צה"ל ממגן את הכביש לרג'ר והציב במקום בטונדות

שר הביטחון יעלון הגיב לביקורת על כך שכלי הרכב שנפגעו בתקרית לא היו ממוגנים: "לא היה עניין לנסוע ברכב ממוגן". צה"ל חידש את החפירות לזיהוי מנהרות חיזבאללה ביישוב זרעית

גילי כהן
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
גילי כהן
נעה שפיגל

צה"ל החל היום (חמישי) למגן את כביש הגישה לכפר רג'ר סמוך לגבול לבנון והציב במקום בטונדות, זאת לאחר מירי טיל נ"ט לעבר כלי הרכב הלא ממוגן שבו נסעו באזור. במקביל, צה"ל חידש את החפירות שהחלו אתמול לזיהוי מנהרות חיזבאללה ביישוב זרעית. מדיווחים בדרום לבנון עולה כי השקט נשמר בגבול, וכוחות צבא לבנון ויוניפי"ל מסיירים לאורכו. 

אזור התקרית מרוחק כשני קילומטרים מקו הגבול עם לבנון, ובמקום נוסעות מכוניות צבאיות ופרטיות של תושבי המקום. בעקבות הכוננות באזור, הוחלט בפיקוד הצפון לפני עשרה ימים להציב מחסום בכביש הגישה, המאפשר רק לתושבי הכפר ולרכבי צבא להמשיך ולהגיע לקרבת רג'ר ולמעשה להתקדם לכיוון הגבול. בצה"ל הזיזו היום את המחסום אל צומת הטנק המוביל מכביש 99 לכיוון הכפר. 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי ישראל קיבלה דרך יוניפי"ל מסרים מחיזבאללה, כי מבחינת הארגון האירוע הסתיים, אולם הוסיף כי "אינני יודע להגיד אם האירועים מאחורינו, צה"ל דרוך וערוך לכל התפתחות". יעלון התייחס היום בריאיון לרשת ב' גם לביקורת בדבר כלי הרכב הלא ממוגנים, ואמר כי מדובר "בנסיעה מנהלתית" באזור בו נוסעים גם אזרחים, ועל כן לא היה מקום להשתמש בכלים ממוגנים. "במקרה הזה לא היה עניין של לנסוע ברכב ממוגן", לדבריו. 

אזור הכפר רג'ר בגבול לבנון, הבוקרצילום: אי־פי

סיקור נרחב:  ■  ■ 

בצבא מתכוונים לערוך תחקיר לבחינת התקרית, ולבחון בין היתר את התנהלות הכוח, שהוקפץ לגזרה רק באותו היום. מתחקיר ראשוני שערך צה"ל כוח גבעתי שנפגע באזור רג'ר נסע ברכבים צבאיים שלא היו ממוגנים, והתכוון לעלות איתם לסיור במוצבי הר דב. מפקד החטיבה המרחבית הורה להחזיר את כוח גבעתי חזרה, אך לפי קצינים בצבא הדבר היה בשל רצונו להמשיך ולערוך תדריכים בבסיס. המפקדים שהיו בסיור ירדו מהר דב ויצאו לכיוון כביש המוביל אל הכפר רג'ר.

בצבא טוענים כי אין להסיק כבר כעת כי נסיעת הכוח בכלי רכב לא ממוגן היא תקלה מבצעית. לדברי קצין בפיקוד הצפון, מדי יום נוסעים בדרך הגישה למוצבי הר דב בכלי רכב המוגדרים כ"מנהלתיים", כלומר כאלו שאינם ממוגנים. "מי שרוצה לירות בסוך טיל נ"ט לעבר שטח ישראל - קו הראייה מאפשר את זה", טען קצין בכיר בצבא. "אני לא חושב שיש לזה כל כך משמעות לסוג הרכב שעליו הם נסעו, ואנחנו כמובן נבדוק את הדברים. אנחנו מתחקרים את האירוע ונראה את ההתנהלות של הכוח". 

במקביל, צה"ל חידש את החפירות שהחלו אתמול לזיהוי מנהרות חיזבאללה ביישוב זרעית.  שבגבול לבנון לאיתור מנהרות שייתכן ונחפרו על ידי חיזבאללה לתוך שטח ישראל. תושבים בזרעית טוענים כי בשנים האחרונות, לאחר מלחמת לבנון השנייה ב-2006, קמו מעברה השני של הגדר מבנים "משונים למראה" שלא היו שם קודם לכן. לדבריהם, המבנים הוקמו במרחק של כ-450 מטרים בלבד מהגדר. בצבא אמרו אתמול כי אין זו הפעם הראשונה בה נבדקות תלונות של תושבים בסוגיה. 

אתמול נהרגו רס"ן יוחאי קלנגל, מפקד פלוגה בגדוד צבר של חטיבת גבעתי, וסמל ראשון דור חיים ניני, לוחם בפלוגה, נהרגו מירי טיל נ"ט של חיזבאללה לעבר כלי הרכב שבו נסעו באזור הכפר רג'ר. שבעה חיילים נוספים נפגעו קל עד בינוני, וחיזבאללה לקח אחריות על הפיגוע. בתגובה לירי חיזבאללה, צה"ל פתח באש לעבר כמה אזורים בדרום לבנון. כמאה פגזי ארטילריה נורו, ובצה"ל השיבו גם בירי טנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ