פרשנות || נסראללה מודיע בנאומו לישראל: איראן לבנון וסוריה — חזית מאוחדת אחת

נאום מזכ"ל חיזבאללה היה צעד נוסף בחילופי המסרים בין ארגונו לישראל. הפעם הוא ביקש להבהיר: כללי המשחק השתנו, חיזבאללה כבר לא מסתיר את איראן

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

נאומו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, שלשום (שישי) בביירות, היה צעד נוסף בחילופי המסרים בין ארגונו לישראל בשבועות האחרונים. בפרקים הקודמים בסאגה, איים נסראללה על ישראל בנאום ב–15 בינואר בפעולות לכל רוחב הגזרה (כלומר, גם משטח סוריה). נאומו נענה כעבור שלושה ימים בהתנקשות המיוחסת לישראל שבה נהרגו ששה פעילי חיזבאללה וגנרל איראני בגולן הסורי. חיזבאללה הגיב במארב הנ"ט למרגלות הר דב, שבו נהרגו ביום רביעי קצין וחייל מחטיבת גבעתי.

כעת בא שוב תור הנאומים. בנאום ממקום המסתור שלו, ששודר על מסכי ענק בעצרת שהתקיימה בביירות לזכר שבעת הרוגי ההתנקשות, ניסה נסראללה לגזור גזירה שווה בין הפעולה לתגובה: ישראל, אמר, הרגה לוחמי אויב באמצעות טילים וכך עשה גם חיזבאללה. בשני המקרים נפגעו שני כלי רכב, באותה שעה ביום. הוא התעלם מההבדל המספרי בהרוגי הצדדים, ממידת הבכירות שלהם ומהסמליות הכרוכה במות בנו של עימאד מורנייה.

העובדה שחיזבאללה ירה לפחות חמישה טילי קורנט אל שיירת גבעתי מעידה כנראה שהארגון חתר למספר רב יותר של נפגעים ישראלים. התגובה המבצעית הנכונה והמהירה של הכוח שהותקף, מרגע שנורה הטיל הראשון, מנעה אבידות גדולות יותר. האיפוק המסוים שנקט חיזבאללה ("יותר מנקמה, פחות ממלחמה", כפי שהוגדרה התגובה בלבנון), התבטא בבחירה במטרה צבאית, בזירה מוכרת ומוגבלת (הר דב) ובהימנעות מניסיון חטיפה, שהשלכותיו לרוב חמורות יותר.

בנאום עצמו בלטו שני מסרים עיקריים. הראשון הוא שבירת כללי המשחק הקודמים, ובעיקר התייחסות — שבפועל ניכרה כבר בנאומי נסראללה לאורך השנה שעברה — לגבול לבנון וסוריה כאל חזית אחת, משותפת, במאבק נגד ישראל. "זכותנו הלגיטימית להתמודד עם התוקפנות הישראלית בכל מקום, בכל עת ובכל דרך... נגמר המשחק של אתם תתקפו ואנחנו נגיב", הדגיש המזכ"ל.

במלים אחרות - חיזבאללה מכריז שהוא חופשי מעתה לפעול כרצונו, ובכל גזרה שיבחר. זה כולל את רמת הגולן (למעשה, רק החלק הצפוני של הגבול הנמצא בשליטת משטר אסד) ואת הר דב. לפי שעה, חיזבאללה לא חידש את התקיפות מערבה משם, לאורך רוב הגבול הלבנוני, מהלך שנמנע ממנו מאז המלחמה ב–2006.

המסר השני, המתחבר לראשון, היא שחזית ההתנגדות — סוריה, איראן וחיזבאללה — מאוחדת. נסראללה טען כי ישראל ציפתה שחיזבאללה יסתיר את נוכחותו ואת נוכחות הגנרל האיראני בגולן, אבל הארגון עשה את ההיפך, משום שהוא גאה בכך. גם נוכחות המשלחת האיראנית בעצרת הזיכרון בביירות הובלטה, בניגוד לעבר. מה שלא נאמר הוא אם תגובת חיזבאללה היא גם תגובתה הסופית של הברית — האם גם איראן רואה במארב הנ"ט תגובה מספקת על מות הגנרל ממשמרות המהפכה?

ישראל טוענת זה חודשים כי איראן וחיזבאללה אחראים לפיגועים נגדה מהגבול הסורי בגולן. תגובתם אחרי ההתנקשות מאוששת את הטענה הזו. אבל אם קיוו בישראל שהריגת הצמרת המבצעית של חיזבאללה בגולן שמיוחסת לה תשים סוף לפיגועים מהגבול, ייתכן שהתוצאה תהיה דווקא הפוכה: יתר נחישות של איראן וחיזבאללה להשתמש בגבול הזה לטרור נגד ישראל. העיתונות הלבנונית מלאה בשבועות האחרונים בדיווחים מפורטים על מהלכי חיזבאללה ומשמרות המהפכה בדרום סוריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ