ראש המוסד לשעבר: נתניהו פוגע בנכס החשוב ביותר - היחסים עם ארה"ב

מאיר דגן מתח ביקורת חריפה על רה"מ והזהיר כי התעקשותו לנאום בארה"ב מבליטה את הפגיעה ביחסים עם ארה"ב. דגן הזהיר עוד כי נתניהו ובנט מובילים את ישראל למדינה דו לאומית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן מתח היום (רביעי) ביקורת חריפה על תפקודו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועל תוכניתו לנאום בפני הקונגרס האמריקאי - תוכנית שיצרה משבר חמור ביחסים עם ארה"ב. בין היתר הזהיר כי מדיניותם של נתניהו ושל יו" ר מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט מובילה את ישראל למדינה דו-לאומית.

דגן, ששוחח עם העיתונאית אילנה דיין ביום עיון של עמותת אריאל שרון למנהיגות במוזיאון תל אביב, אמר בין היתר כי אין כל תועלת בנסיעה של נתניהו לארה"ב. הביקורת של דגן מגיעה לאחר תגובה חריפה של הממשל האמריקאי על ההחלטה של נתניהו להגיע לנאום בהזמנת יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר מבלי לשתף את הבית הלבן במגעים. 

הנשיא ברק אובמה ושר החוץ ג'ון קרי החליטו להימנע מפגישה עם ראש הממשלה נתניהו בעת ביקורו וגורמים בממשל מתחו ביקורת חריפה על ההחלטה. היום הסביר אובמה לסי-אן-אן כי החליט שלא להיפגש עם נתניהו מפני שפגישה כזו שבועיים לפני הבחירות בישראלי אינה ראויה. אבל הביקורת נשמעה גם מגורמים כמו פרשנים של רשת פוקס, שנחשבים למתנגדים נחרצים של אובמה. הסערה סביב ההזמנה פגעה גם בתמיכה של גורמים במפלגה הדמוקרטית בסנקציות נוספות.

מאיר דגןצילום: מוטי מילרוד

"עמדתו של ראש הממשלה מוכרת לאמריקאים", נראה דגן אומר בסרטון שפורסם באתר ynet. הוא סיפר עוד כי ארה"ב שיתפה את ישראל בדיונים רבים סביב המשא ומתן עם איראן. "אני לא חושב שאם הוא יבוא וייתן נאום בקונגרס זה ישנה את דעתו של הנשיא האמריקאי", אמר והוסיף כי גם על הקונגרס נתניהו לא ישפיע.

כשדיין שאלה אותו למה נתניהו נוסע השיב "זאת לא השאלה היחידה שהייתי מעלה לגבי ראש הממשלה. אני לא חושב שעמדתו של ראש הממשלה עומדת לשנות כהוא זה בעניין הזה. להיפך היא מבליטה בעיני את הפגיעה הכי חמורה בביטחון ישראל. הנכס האסטרטגי הכי חושב שיש לנו - מערכת היחסים המיוחדת עם האמריקאים".

דיין שאלה את דגן אם הוא חושב שפעולותיו של ראש הממשלה מזיקות והוא השיב, "אני חושב שהוא מביא אותה לידי הקצנה ולידי מציאות שבה עשויים להיגבות מאיתנו מחירים בעתיד שהם יהיו בלתי נסבלים מבחינתה של מדינת ישראל".

כשנשאל אם הוא סומך על ההנהגה הנוכחית של ישראל דגן השיב: "לא אני לא סומך. אני חושב שראש הממשלה ובנט מובילים את מדינת ישראל להפוך למדינה דו לאומית - דבר שהוא נראה לי אסון".

דגן שיתף אנקדוטה ביקורתית נוספת מניסיונו עם ראש הממשלה נתניהו. "יום אחד ראש הממשלה ביבי נתניהו שואל 'למה אתה לא מרצה אותי', אמרתי תפקידי לא לרצות אותך. תפקידי להביא לך את הדברים שאני חושב שראש ממשלה צריך לדעת. בסוף הוא שואל אותי אבל אתה כפוף אלי. אמרתי כן, אני כפוף אליך אבל הנאמנות שלי היא למדינת ישראל".

גורמים בסביבתו של ראש הממשלה מסרו ל-ynet בתגובה כי הסכנה האסטרטגית שעלולה להיגרם למדינת ישראל מהסכם שיאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני, מחייב את ראש הממשלה להשמיע את עמדתה של מדינת ישראל ולהתריע על הסכנה מחתימת הסכם שמסכן את ביטחונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ