החל מהשנה הבאה: שכר החיילים יוצמד למדד

במקרים שבהם המדד יהיה שלילי, שכר החיילים לא יירד בהתאמה. החיילים קיבלו היום את משכורת חודש ינואר, הגבוהה בכ-25% מזאת שניתנה להם עד כה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

חיילי צה"ל קיבלו היום (ראשון) את משכורת חודש ינואר, הגבוהה בכ-25% מזאת שניתנה להם עד כה. מעתה, ישתכרו לוחמים מדי חודש 1,076 שקלים, תומכי לחימה ירוויחו 784 שקלים ואילו חיילים עורפיים יקבלו 540 שקלים. במקביל, נקבע כי החל מהשנה הבאה, שכרם של החיילים יוצמד החל מהשנה למדד במשק, ויתעדכן מדי שנה. במקרים שבהם המדד יהיה שלילי, שכר החיילים לא יירד בהתאמה.

בתצהיר שהוגש במסגרת עתירה של עו"ד אמנון לורך ממשרד יגאל ארנון ושות' בנושא, קבע ראש מחלקת הפרט באגף כוח האדם בצה"ל, אל"מ גיל בן שאול, כי "באחרונה הוחלט כי דמי הקיום של מתנדבי השירות הלאומי יועלו ל-540 שקלים". על כן, הוחלט להעלות בשקל בודד את שכרם של החיילים, כך שישתווה לשכר זה.

קצין באגף כוח האדם, שנשאל בשיחה עם כתבים אם דמי הקיום מספיקים בעיניו בעבור מחייה ראויה, השיב כי "הכלי שנקרא דמי קיום הוא למשפחה הנורמטיבית, למעמד הביניים ששלח את הילד לצבא. אנחנו חושבים בהיבט של הוגנות, שאין צורך שהמשפחה 'תממן' את השליחה של החייל לצבא, ושהחייל יוכל לספק את הצרכים שהוא צריך לטובת השירות הצבאי. אני לא רוצה שחייל יביא מהבית לא מברשת שיניים ולא משחת נעליים, וגם לא את חולצת הטריקו ואת נעלי הספורט שהוא צריך לקנות. את הדברים הבאים אנחנו נותנים להם ביטוי באמצעות דמי הקיום".

חיילים בדרום הארץ, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

הקצין הוסיף כי "כשאתה בא לחשב את דמי הקיום ואיך אתה עושה את סך ההוצאות שלו, בטח בפערים שקיימים בחברה הישראלית, זה לא סיפור פשוט. אנחנו לא באים באמצעות הכלי הזה לתת פתרון לחיילים שבאים ממשפחות עניות, ויש לנו רבים כאלה. יש לנו מגוון כלים אחרים למפקדים שנועדו לטפל בזה - מענקים, תווי שי, שכר גדול יותר".

עבודת המטה שבחנה את דמי הקיום של החיילים התבססה על היקף הוצאות החיילים, באמצעות ניתוח השימוש בכרטיס האשראי של מועדון "יותר", שפועל בשיתוף צה"ל והאגודה למען החייל. ניתוח זה העלה כי הצריכה החודשית הממוצעת של חייל בשירות חובה עומדת על כ-1,100 שקלים. למרות זאת, גם דמי הקיום המרביים לחיילים — ובהם אלו המשרתים ביחידות לוחמות — אינו מגיע לרף זה.

"זה כמעט 1,100 שקלים", אמר היום בשיחה עם כתבים קצין באגף כוח האדם. "היה חשוב לנו לטפל בדרג הלוחם בראש ובראשונה. ההחלטה הזו יקרה מאוד. כמות חיילי החובה היא רחבה, וכל עלייה בשכר מצריכה הרבה מאוד כסף, ובכל זאת הרמטכ"ל החליט להשקיע לחיילים הלוחמים בראש ובראשונה, וגם בתומכי הלחימה ביחידות השדה, וגם ביחידות העורפיות". כשנשאל מדוע עדיין קיים פער של כ-300 שקלים בין דמי הקיום הממוצעים המועברים לחיילים, לבין הצריכה החודשית הממוצעת, השיב הקצין כי "ללוחמים הצלחנו להשיג את מלוא התהליך שרצינו. ביחידות העורפיות אנחנו מבינים שיש פחות, אבל מצד שני, אלו אנשים שהולכים כל יום הביתה, שהצריכה שלהם היא אחרת, והיה חשוב לנו לטפל בראש ובראשונה בלוחמים".

לפני כשנתיים ספגה מערכת הביטחון ביקורת על דמי הקיום הנמוכים המועברים לחיילים, לאחר שנטען בתשובת המדינה לעתירה בנושא כי אלה לא הועלו בגלל בעיות תקציב. הנושא גם עמד במוקד מחלוקת פוליטית, לאחר שיו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, ומספר חברי מפלגתו, באו בשבוע שעבר לשער הקריה והצהירו כי מפלגתם תדרוש את העלאת שכר החיילים בכל משא ומתן קואליציוני עתידי. אולם, מתברר כי אף שבמהלך ישיבת ועדת הכספים בשנה שעברה הוחלט על הקמת ועדת משנה לנושא התגמול לחיילים, בראשות חברי הכנסת רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) ואלעזר שטרן (יש עתיד) — זו מעולם לא התכנסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ