קצין וחייל נהרגו בגבול הצפון מירי נ"ט של חיזבאללה

כוח גבעתי נפגע כאשר סייר לאורך הגבול בכלי הרכב לא ממוגנים שבעה חיילים נפצעו באורח קל ובינוני פצצות מרגמה נורו לאזור החרמון, טיל נ"ט פגע בבית בכפר רג'ר חיזבאללה העביר מסר לישראל דרך האו"ם: לא מעוניינים בהמשך ההסלמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רס"ן יוחאי קלנגל וסמ"ר דור חיים ניני

קצין וחייל צה"ל נהרגו אתמול בפיגוע של חיזבאללה סמוך לגבול עם לבנון. רס"ן יוחאי קלנגל, מפקד פלוגה בגדוד צבר של חטיבת גבעתי, וסמל ראשון דור חיים ניני, לוחם בפלוגה, נהרגו מירי טיל נ"ט לעבר כלי הרכב שבו נסעו אתמול באזור הכפר רג'ר. שבעה חיילים נוספים נפגעו קל עד בינוני, וחיזבאללה לקח אחריות על הפיגוע. 

חרף האירוע אתמול, ישראל וחיזבאללה אינם מתכוונים להמשיך ולהסלים את המתיחות. במערכת הביטחון בישראל מתרשמים כי חיזבאללה רואה בירי הטילים תגובה מספקת להתנקשות בששת פעיליו ובגנרל האיראני בשטח סוריה ב–18 בינואר. חיזבאללה העביר אמש מסר לישראל, באמצעות צבא לבנון ודרכו לכוח יוניפי"ל של האו"ם, שלפיו אינו מעוניין בהמשך ההתכתשות. ישראל עדיין שומרת לעצמה זכות תגובה על ההתקפה — מעבר לירי הארטילרי ולתקיפה ממוקדת של חיל האוויר מיד לאחר הירי — אולם נראה שגם היא תבקש להימנע מהסלמה ניכרת. בד בבד, ייתכן עדיין כי מדי פעם יתחדש הירי של רקטות לגולן משטח סוריה, כפי שאירע שלשום.

מתחקיר ראשוני שערך צה"ל התברר כי מפקדי גדוד צבר, שהוקפץ לגזרת הר דב לשמש כוח כוננות, ביקשו לערוך סיור מפקדים באזור ההר. הכוח מגבעתי, שנסע בשני ג'יפים צבאיים ובשני כלי רכב מסוג "איסוזו די־מקס", החל לטפס לכיוון ההר, כאשר הוא נוסע בכביש הסמוך לגדר ההיקפית שנבנתה לאחר יציאת צה"ל מלבנון בשנת 2000, בין נחל בניאס להר דב. 

לאחר שעברו כ-250 מטרים, הורה לכוח מפקד החטיבה המרחבית 769, אל"מ דן גולדפוס, לשוב לאחור. 

לפי קצינים בצבא, הנימוק להחלטה לסובב את הכוח נעוץ ברצון להמשיך ולערוך תדריכים והכנות. בעת שנסעו בחזרה, פנו כלי הרכב שמאלה לכיוון כביש 99, שם האטו לפני מחסום צבאי, שהוצב בגזרה דווקא בשל ההיערכות לפיגועים באזור. אז נפתחה לעברם אש מלבנון: תחילה נורה לעבר אחד מכלי הרכב מסוג "די־מקס" טיל נ"ט מדגם "קורנט", שפגע פגיעה ישירה. מפקד הפלוגה קלנגל והלוחם ניני נהרגו כתוצאה מכך. 

אף שכלי הרכב שנפגע לא היה ממוגן ירי, בצבא טוענים כי אין זו שגיאה בהפעלת הכוחות בשטח משום שהקורנט מסוגל לחדור גם כלים משורינים. עם זאת, בפיקוד הצפון תיבדק השתלשלות קבלת ההחלטות שאפשרה את מעבר השיירה במקום, באזור קרוב יחסית לגבול. בעקבות הירי, יתר החיילים והמפקדים שהיו בכלי הרכב הנוספים יצאו מהם. אז, לפי התחקיר הצבאי, נורה לאזור מטח של ארבעה טילי קורנט. באותו זמן שהו בסמוך למחסום הצבאי, המרוחק פחות משני קילומטרים מהגבול, ארבעת כלי הרכב הצבאיים ומכונית נוספת של אזרח מהמקום. 

ירי הטילים אתמול נעשה משטח לבנון, סמוך לחלקו הצפוני של הכפר רג'ר, המרוחק מאזור התקרית כקילומטר וחצי. זמן קצר לאחר הפגיעה בכלי הרכב התקבל בצבא דיווח על פגיעה ישירה בבית ברג'ר. בצבא סברו תחילה כי מדובר בנפילת פצצת מרגמה, אך בהמשך התברר כי אחד הטילים פגע בשוגג בבית בצדו הישראלי של הכפר.

בעקבות הירי הגיב צה"ל באש לעבר כמה אזורים בדרום לבנון. כמאה פגזי ארטילריה נורו, ובצה"ל השיבו גם בירי טנקים. חלק מהיעדים שהופצצו, כך לפי קצין בצבא, היו של עמדות נ"ט ייעודיות של חיזבאללה. אחת מהפצצות שירה צה"ל לעבר לבנון הביאה לפגיעה של חייל מכוח יוניפי"ל, אזרח ספרד, שנהרג. בצבא אמרו כי על אף שנסיבות הפגיעה עדיין אינן ברורות, הם מצרים על המקרה. 

כשעה לאחר חילופי האש באזור רג'ר, נפתחה אש נוספת, הפעם לעבר מוצבי הר דב והחרמון. פצצת מרגמה נחתה בסמוךלאחד המוצבים בחרמון. איש לא נפצע ולא נגרם נזק. בעקבות הירי, הוחלט בפיקוד הצפון לפנות את אתר החרמון, בו שהו באותה העת כ-450 מטיילים. 

הפיגוע אתמול מגיע לאחר כמה ימי כוננות ומתיחות בגבול הצפון. בלילה, בעקבות ירי הרקטות מסוריה שאירע ביום שלישי, תקף חיל האוויר כמה עמדות ארטילריה של הצבא הסורי. בצה"ל הוסיפו בתקופההאחרונה כוחות שריון, חי"ר וארטילריה לאזור הצפון, וכן פרשו סוללות כיפת ברזל באזור הצפון. אתמול, לאחר פיגוע הירי, איימו בצבא תחילה כי תגובת האש המיידית לאחר הפיגוע "היא לא בהכרח התגובה האחרונה של צה"ל". אולם אמש כבר אמר דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, כי בצה"ל מבינים את שיקול הדעת שנדרש בשעות אלו, וכי הם "נמצאים במוכנות גבוהה אם נידרש להפעיל את הכוח". בעקבות הפיגוע, הגיע הרמטכ"ל, בני גנץ, לערוך הערכת מצב בפיקוד הצפון בצפת. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס אמש הערכת מצב ביטחונית בקריה בהשתתפות גנץ, ראש השב"כ יורם כהן ואנשי ביטחון נוספים. בפתח הדיון אמר נתניהו: "מי שעומד מאחורי ההתקפה היום ישלם את מלוא המחיר. זה זמן איראן מנסה באמצעות חיזבאללה להקים חזית טרור נוספת נגדנו מרמת הגולן. אנחנו פועלים בתקיפות ובאחריות נגד הניסיון הזה. ממשלת לבנון ומשטרו של אסד שותפים באחריות להשלכות של ההתקפות שיוצאות משטחם נגד מדינת ישראל. בכל האירועים הללו, המשימה שלנו היא להגן על מדינת ישראל. השיקול היחיד שעומד לנגד עיננו הוא ביטחון מדינת ישראל וביטחון אזרחי ישראל. כך פעלנו וכך גם נמשיך לפעול". 

שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר אתמול בפגישה עם שר החוץ של סין בבייג'ין כי "יש לשנות את הגישה שבה נקטה ישראל עד היום ולהגיב על ירי של טילים לעבר שטחנו הריבוני בצורה קשה מאוד ולאפרופורציונלית, כפי שהיו מגיבות סין או ארה"ב לאירועים דומים". השר ליברמן אמר לעמיתו הסיני כי הוא "מצפה שישראל תקבל תמיכה מידידותיה בעולם לתגובה כזו, כחלק מכך שהעולם כולו צריך לאמץ גישה חדשה להתמודדות עם הטרור, גישה שתהיה קשה וחמורה ולא תסבול פרובוקציות כמו אלו שראינו היום מחיזבאללה".

השר גלעד ארדן אמר אמש לחדשות 2 כי "החשבון עדיין פתוח, עלינו להגיע אל מי שביצע את הפיגוע הזה. זו לא העת לבצע תחקירים, הם יתבצעו ויופקו לקחים ככל שיש מה להפיק, צריך להמשיך ולשמור על מה שמערכת הביטחון ממליצה לנו. יש כל הזמן ניסיון לשנות כאן את המאזן, האיראנים מקימים חזיתות, פעם בצפון ופעם בדרום בצורת עזה, אבל מדינת ישראל מוכיחה פעם אחר פעם שהיא מתמודדת עם הכל. הוכחנו שאין לנו שום רתיעה, כולל מבצעים קרקעיים, אם צריך". 

לדברי יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, "המערכות תפקדו מאוד יפה, גם צה"ל וגם הגורמים האזרחיים. גם חיזבאללה וגם נסראללה צריכים לדעת שהעובדה שיש כאן בחירות לא תגרום לאף אחד להיכנס לעימות. ביטחון ישראל הוא לא שנוי במחלוקת וכשיש מאבק בטרור אני לא משחק את המשחק הפוליטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ