נתניהו קורא לגנוז את דו"ח האו"ם על צוק איתן בעקבות התפטרות שאבאס

בירושלים תקפו את יו"ר ועדת החקירה וקראו לפיזור הוועדה בטענה להטייה אנטי ישראלית; שאבאס בתגובה: נתניהו וליברמן מומחים להתבטאויות ראוותניות ומגוחכות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור: עמוס בידרמן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא לגנוז את דו"ח ועדת שבאס של האו"ם לחקירת הלחימה בעזה במבצע צוק איתן בעקבות התפטרות יו"ר הוועדה פרופסור ויליאם שאבאס. היו"ר המתפטר הגיב לדברים בראיון עם חדשות ערוץ 2 ואמר כי "נתניהו וליברמן מומחים להתבטאויות ראוותניות ומגוחכות".

"אחרי התפטרותו של יו״ר הוועדה שהיה מוטה נגד ישראל, צריך עכשיו לגנוז את פרסום הדו״ח, שנכתב ביוזמת מועצת זכויות האדם של האו״ם שהיא גוף אנטי ישראלי שהוכיח בהחלטותיו כי אין בינו ובין זכויות אדם דבר", מסר נתניהו.

"זאת אותה מועצה שרק בשנת 2014 קיבלה יותר החלטות נגד ישראל מאשר נגד איראן, סוריה וצפון קוריאה ביחד", מסר ראש הממשלה. "חמאס, ארגוני הטרור הנוספים ומשטרי הטרור שמסביבנו הם אלה שצריכים להיחקר ולא ישראל שפעלה גם בקיץ האחרון בהתאם לדין הבינלאומי, כשהגנה על עצמה מפני פושעי המלחמה של חמאס שהשתמשו בתושבי עזה כמגן אנושי כדי לירות על אזרחי ישראל. ישראל תמשיך להגן על עצמה מול הטרור המכוון נגדה בכל הגזרות".

שאבאס אמר בתגובה כי אינו מופתע שנתניהו שמח לנוכח הפרישה שלו. "הוא קרא לי לפרוש מהיום שבו מוניתי לתפקידי", אמר.  לדבריו, החליט לפרוש בגלל החקירה הפנימית שנפתחה באו"ם סביב הטענות לחוסר אובייקטיביות. "המצב בוועדה נהיה בלתי נסבל ולא רציתי שמתקפות אישיות של נתניהו וליברמן יסיחו את הדעת מהנושא האמיתי, שהוא עשיית צדק עם הקורבנות".

ויליאם שאבאסצילום: אי–פי

במכתב שכתב לנציב האו"ם הלילה כתב שאבאס כי יתפטר מיידית, כדי למנוע מההאשמות של ישראל להסיט את תשומת הלב מכתיבת הדו"ח ומממצאיו, שאמורים להתפרסם בחודש הבא. שאבאס הסביר במכתבו כי חוות דעת שכתב עבור אש"ף ב-2012, שעבורה קיבל שכר בגובה 1,300 דולר, לא היתה שונה מחוות דעת אחרות שנתן לממשלות ולארגונים. "דעותיי על ישראל ועל פלסטין, כמו על נושאים אחרים, הנן ידועות וציבוריות מאוד", כתב. "נראה כי העבודה בהגנה על זכויות אדם הפכה אותי למטרה ענקית למתקפות זדוניות", דברי שאבאס.

גם שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס לפרסום והזהיר כי "התפטרותו של ויליאם שאבאס מראשות ועדת החקירה של האו"ם ללחימה בעזה, לא תשנה את מסקנות דו"ח הוועדה, שהן מוטות מראש בהתאם לגוף שהקים אותה ושכל מטרתו היא ניגוח ופגיעה בישראל".  ליברמן הוסיף כי "ההתפטרות הזו מדגישה שוב מי הם האנשים שמרכיבים את הוועדה ואת ההטייה המובנית שלה".

השר ליברמן אמר עוד כי העובדה ששאבאס התפטר היא "הישג נוסף לדיפלומטיה הישראלית ולפעילותם המסורה של אנשי משרד החוץ והיא מוכיחה שאפילו הצבועים הגדולים ביותר בגופים הבינלאומיים אינם יכולים להתעלם מכך שמינויו של שאבאס לחקור את ישראל היה משול למינויו של קין בכדי לחקור מי רצח את הבל".

יו״ר ועדת החוץ והביטחון, ח״כ יריב לוין, הצטרף לקריאת ראש הממשלה לפזר את ועדת החקירה. ״מינויו של ויליאם שאבאס לראשות הוועדה היה מינוי פסול מראשיתו, ועם התפטרותו ראוי שהוועדה כולה תתפזר", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ