בדיקת "צוק איתן" אצל המבקר ובכנסת תקועה

יו"ר ועדת חוץ וביטחון יריב לוין הקפיא את הבדיקה עד לאחר הבחירות, אולם ח"כים מטילים ספק בפרסום הדו"חות גם אחריהן, ובדיקת מבקר המדינה עשויה לארוך עוד חודשים רבים

עמוס הראל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
גילי כהן

בשעה שמערכת הבחירות מתמקדת בהוצאות החריגות בבית ראש הממשלה ובפרשת מיחזור הבקבוקים, נותרה סוגיה אחת כמעט מחוץ לתחום הדיון בציבור, בתקשורת ובזירה הפוליטית. אף שנדמה שמדובר באירוע המשמעותי ביותר בכהונת ממשלת נתניהו השלישית, המלחמה ברצועת עזה בקיץ האחרון — שבה נהרגו 67 חיילי צה"ל וחמישה אזרחים ישראלים — כמעט ולא מוזכרת בימים אלה, והבדיקות החיצוניות לגביה ימוצו רק חודשים רבים אחרי הבחירות.

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שהחלה בבדיקה יסודית של ההיבטים המדיניים והצבאיים של המלחמה, הקפיאה את עבודתה מרגע שהוכרזו הבחירות המוקדמות ויו"ר הוועדה החדש ח"כ יריב לוין (הליכוד) הודיע כי היא לא תחודש עד הבחירות. חברים בוועדה אישרו בשיחות עם "הארץ" כי מאז לא התקיימו דיונים של ממש בנושא המלחמה ולא התקדמה מלאכת כתיבת הדו"חות, אף שחלק ניכר מהעדויות והמסמכים הנוגעים למלחמה כבר נאסף. הח"כים הטילו ספק בפרסום הדו"חות גם לאחר הבחירות, והיו ביניהם מי שהעירו כי הזמן הרב שחלף מאז המלחמה יביא למינימום את הרלוונטיות הציבורית של עבודת הבדיקה. נראה כי בקואליציה חששו שלפרסום הדו"חות, שצפויים לכלול ביקורת גם על ניהול המלחמה בדרג המדיני, עלולות להיות השלכות פוליטיות.

גם משרד מבקר המדינה בודק כמה סוגיות מרכזיות הנוגעות למלחמה, ובהן ההחלטות שהתקבלו בדרג המדיני, עבודת זרועות המודיעין, הטיפול בסכנת המנהרות והיבטים הקשורים במוכנות היחידות שהשתתפו במבצע ובתפקוד העורף. עם זאת, מדובר בעבודה נרחבת ומורכבת יותר מזו הנוגעת להוצאות של משפחת נתניהו והשלמתה צפויה לארוך עוד חודשים ארוכים. צה"ל השלים בינתיים את התחקירים הפנימיים, המקצועיים, סביב ניהול המלחמה במטכ"ל וביחידות הלוחמות.

שלשום התקיים טקס חלוקת העיטורים והציונים לשבח ללוחמים וליחידות שהצטיינו בלחימה — אחד האירועים האחרונים בכהונת הרמטכ"ל בני גנץ, שתסתיים בעוד כעשרה ימים. נראה כי בסיקור הטקס, החשוב כשלעצמו, מתמצה בימים אלה העיסוק הציבורי והתקשורתי במלחמה.

גנץ ויעלון בטקס הענקת ציונים לשבח ל-55 חיילים וקצינים שהשתתפו במבצע "צוק איתן" בפלמחים, שלשוםצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ