר שלו, בשל אחד המסרים העיקריים שלה: "המהירות והקלות שבהן ניתן לבצע רצח עם".

בנאומו תיאר ריבלין את רצח היהודים כ"השמדה שיטתית, אכזרית, חולנית ורצחנית. ששה מיליון, שליש מבני עמנו, בהם כמיליון וחצי ילדים; נהרגו, נטבחו, הומתו בגז, נקברו חיים, נשרפו ומתו ברעב, בצמא, ממחלות, ומכל מיני מיתות משונות, בפשע המחריד ביותר שבוצע אי-פעם בתולדותיה של האנושות".

עם זאת, נאומו של ריבלין היה יותר אוניברסליסטי במהותו מאלה שבדרך כלל מושמעים על ידי נציגים ישראלים והתמקד בצורך למנוע רצח עם באשר הוא. הנשיא אמר שהאו"ם הוקם במטרה מפורשת למנוע רצח עם, אך במקרים רבים מדי לא עמד ביעדו. הוא קרא לארגון לפעול להגדרת ויישום "קווים אדומים" נגד מעשים של רצח עם ברחבי העולם, אך גם קרא לחדול מ"ההוזלה ומהשימוש הציני הפסבדו־אובייקטיבי שנעשה ברטוריקה של זכויות אדם, ובמושגים כמו 'רצח עם', לצרכים פוליטיים" נגד ישראל. ריבלין הזכיר את החלטת "הציונות היא גזענות" משנת 1975 שבוטלה בינתיים, ואמר: "השוואות מופרכות מסוג זה, שאנו כישראלים חשופים להן כל העת (ובתוכן הניסיון לקשור בין ישראל לרצח עם, ורק לאחרונה, שוב, עם פשעי מלחמה), לא רק שהן מבלבלות שותף עם אויב; אלא שהן מחבלות ביכולתו של הבית הזה ללחום באפקטיביות בתופעת הג'נוסייד".

לאחר מכן השתתף ריבלין, יחד עם המזכ"ל באן ומרים אדלסון, אשתו של המיליארדר שלדון אדלסון, בפתיחת תערוכה של מוסד יד ושם – שמשפחת אדלסון היא התורמת הגדולה שלו — שתוצג במרכז האו"ם תחת הכותרת "השואה – כיצד הדבר היה אפשרי מבחינה אנושית?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ