ספרד: נתניהו הסכים לחקירה משותפת של האירוע בו נהרג חייל יוניפי"ל הספרדי בגבול הצפון

רה"מ שוחח עם מקבילו הספרדי, מריאנו רחוי, והביע תנחומים על מות החייל בחילופי האש בין ישראל וחיזבאללה. בלשכת נתניהו אומרים כי מערכת הביטחון סיכמה על חקירה משותפת עם יוניפי"ל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר היום לעמיתו הספרדי, מריאנו רחוי, וסיכם עמו על קיומה של חקירה משותפת לצה"ל ולצבא הספרדי סביב נסיבות מותו של החייל הספרדי בכוחות יוניפי"ל בדרום לבנון במהלך חילופי האש בין ישראל וחיזבאללה ביום רביעי האחרון. כך אמרו בלשכתו של ראש ממשלת ספרד.

מלשכת ראש ממשלת ספרד נמסר כי נתניהו הביע תנחומים וצער על מותו של החייל הספרדי והודה לרחוי על נוכחות החיילים הספרדים בכוח יוניפי"ל. רחוי מצידו הביע תנחומים על מותם של שני החיילים הישראלים מאש החיזבאללה. גורמים מלשכת ראש הממשלה בירושלים אמרו כי התנהלה שיחת תנחומים בין ראשי המדינות, ובמהלכה עדכן נתניהו את עמיתו כי מערכת הביטחון סיכמה לבצע חקירה משותפת של האירוע עם יוניפי"ל. 

השיחה בין נתניהו לרחוי היתה שיאם של מאמצי הרגעה שמבצעת ישראל מול הממשלה במדריד מאז מותו של החייל הספרדי. שר החוץ הספרדי, חוזה מנואל גרסיה מרגאיו, הודיע עוד ביום רביעי כי ארצו דורשת מהאו"ם לבצע חקירה מהירה ומקיפה של האירוע והטיל את האחריות למותו של החייל הספרדי על ישראל. בירושלים מעוניינים להימנע ממשבר עם ספרד לאור התפקיד המרכזי של חייליה במסגרת יוניפי"ל וגם כיוון שהחל מתחילת ינואר ובשנתיים הקרובות תהיה ספרד חברה במועצת הביטחון של האו"ם ותצביע על סוגיות רבות שנוגעות לישראל.

כוחות יוניפי"ל בגבול לבנון, אתמולצילום: רויטרס

אתמול (יום חמישי) שוחח שר הביטחון משה (בוגי) יעלון עם שר ההגנה הספרדי, פדרו מורנס, ומסר תנחומים למשפחת החייל ולעם הספרדי. יעלון אמר לעמיתו הספרדי כי חיזבאללה הוא שיזם וביצע את ההתקפה על כוחות צה"ל באמצעות ירי טילי נ"ט. הוא הוסיף כי כאשר צה"ל השיב אש נפגע החייל הספרדי שהיה מוצב בעמדה שהייתה ממוקמת בין שני הצדדים. "אנו חוקרים את המקרה ואת הירי ממנו נהרג החייל הספרדי ונשתף פעולה עם יוניפי"ל ועם הקצינים הספרדים כדי לקבל תשובה ברורה על נסיבות המקרה. כשיסתיים התחקיר נחלוק אתכם את תוצאותיו", אמר יעלון למורנס.

ביום רביעי, זמן קצר אחרי אירוע הירי, התקשר שר החוץ ליברמן לעמיתו הספרדי מרגאיו, הביע צער על מותו של החייל הספרדי והטיל את האחריות לאירוע על חיזבאללה ועל ממשלת לבנון. מרגאיו אמר לליברמן שספרד מבקשת שישראל תשתף פעולה באופן מלא עם החקירה שיקיים יוניפי"ל סביב נסיבות מותו של החייל הספרדי. אתמול (יום חמישי) נפגש סגן שר החוץ צחי הנגבי עם שגריר ספרד בישראל והעביר גם באמצעותו מסרי הרגעה זהים וכך גם שגריר ישראל במדריד אלון בר ששוחח עם שר החוץ הספרדי בנושא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ