ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד

למרות הביקורת הגוברת בישראל ובארה"ב, הודיע הערב (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בכוונתו להגיע ולנאום בפני הקונגרס האמריקאי נגד הסכם גרעין עם איראן כפי שהגיע לפריז אחרי הפיגוע במכולת הכשרה.

"הגעתי לפריז לא רק כראש ממשלת ישראל אלא כנציג של העם היהודי כולו", אמר נתניהו במהלך כנס של הליכוד לפעילים מהקהילה דוברת הצרפתית. "כשם שהגעתי לפריז, כך אגיע לכל מקום שאליו אוזמן להשמיע את עמדת ישראל מול מבקשי נפשנו. מבקשי נפשנו הם קודם כל המשטר האיראני שאומר בגלוי שהכוונה שלו היא להשמיד אותנו. אני לא מהסס לומר את הדברים שצריך לעשות כדי להתריע בפני הסכנה וכדי למנוע אותה".

לפני נסיעתו של נתניהו לצעדת המנהיגים שהתקיימה לאות סולידריות עם הנרצחים בפיגועים בפריז, הועבר אליו מסר מארמון האליזה ולפיו הוא מתבקש שלא להגיע לאירוע. הצרפתים הבהירו לנתניהו כי אינם מעוניינים להסיט את תשומת הלב לנושאים אחרים שנויים במחלוקת כמו יחסי יהודים-מוסלמים או הסכסוך הישראלי-פלסטיני וציינו כי הם מקווים שנתניהו יבין את הקשיים שהגעתו עלולה לעורר ויודיע שאינו מגיע.

נתניהו בקונגרס בוושינגטון ב-2011צילום: רויטרס

הצרפתים חששו שנתניהו ינצל את האירוע לצורך קמפיין הבחירות שלו. ואכן, נתניהו החליט לטוס לפריז רק אחרי ששמע שיריביו הפוליטיים – שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הכלכלה נפתלי בנט טסים גם הם.

במהלך הכנס עם הקהילה הצרפתית התייחס נתניהו בהרחבה לסוגיה האיראנית וטען כי רק הוא, ולא יריביו הפוליטיים יצחק הרצוג וציפי לבני, יוכל "לעמוד מול איראן ומול הקהילה הבינלאומית". לדבריו, "אני עומד מול הלחצים הבינלאומיים, והם לא קטנים, ויש מי שנכנע ללחצים הללו עוד לפני שנבחר".

נתניהו ציין כי מהמידע שבידיו ההסכם שמתגבש בין איראן למעצמות הוא הסכם רע. "אני חושב שההצעה שעומדת על הפרק מסוכנת מפני שאיראן יכולה תוך זמן קצר, לפי ההסכם, או לפרוץ לגרעין או ללכת אל הגרעין בהסכמה בתוך שנים, להיות בעלת יכולות תעשייתיות לייצר המון פצצות גרעין", אמר. "זה סכנת נפשות למדינת ישראל ואני חושב שחובתו של כל מנהיג, כל מי שחפץ בביטחון ישראל והעולם, לעמוד בצורה ברורה שאינה משתמעת לשני פנים ולהתנגד להסכם הזה. כך אני עושה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ