לאחר חודשים של הקפאה: פורסמו מכרזים למאות יחידות דיור בהתנחלויות

בחודשים האחרונים לא קודמו תוכנויות בנייה בשל חששו של נתניהו מתגובה אמריקאית זועמת. במסגרת המכרז של משרד הבינוי ייבנו כמאה דירות בקרית ארבע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הבינוי פרסם הבוקר (שישי) מכרזים לבניית 450 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות, זאת לאחר תקופה ארוכה של הקפאה שקטה. חלק מהבתים ייבנו בהתנחלות החדשה, מגרון מזרח.

מהמכרזים שפורסמו עולה כי בגבעת החרסינה שבקרית ארבע יבנו שלושה מתחמים של בנייה רוויה, בהם 102 יחידות דיור. באלפי מנשה יוקמו 78 יחידות דיור צמודות קרקע, באלקנה ייבנו 156 יחידות דיור ובמגרון מזרח, הסמוכה לאדם, ייבנו 114 יחידות דיור. מגרון מזרח היא שכונה חדשה, שנולדה כחלק מהסכם מגרון המקורי, לפיו יתפנו תושבי המאחז שנבנה על קרקע פרטית פלסטינית למתחם חדש ממזרח לאדם. תושבי השכונה הפרו את ההסכם, ובסופו של דבר נבנה להם מתחם חלופי, קרוב יותר למגרון. למרות זאת המשיכה המדינה לפתח את האזור, וכעת הם משווקים במקום מתחם של בנה ביתך, כמו גם יחידות דיור.

בנייה באריאל ב-2010צילום: ניר כפרי

בחודשים האחרונים לא פורסמו מכרזים לבנייה ולא אושרו תוכניות, זאת בשל חששו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מתגובה אמריקאית זועמת. בשבוע שעבר פורסמו מכרזים למתחמים מסחריים ותיירותים בעמנואל ובמעלה אדומים, וכעת מתפרסמים מכרזים אלו.

מלבד המכרזים שפורסמו בגדה המערבית, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים הפקידה היום גם תוכנית להקמת 93 יחידות דיור בשכונת גילה שבדרום ירושלים, מעבר לקו הירוק. התוכנית אושרה בעבר, אך נתקעה במשך כמה שנים בשל בעיות בעליות על הקרקע ועתה פורסמה כתוכנית איחוד וחלוקה. 

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, אמר בתגובה כי "המכרזים הם מחטף שלפני הבחירות בהובלת שר הבינוי וראש הממשלה שמנצלים כל דקה כדי ליצור עבודות בשטח ולעצור כל פתרון מדיני".

משרד הבינוי מסר בתגובה לטענות שלום עכשיו כי "השיווקים ביהודה ושומרון הינם שיווקים חוזרים של מכרזים ששווקו בשנה האחרונה ונכשלו. מכרזים שנכשלו משווקים באופן אוטומטי בחזרה על ידי גורמי המקצוע ברשות מקרקעי ישראל״. 

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, האשימה כי פרסום המכרז בעיתוי הנוכחי מתוזמן לקמפיין הבחירות בימין. "המשך הבנייה הוא ניצול תקופת הבחירות והנחת מטען חבלה לסיכול כל סיכוי להסדר מדיני", אמרה גלאון. "ממשלת ביבי-בנט הקיצונית יודעת שעל-פי תפיסת הממשל האמריקאי והאיחוד האירופי המשך הבנייה בהתנחלויות מנוגדת לחוק הבינלאומי, אך ממשיכה לסכל כל מאמץ כדי לקבוע עובדות בשטח בניגוד לאינטרס הקיומי של ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ