תושב כפר יסיף מואשם שהתגייס והתאמן בארגון ג'בהת א-נוסרה בסוריה

לפי כתב האישום, אמין סנובר הסתנן לסוריה מטורקיה, עבר שיעורי נשק והכנת חומרי נפץ ואף נידון שם לימי מחבוש במערה על עבירת משמעת שביצע. הוא נעצר בתחילת החודש עם שובו ארצה

נעה שפיגל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
גילי כהן

פרקליטות מחוז חיפה הגישה הבוקר (חמישי) כתב אישום נגד אמין סנובר בן 23 מכפר יסיף בעבירות של אימונים צבאיים אסורים, חברות בהתאחדות בלתי מותרת, ביצוע עבודה ומתן שירות בשביל התאחדות לא מותרת ושיבוש מהלכי משפט. מכתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה עולה כי ביולי האחרון יצא סנובר לטורקיה כדי להסתנן לסוריה בצורה בלתי חוקית. בסוריה הגיע למחנה אימונים וליחידה בארגון המורדים החמושים בשם "אנסאר א-שאם" ושהה שם כשבועיים, במטרה לחבור לארגון "ג'בהת א-נוסרה", שהוכרז בישראל כהתאחדות בלתי מותרת בספטמבר האחרון. 

בתחילת אוגוסט חבר סנובר לארגון ומאז פעל כחבר: ביצע שמירות על המטה והמחנה הצבאי של הארגון בעודו חמוש, קיבל מדים, התאמן, השתתף בפעילויות וביצע שירותים לארגון. לפי הודעת השב"כ, האימונים שעבר במטות הארגונים כללו "שיעורים עיוניים ומעשיים, בין השאר בנשק, בהכנת חומר נפץ למטענים ואימוני כושר גופני". בזמן שירותו הוא אף נידון לעונש על עבירת משמעת שביצע וריצה חמישה ימי מחבוש במערה.

סנובר בדיון להארכת מעצרו בבית המשפט בחיפה, בשנה שעברה
סנובר בדיון להארכת מעצרו בבית המשפט בחיפה, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

בכתב האישום מפורטות מספר פעולות שעשה סנובר בארגון, בהם פריקת פצמ"רים ממשאית ויציקת חומרי נפץ לקופסאות. ב-2 בינואר השנה שב סנובר לארץ ונעצר בנתב"ג. לפי כתב האישום, טרם חזרתו לארץ, לאחר שחשד שאמצעי התקשורת שלו מבוקרים על ידי רשויות הביטחון, הוא "מחק תכנים והתכתבויות מתקופת היותו בסוריה, הנחה את בני משפחתו למחוק את ההתכתבויות עמו, וכן השמיד פלאפון וכרטיס סים בהם עשה שימוש בתקופת היותו בסוריה, בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי כנגדו או להביא לידי עיוות דין". 

סנובר הודה בחקירתו בשב"כ כי יצא בתחילת יולי לטורקיה ומשם המשיך לסוריה במטרה להצטרף לארגונים הלוחמים כנגד משטרו של בשאר אסד. הגשת כתב האישום נגדו התאפשרה לאחר שהתגבשה תשתית ראייתית בחקירה משותפת של שירות הביטחון הכללי וימ"ר מחוז חוף (מחלק מיעוטים). הפרקליטות ביקשה להשאיר את סנובר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. 

עורך הדין נמיר אדלבי המייצג את סנובר אמר כי לדעתו מדובר בכתב אישום "מנופח מעבר לכל פרופורציה". עוד הוסיף עו"ד אדלבי כי "זה בחור צעיר שנסע לסוריה דרך טורקיה על דעת עצמו מבלי שהיה לו כל קשר עם אחרים שנעצרו או נחקרו בפרשות דומות בתקופה האחרונה. לאחר ששהה שם מספר חודשים, ההתנהלות שם לא היתה לרוחו והוא החליט לחזור. אין לו שום רקע ביטחוני והוא לא פגע בשום דרך בביטחון המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ