ננסי פלוסי: איני יודעת אם רוב המחוקקים הדמוקרטים ינכחו בנאום נתניהו בקונגרס

מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים אף אמרה כי רה"מ יכול לדבר על דאגותיו בנושא האיראני במקומות אחרים: "הוא מופיע לעיתים די קרובות בתוכניות הבוקר של יום ראשון בערוצי הטלוויזיה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הביקורת בקרב הנהגת המפלגה הדמוקרטית בארה"ב על נאומו המתוכנן של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקונגרס ב-3 במארס מסרבת לגווע. למרות מרתון שיחות טלפון שקיים נתניהו עם מחוקקים דמוקרטים בכירים בנסיון לשכנע אותם למתן את הביקורת נגד המהלך המסר שיוצא מבכירי המפלגה בבית הנבחרים ובסנאט הוא קריאה מרומזת לנתניהו לבטל את הנאום.

האמירה החריפה ביותר נשמעה אתמול (שישי) מפי מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים ננסי פלוסי שבתשובה לשאלה לא שללה את האפשרות שמחוקקים דמוקרטים רבים יחרימו את נאומו של נתניהו. "איני יודעת אם חברי בית הנבחרים מהמפלגה הדמוקרטית ינכחו בנאום", אמרה בשולי כינוס מפלגתי בפילדלפיה.

פלוסי עקצה את נתניהו וציינה כי גם אם ברצונו לדבר על דאגותיו בנושא האיראני הוא יכול לעשות זאת במקומות אחרים מאשר ישיבה משותפת של שני בתי הקונגרס. "יש לנתניהו הרבה הזדמנויות לדבר על זה", אמרה. "הוא מופיע לעיתים די קרובות בתוכניות הבוקר של יום ראשון בערוצי הטלוויזיה בארה"ב".

נתניהו בפתיחת קמפיין הליכוד, בתחילת החודשצילום: דודו בכר

המחוקקת הדמוקרטית הבכירה, שבעבר שימשה כיו"ר בית הנבחרים, הבהירה כי נאומו של נתניהו בקונגרס שנוי במחלוקת לא רק בארה"ב אלא גם בישראל. "עם כל הכבוד שבעולם לראש הממשלה ועם כל האהבה בעולם למדינת ישראל, איני יודעת אם אפילו כל הציבור הישראלי תומך בהזמנה הזו שנתניהו קיבל", אמרה.  

הזמנתו של נתניהו בשבוע שעבר לנאום בפני הקונגרס יצרה משבר חמור בין הבית הלבן לבין לשכת ראש הממשלה והכניסה את ישראל אל תוך העימות הפוליטי בין הרפובליקאים לדמוקרטים, ובראשם הנשיא אובמה, סביב המו"מ הדיפלומטי עם איראן. הבית הלבן ובכירים במפלגה הדמוקרטית טענו כי התנהלותו של נתניהו בפרשה היתה לא ראויה.

ביום שישי ניסה נתניהו להמעיט מחשיבות הביקורת שמושמעת נגדו מצד הבית הלבן והמחוקקים הדמוקרטים וניסה לתאר את הבעיות סביב נאומו בקונגרס כטכניות בלבד. בעת שביקר את החיילים שנפצעו שלשום בתקרית בהר דב, התייחס ראש הממשלה לסוגייה ואמר "אפשר לפתור בעיות של פרוצדורה ביחס להופעתי בארה"ב. אבל אם איראן תתחמש בנשק גרעיני זה יהיה הרבה יותר קשה לפתור, וזה הדבר שאנחנו מתנגדים לו וגם מתמקדים בו".

בתוך כך, שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, שרקח את ההזמנה לנאום בקונגרס יחד עם יו"ר בית הנבחרים ביינר ומנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיטש מקונל, ניסה בסוף השבוע להסביר את השתלשלות האירועים והכחיש כי פעל מאחורי גבו של הבית הלבן ומשרד החוץ בוושינגטון.

בתשובות בכתב שהעביר בדואר האלקטרוני לעיתונאי ג'פרי גולדברג מהמגזין "אטלנטיק" הדגיש דרמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא התכוון להפגין זלזול בנשיא אובמה. "ראש הממשלה והנשיא היו חלוקים בדעתם בכמה נושאים אבל ראש הממשלה מעולם לא התייחס לנשיא באופן מכוון בזלזול", ציין דרמר. "אם היו אנשים שהרגישו שככה הוא התנהג, זו כמובן לא היתה כוונתו".

דרמר הטיל על יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר את האחריות על כך שהבית הלבן לא היה מעודכן במגעים לשיגור ההזמנה לנתניהו לנאום בקונגרס. "הבהירו לי שזו אחריותו של יו"ר בית הנבחרים בהתאם לפרוטוקול לעדכן את הממשל", אמר דרמר. "לכן אני חשבתי שזה יהיה לא ראוי מצידי להעלות את הנושא מול הממשל כולל בפגישה שקיימתי עם שר החוץ קרי יממה לפני שיו"ר בית הנבחרים יעדכן אותם. משרדו של יו"ר בית הנבחרים עידכן את הממשל בבוקר היום בו פורסמה ההודעה על ההזמנה, שעתיים לפני הפרסום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ