ירדן מחזירה את שגרירה לישראל לאחר שלושה חודשי היעדרות על רקע המתיחות בהר הבית

בעקבות הההסלמה במזרח ירושלים החזירה ירדן את השגריר לעמאן בנובמבר האחרון. שר ההסברה הירדני אמר כי הנסיבות השתנו לחיוב ועל כן השגריר ישוב היום לתל אביב

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

שר ההסברה של ירדן מוחמד אל-מומני אישר כי שגריר ירדן בישראל, וואליד עובידאת,, שהוחזר לארצו לפני שלושה חודשים בגלל המתיחות בירושלים ובהר הבית, ישוב היום (שני) לתל אביב. פקיד ישראלי בכיר אישר בשיחה עם "הארץ" כי ממשלת ירדן החליטה להשיב את שגרירה לישראל.

אל-מומני נשא דברים במהלך ישיבה של ועדת הכספים של הפרלמנט הירדני ואמר כי החזרת השגריר לתל אביב אושרה לאחר שהנסיבות בגינן הוא הוחזר לעמאן השתנו לחיוב. לדבריו, מספר המתפללים במסגד אל אקצא עלה והגיע ל-66 אלף בימי התפילה המיוחדים.

הפקיד הישראלי ציין כי במקביל הודיעה היום ירדן לישראל שהיא נותנת הסכמתה למינויה של הדיפלומטית עינת שליין לתפקיד שגרירת ישראל החדשה בעמאן. שליין תכנס לתפקידה בעוד כמה חודשים ותחליף את השגריר המכהן דניאל נבו.

ראש הממשלה נתניהו בפגישה עם עבדאללה מלך ירדן, בשנה שעברהצילום: קובי גדעון / לע"מ

"בחודשים האחרונים העלנו את נושא החזרת השגריר בכל שיחה עם הירדנים", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "גם יועצו של ראש הממשלה יצחק מולכו וגם משרד החוץ טיפלו בנושא. בזמן האחרון חלה ירידה במתיחות בירושלים ובהר הבית, בין השאר כתוצאה מכך שפחות פוליטיקאים מקיימים ביקורים מתוקשרים בהר. זה אפשר לירדנים לקבל את ההחלטה להחזיר את השגריר".  

ממשלת ירדן החליטה בתחילת חודש נובמבר 2014 להחזיר את שגרירה לעמאן לאות מחאה על ההסלמה סביב הר הבית והחשש בעמאן מכך שישראל מנסה לשנות את הסטטוס-קוו במקום. האירוע שהיווה את הזרז להחלטה הירדנית לקרוא לשגריר לשוב לעמאן היתה פריצה של כוחות המשטרה למסגד אל-אקצא במהלך עימות עם מפגינים פלסטינים.

שבוע לאחר מכן התקיימה פסגה משולשת בעמאן בהשתתפות המלך עבדאללה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי בנסיון להפחית את המתיחות ולמנוע הסלמה נוספת במצב. במהלך הפגישה הודיע  נתניהו פומבית וכן בפגישה הסגורה כי ישראל לא תבצע אף מהלך לשינוי הסטטוס-קוו בהר הבית.

אחת ההתחייבויות שנתניהו נתן למלך באותה פגישה היתה לפעול לבלימת עליה להר הבית של חברי כנסת ואנשי ציבור ישראלים. מאז אותה פסגה חלה ירידה משמעותית במספר האירועים הללו. במסיבת העיתונאים שקיימו קרי ושר החוץ הירדני נאסר ג'ודה בסיום הפסגה אמר האחרון כי ירדן תבחן מחדש את המהלך ותחליט אם להחזיר את שגרירה לתל אביב בהתאם ליישום ההתחייבות הישראלית לנקוט בצעדים להרגעת המצב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ