בית המשפט במצרים הכריז על הזרוע הצבאית של חמאס כארגון טרור

א-סיסי: אנחנו במאבק אכזרי, קשה וממושך נגד ארגוני הטרור בסיני. מקורב לחמאס: "מצרים לא תתקבל יותר כמתווכת למול ישראל"

ג'קי חורי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
רויטרס

בית משפט במצרים הודיע היום (שבת) על הכנסת הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, לרשימת ארגוני הטרור במדינה. בנוסף, קרא בית המשפט להטיל על הזרוע הצבאית של הארגון חרם. ההחלטה התקבלה בערכאה נמוכה, בתגובה לעתירה של עו"ד פרטי.

בתגובה להחלטת בית המשפט, אמר מקור המקורב לגורמים בזרוע הצבאית של הארגון כי חמאס לא יקבל יותר את מצרים כמתווכת בינו לבין ישראל. קהיר תיווכה בשנים האחרונות בין ישראל לבין חמאס בזמן העימותים הצבאיים ברצועה, וסייעה להגיע להסכם הפסקת האש שהוביל לסיומו של מבצע צוק איתן בקיץ האחרון.

מאז הדחתו של הנשיא הקודם מוחמד מורסי מנהל הממשל המצרי עם הארגון קשר מודיעיני בלבד מול סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק. במארס האחרון אסר בית המשפט לעניינים דחופים בקהיר על פעילות התנועה בתחומי המדינה וקרא להחרים משרדים ששייכים לה.

רכב שהוצת על ידי תומכי האחים המוסלמים, השבוע בקהירצילום: אי־אף־פי

ההערכות במצרים הן שהחלטת בית המשפט הושפעה מאוד מהאווירה הציבורית הקשה אחרי סדרת הפיצוצים בצפון סיני בלילה שבין חמישי לשישי. נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, האשים את תנועת האחים המוסלמים במצרים, אליה קשור חמאס, באחריות לאירועים בהם נהרגו לפחות 32 בני אדם, רובם אנשי כוחות הביטחון המצריים. עם זאת, ארגון אנסאר בית אל-מקדס, שנשבע אמונים למדינה האסלאמית (דאעש), נטל עליה בינתיים אחריות.

בתנועת חמאס גינו את החלטת בית המשפט, והדגישו שהם מתנגדים לכל ניסיון להפנות אצבע מאשימה כלפי הזרוע הצבאית של הארגון בטענה להתערבות בענייניה הפנימיים של מצרים. בהודעה שפרסם הארגון נמסר כי "מדובר בהחלטה פוליטית מסוכנת שמשרתת את ישראל". לפי הודעת הזרוע הצבאית של חמאס, היא מהווה "הכתובת לכל עימות מול ישראל והיא סמל להערכה ולכבוד".

בעקבות הפיגוע הודיע הנשיא מוחמד א־סיסי על הקמת מפקדה משותפת למלחמה בטרור, שתפעל בשטח שממזרח לתעלת סואץ. א־סיס קטע את ביקורו באתיופיה, ושב לקהיר, שם ניהל ישיבת חירום עם המועצה הצבאית העליונה, והורה להגביר את המערכה מול ארגוני הטרור הפעילים בסיני. "המאבק יהיה קשה, חזק ואכזרי והוא יקח זמן רב", אמר הנשיא בנאום ששודר בטלוויזיה המצרית בתום הפגישה.

"אנחנו במלחמה קשה עם הארגונים הרדיקאלים. לא נמסור את סיני לארגוני הטרור, לא נעזוב את סיני. או שסיני תהיה למצרים — או שנמות". א־סיסי כיוון בדבריו גם לארגון האחים המוסלמים, שלדבריו מהווה חממה לכל הארגונים הקיצוניים הפועלים בחצי האי, לרבות אנסאר בית אלמקדס, שנשבע אמונים לדאעש לפני כמה חודשים, ונטל אחריות על הפיגוע הקטלני בסיני בשבוע שעבר.

לפי הדיווחים במצרים, מי שיעמוד בראש המפקדה המשותפת יהיה גנרל אסומה עסקר, שפיקד על הכוחות בדרום סיני ובאזור תעלת סואץ, מנע מארגוני הטרור לפגוע בשיט בתעלה ומנע את גלישת הטרור לדרום סיני ומוקדי התיירות הבינלאומיים. אתמול מסרו מקורות במצרים לרשת אל־ערביה כי מטוסי קרב מצריים תקפו מטרות של קיצונים בחצי האי סיני בתגובה למתקפת הטרור. על פי הדיווח, המטוסים תקפו בדרום א־שייח זוויד וממזרח לאל־עריש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ