צה"ל העניק 11 צל"שים ותעודות הערכה לחיילים וליחידות שהשתתפו בצוק איתן

גנץ על מקבלי העיטורים: "חוליה נוספת בשרשרת הגבורה". סגן איתן פונד, שפעל לחילוצו של גולדין, קיבל עיטור מופת: "מעמד מורכב בעבורי, המציף רגשות מעורבים - עצב ושמחה, גאווה ומבוכה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בטקס שנערך בבסיס פלמחים העניק היום (שני) הרמטכ"ל בני גנץ 11 ציונים לשבח ותעודות הערכה לחיילים וליחידות שלקחו חלק בלחימה ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן". כמו כן, העניק גנץ יחד עם שר הביטחון, משה יעלון, את עיטור המופת לסגן איתן פונד מחטיבת גבעתי. גנץ בירך את מקבלי העיטורים ואמר כי הם "חוליה נוספת בשרשרת הגבורה בעת החדשה". בסך הכל יעניק צה"ל 55 ציונים לשבח אישיים, ועוד 14 ציונים לשבח יחידתיים. שישה מבין מקבלי הציונים לשבח נהרגו במהלך הלחימה. 

היום הודיע הצבא כי מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, יעניק גם מכתב הערכה לגדוד "צבר" על פעילותו בצוק איתן. תחילה רצה האלוף תורג'מן להעניק לגדוד ציון לשבח, אך לבסוף הוחלט כי יוענק לגדוד מכתב הערכה על "ההישגים הרבים והמשמעותיים בלחימה".

העיטור הגבוה ביותר שהוענק ללוחמי "צוק איתן" היה עיטור המופת, שניתן לסגן איתן פונד מגדוד הסיור של חטיבת גבעתי. בנימוקי הענקת העיטור נכתב כי פונד "מנע אי ודאות קריטית" בקשר למצבו של הקצין שנחטף, סגן הדר גולדין, בכך שאיתר במנהרה ממצאים שהביאו לקביעת מותו. הוריו של סגן גולדין נכחו אף הם בטקס הערב.

סגן איתן פונד מקבל את עיטור הגבורה מיעלון וגנץ בטקס בבסיס פלמחים, הערבצילום: דודו בכר

פונד, שנאם בשם מקבלי העיטורים, אמר כי היה מוטרד מהאירוע הזה במשך חודשים רבים, אם יוכל לקבל את העיטור בלב שלם. "אמרתי זאת בעבר ואומר זאת שוב: מעמד זה הוא מעמד מורכב בעבורי, המציף רגשות מעורבים - עצב ושמחה, גאווה ומבוכה, וכמובן חיים ומוות", אמר הקצין מגבעתי. עוד לפני הטקס, שוחח פונד עם כתבים ואמר להם כי היום הזה מתקבל אצלו ברגשות מעורבים. "ירדנו קבוצה של לוחמים בניסיון לאתר אותו (גולדין) חי. בסוף הבאנו ממצאים לזה שהוא נהרג, וחסכנו לעם טרדה שיש חייל חטוף", אמר סגן פונד. כשנשאל אם הבין שפעילותו תסתיים בצל"ש אמר כי "(זה) לא עניין אותי, וזה לא מה שמעניין אותי עכשיו. לא חשבתי יותר מדי (לפני הירידה למנהרה)".

הרמטכ"ל גנץ אמר בנאומו כי מקבלי הציונים לשבח הם "חוליה נוספת בשרשרת הגבורה בעת החדשה, שרשרת המורכבת מדורות של לוחמים אמיצים, מגיבורים שנוסף על לחימת חבריהם, נטלו את גורלם בידם, קמו מול האויב, ויכלו לו". הוא הוסיף כי בצה"ל ימשיכו "לעשות כל מאמץ כדי להביא לקבר ישראל את כל גופות חיילנו". בהקשר לאירועים האחרונים בגבול הצפון אמר הרמטכ"ל כי אלו הוכיחו כי "עימות קטן כגדול יכול להתלקח בין רגע. אויבנו בכל הזירות אמנם מדברים הרבה, אך יודעים כי עינינו פקוחות, ומכירים ביכולותינו. בכל פעם שרצו לפגוע - פגענו, וכך יהיה גם בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ