גנץ בהתבטאות חריגה: נושא המו"מ עם הפלסטינים חשוב מאוד, מניח שימצאו את הדרך להתקדם איתו

שבועיים לפני פרישתו, אמר הרמטכ"ל כי "אין ספק שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שהזירה הצפונית תהיה פעילה"; על סבבי לחימה עתידיים: העוצמות יהיו חזקות מאשר בצוק איתן

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל, , התבטא הבוקר (ראשון) באופן חריג בנושא ואמר כי "אנחנו נמצאים בתקופה מאוד רגישה מבחינת המציאות הפוליטית הישראלית, ואני לובש מדים, אבל אין ספק שהנושא הזה (של המשא ומתן עם הפלסטינים) הוא מאוד חשוב".

שבועיים לפני פרישתו מהתפקיד, אמר גנץ בסקירה אסטרטגית בכנס לזכרו של הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין שחק במרכז הבינתחומי בהרצליה, כי הוא "מניח שימצאו את הדרך להתקדם איתו (עם נושא המו"מ עם הפלסטינים), אבל בנושא הזה, ימים יגידו". הרמטכ"ל הוסיף כי לדעתו "הבריחה של אבו מאזן קדימה יש בה מין הסכנה של הסרת האחריות לצורך להתמודד עם העניין, זה הפרטה של הסיפור הזה לזירה הבינלאומית, יהיה אשר יהיה".

גנץ הוסיף כי הוא אינו סבור שהסכסוך הישראלי הפלסטיני הוא המקור למאבקים נוספים בעולם, כמו בעיראק, ולדבריו, "אין בזה יותר מתירוץ אסטרטגי". "אתה יכול לחשוב שהסכסוכים הם מקומיים, אבל אי אפשר להשאיר אותם לא בטיפול", אמר גנץ. לדבריו, נושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני חשוב לא רק לישראל עצמה, אלא גם לקשריה עם הקהילה הבינלאומית. "בהינתן מאפיינים ואתגרים ביטחוניים כמו שאנחנו מכירים אותם היום, ליכולת של מדינת ישראל להישען בין היתר על שיתוף פעולה בינלאומי יש חשיבות מאוד גדולה".

גנץ התייחס גם למתיחות בצפון בעקבות לישראל בסוריה, בגבול לבנון בשבוע שעבר. "אנחנו בצפון ערוכים ודרוכים, עסקנו בכך בכל סוף השבוע ונמשיך לעסוק בכך. אין ספק שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שהזירה הצפונית תהיה פעילה", אמר הרמטכ"ל. לדבריו, סבלנות מצד חיזבאללה, וכן איסוף מודיעיני, הם שהביאו לגילוי אותה "נקודת תורפה" שגרמה למותו של מפקד הפלוגה המסייעת בגדוד צבר, רס"ן יוחאי קלנגל, ולוחם בפלוגה, סמ"ר דור חיים ניני. ירי הנ"ט, אמר הרמטכ"ל, בוצע במרחק של כמעט 5.5 קילומטרים אל תוך שטח ישראל. לכן לדבריו, צריך לשפר את המענה הביטחוני ליישובי הגבול.

גנץ במרכז הבינתחומי בהרצליה, היוםצילום: עדי כהן צדק

בנוסף, מתח גנץ ביקורת על ההחלטה לסגור את נמל התעופה בן גוריון במהלך הלחימה האחרונה בעזה. "לא היתה סיבה אחת לסגור את שדה התעופה במהלך 'צוק איתן'. המקום תועדף מבחינה הגנתית בצורה בלתי רגילה", אמר. "רק ההחלטה של ארגון התעופה האמריקאי - ותראו איזה אימפקט זה עשה, 'סגרנו את שדה התעופה'". הרמטכ"ל הוסיף כי "מה שהיה בצוק איתן זה לא בעוצמות שיהיו דברים אחרים - הם יהיו יותר גדולים בראייה עתידית". חיזבאללה, אמר גנץ, מחזיק בארסנל רקטות שאין למדינות אחרות בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ